Pokolenie dżihadu

Wydawnictwo: Muza
Die Dschihad Generation
literatura faktu
Justyna

„Duży nóż nam wystarczy!” woła Mohammed Mahmoud do swoich zwolenników w Austrii w przesłaniu nagranym na video. „Kto nie może przybyć do państwa islamskiego, ten powinien dokonywać zamachów we własnym kraju”. Tysiące młodych ludzi wyjechało z Europy do Syrii, aby włączyć się do dżihadu. Co ich motywuje, aby wejść w szeregi barbarzyńskiej milicji terroru państwa islamskiego i walczyć w...

Tysiące młodych ludzi wyjechało z Europy do Syrii, aby włączyć się do dżihadu. Co ich motywuje, aby wejść w szeregi barbarzyńskiej milicji terroru państwa islamskiego i walczyć w krwawej wojnie domowej?

Do państwa terroru przybywają także setki kobiet. Obok pełnienia stereotypowej roli posłusznej „narzeczonej dżihadu”, wiele z nich uczestniczy aktywnie w zbrodniach „kalifatu”.

Wyniki śledztwa dziennikarskiego Petry Ramsauer, ekspertki od spraw bliskowschodnich umożliwiają wyjątkowy wgląd w struktury tego ruchu terrorystycznego, który uważany jest za jeszcze bardziej niebezpieczny niż al.-Kaida.

W swojej książce autorka przedstawia także głos byłych dżihadystów,, ekspertów od spraw walki z terroryzmem oraz członków rodzin i przyjaciół sympatyków państwa islamskiego.

Petra Ramsauer, politolog i reporterka z terenów objętych kryzysami, pracuje od 1999 roku jako korespondentka na Bliskim Wschodzie , ostatnio w Libii, Egipcie, Tunezji i Syrii. Materiały do tej książki zbierała wśród członków milicji islamistycznych, oraz głównych „bazach dżihadystów” w Europie.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

wiesia | 2018-08-06

Wojna, nienawiść i ortodoksyjna religia. Wojna odbiera ludziom człowieczeństwo, nienawiść umiejętność życia własnym życiem i umiejętność przebaczania, a religia umiejętność samodzielnego myślenia. Człowiek pozbawiony tych cech jest mieszanką okrucieństwa i niewyobrażalnej bezwzględności. O tym jest ten reportaż.

justine4 | 2018-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2018

Bardzo ciekawe opracowanie pozwalające zrozumieć jak działa propaganda ISIS. Po przeczytaniu książki jestem w stanie zrozumieć dlaczego tylu indywidualnych bojowników decyduje się na wsparcie Państwa Islamskiego, przeprowadzkę do Syrii, a nawet oddanie życia za utopijne poglądy. ISIS działa jak sekta, a ich werbownicy zachowują się jak najlepsi psychologowie dusz, dzięki czemu łatwo jest im zachęcić potencjalne ofiary i to przede wszystkim przez zdalny kontakt.
Warto przeczytać książkę, aby być świadomym skali potencjalnie zmniejszającego się, ale wciąż silnego zagrożenia ze strony dżihadystów.

Hope | 2018-06-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Mam mieszane uczucia.
W swojej pracy dyplomowej opierałam się właśnie na tej książce. Dużo mi pomogła, natomiast według mnie napisana jest trochę chaotycznie. Istnieją stwierdzenia, które autorka określa jako fakt, który miał miejsce, natomiast brakuje mi w nim przypisu, który potwierdził by taką informację.
Głównie interesował mnie wątek kobiet i rekrutacji w tzw. Państwie Islamskim. Niestety muszę przyznać, że znalazłam kilka kłamstw i błędów. Chociażby autorka twierdzi, że w 2005 r. dla Boko Haram wysadziła się w powietrze Belgijka. Co jest bzdurą, ponieważ wysadziła się w Iraku. Boko Haram zaś wykorzystywało kobiety do aktów samobójczych dopiero od 2014 r.
Takie błędy odejmują wiarygodności książce.

Ineska | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

"Pokolenie dżihadu" to kolejna interesująca pozycja na rynku wydawniczym, dotycząca Państwa Islamskiego. Petra Ramsauer swoją analizę tej grupy terrorystycznej oparła na własnych podróżach do Syrii, Iraku, Libii oraz do głównych baz dżihadystów w Europie. Wspiera się również licznymi odwołaniami do źródeł pogłębiających poszczególną tematykę, przytacza relacje byłych bojowników oraz członków milicji Państwa Islamskiego. Demaskuje ich, ujawnia horror, jaki za sobą niosą, a ich zwolenników pokazuje takimi, jakimi są: kreaturami wyrzuconymi poza nawias społeczeństwa. Podąża śladem fenomenu, jakim stało się Państwo Islamskie. Wyjaśnia w jaki sposób rozumują jego członkowie, jak przybiega rekrutacja i pranie mózgu kandydatów. Wyraźnie pisze o tym, że przyłączenie się do ISIS jest dla młodych ludzi nie tylko kwestią wiary, ale stanowi możliwość dania upustu swojej seksualności oraz agresji.

Zjawisko konwersji wśród młodych ludzi z Europy Zachodniej jest niestety siłą napędową...

Juliet23 | 2018-01-30
Przeczytana: 2018 rok

Temat trudny ale na czasie. Język którym posługuje się autorka nie jest trudny, jak czasami w książkach o podobnej tematyce. Szybko się czytało i łatwo przyswajało treści zawarte w tej książce. Książka idealna dla każdej osoby interesującej się, choć odrobinę, tematyką Islamu.

Marta Osińska | 2017-05-18
Przeczytana: marzec 2017

Zaskoczeniem dla mnie było czytając tę książkę, że chrześcijanie potrafili przejść na zradykalizowany islam, by później działać w Państwie Islamskim jako jeden z wielu bojowników.Również metody pozyskiwania informacji o potencjalnym kandydacie na bojownika były szokiem, a wszystko to za sprawą strony internetowej na tematy związane z ową organizacją, w którą wchodząc podajemy jak na dłoni swoje dane. Gdy pasujemy do schematu ISIS odpowiednia osoba kontaktuje się z nami. Świadczy to o dużym zagrożeniu, którego nie można lekceważyć.

Zadziwiający był dla mnie fakt,że w większości młodzi i zagubieni chłopcy na zakręcie życiowym dawali omamić się wizją nieograniczonego dostępu do kobiet i korzyściami materialnymi. Kiedy docierali na miejsce było już za późno na jakiekolwiek złudzenia i kurtuazję. Bojownicy zadawali im jedno i najważniejsze pytanie:„Chcecie być bojownikami, lekarzami, sanitariuszami czy tylko zamachowcami samobójczymi?

Czytając tę książkę słowa takie jak: dżihad,...

synafia | 2017-05-04

Porządna rzecz. Pomaga zrozumieć cokolwiek z tego przeklętego węzła gordyjskiego.

meg | 2017-03-09
Przeczytana: 06 marca 2017

Za powstanie ISIS odpowiedzialne jest NATO, które obaliły Saddama Husseina i reżim iracki nie mając pomysłu na to, co dalej.
A teraz należy walczyć z reżimem Baszszara Hafiza al-Asada. I co po jego ewentualnym upadku?
Rozwija się państwo Daesh, które kosztuje życie i cierpienie wielu milionów ludzi – bo „poddanych” ISIS szacuje się na ok. 8 mln. osób. Techniki werbowania, proces " Prania mózgu" to nie tylko kwestia wiary to przede wszystkim, moda, popkultura / gdzie słowo kultura nie pasuje / to bycie na topie.
„Rzecznik ISIS apelował jesienią 2015 roku o to, aby „każdy muzułmanin na Zachodzie poszukał jednego niewiernego i roztrzaskał mu głowę kamieniem, przejechał samochodem, zniszczył jego plony””.

„Mówili, że ktoś będąc muzułmaninem, nie chce walczyć ten popełnia grzech”

majkabally | 2016-12-13
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Bardzo potrzebna książka. Mam wrażenie, że za mało mówi się o tym problemie w polskich mediach. A coraz większe rzesze wyjeżdżających młodych ludzi do tzw Państwa Islamskiego to jest problem.
Bardzo interesująca pozycja.

Mariolka | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

I znów pozycja obowiązkowa, tym razem zdecydowanie bardziej obowiązkowa niż inne. Napisana przez kobietę i w sposób konstruktywny - pokazuje sposoby rekrutacji bojowników przez ISIS w Europie, mechanizmy społeczne i psychologiczne do których ta organizacja się odwołuje i które stosuje, efekty tej rekrutacji, czyli faktyczne działanie tzw. Państwa Islamskiego, a także przykłady skutecznych środków zaradczych jakie zostały już zastosowane w niektórych krajach. Czegóż chcieć więcej? Problem, analiza, diagnoza, wnioski i działania zaradcze. Żadnego epatowania przemocą, choć oczywiście działania ISIS pokazane są dosłownie, nie metaforycznie. Ale ta kobieta uchwyciła różnicę na którą media są ślepe, lub której nie chcą widzieć: epatowanie makabrą, by odwołać się do najniższych i najbardziej prymitywnych mechanizmów obronnych czytelnika (zwyczajnie zastraszyć) to jedno, a zanalizowanie problemu w taki sposób, by czytelnik mógł w tych "wrogach" poczuć i zobaczyć siebie, a następnie...