Pokolenie dżihadu

Muza
2016-05-18
2016-05-18
Grotowicz Viktor
dżihad państwo islamskie literatura faktu terroryzm

Okładka książki Indie. Trzy na godzinę Małgorzata Łupina, Joanna Nowicka
Indie. Trzy na... Małgorzata Łupina,&...
Okładka książki Spotlight. Zdrada Matt Carrol, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter Robinson
Spotlight. Zdrada Matt Carrol, Sacha ...
Okładka książki A oni wciąż mnie szukają Manuela Moresco, Maria Stefanelli
A oni wciąż mn... Manuela Moresco, Ma...

Czuję po tej pozycji niedosyt, nie dowiedziałam się niczego odkrywczego.

Czuję po tej pozycji niedosyt, nie dowiedziałam się niczego odkrywczego.

Dobra książka o tym, co powoduje, że ludzie przechodzą na agresywną, nietolerancyjną wersję islamu. Książka pokazuje, jak łatwo można "wyprać" umysły młodzieży - na podstawie islamu, ale podobne metody są przecież stosowane przez inne ideologie totalitarne.

Niestety, autorka nie uniknęła w książce licznych powtórzeń tego samego, pod koniec książka zaczęła się dłużyć.

Ciekawe spojrzenie na problem związany z radykalizacją islamu i wykorzystujących go terrorystów do werbowania nowych członków. W tym przypadku oparto się na byłych członkach ISIS. Sporo prania mózgu, propagandy i brutalności. Bardzo ciekawie opisana rola kobiet. Dobra książka.

Wojna, nienawiść i ortodoksyjna religia. Wojna odbiera ludziom człowieczeństwo, nienawiść umiejętność życia własnym życiem i umiejętność przebaczania, a religia umiejętność samodzielnego myślenia. Człowiek pozbawiony tych cech jest mieszanką okrucieństwa i niewyobrażalnej bezwzględności. O tym jest ten reportaż.

Bardzo ciekawe opracowanie pozwalające zrozumieć jak działa propaganda ISIS. Po przeczytaniu książki jestem w stanie zrozumieć dlaczego tylu indywidualnych bojowników decyduje się na wsparcie Państwa Islamskiego, przeprowadzkę do Syrii, a nawet oddanie życia za utopijne poglądy. ISIS działa jak sekta, a ich werbownicy zachowują się jak najlepsi psychologowie dusz, dzięki czemu łatwo jest im zachęcić potencjalne ofiary i to przede wszystkim przez zdalny kontakt.
Warto przeczytać książkę, aby być świadomym skali potencjalnie zmniejszającego się, ale wciąż silnego zagrożenia ze strony dżihadystów.

Mam mieszane uczucia.
W swojej pracy dyplomowej opierałam się właśnie na tej książce. Dużo mi pomogła, natomiast według mnie napisana jest trochę chaotycznie. Istnieją stwierdzenia, które autorka określa jako fakt, który miał miejsce, natomiast brakuje mi w nim przypisu, który potwierdził by taką informację.
Głównie interesował mnie wątek kobiet i rekrutacji w tzw. Państwie Islamskim. Niestety muszę przyznać, że znalazłam kilka kłamstw i błędów. Chociażby autorka twierdzi, że w 2005 r. dla Boko Haram wysadziła się w powietrze Belgijka. Co jest bzdurą, ponieważ wysadziła się w Iraku. Boko Haram zaś wykorzystywało kobiety do aktów samobójczych dopiero od 2014 r.
Takie błędy odejmują wiarygodności książce.

Mam mieszane uczucia.
Głównie interesował mnie wątek kobiet i rekrutacji w tzw. Państwie...

"Pokolenie dżihadu" to kolejna interesująca pozycja na rynku wydawniczym, dotycząca Państwa Islamskiego. Petra Ramsauer swoją analizę tej grupy terrorystycznej oparła na własnych podróżach do Syrii, Iraku, Libii oraz do głównych baz dżihadystów w Europie. Wspiera się również licznymi odwołaniami do źródeł pogłębiających poszczególną tematykę, przytacza relacje byłych bojowników oraz członków milicji Państwa Islamskiego. Demaskuje ich, ujawnia horror, jaki za sobą niosą, a ich zwolenników pokazuje takimi, jakimi są: kreaturami wyrzuconymi poza nawias społeczeństwa. Podąża śladem fenomenu, jakim stało się Państwo Islamskie. Wyjaśnia w jaki sposób rozumują jego członkowie, jak przybiega rekrutacja i pranie mózgu kandydatów. Wyraźnie pisze o tym, że przyłączenie się do ISIS jest dla młodych ludzi nie tylko kwestią wiary, ale stanowi możliwość dania upustu swojej seksualności oraz agresji.

Zjawisko konwersji wśród młodych ludzi z Europy Zachodniej jest niestety siłą napędową terrorystów. Dużym problemem jest fakt, iż ludzie zwerbowani szybko stają się werbującymi. Najbardziej wstrząsający w całej analizie jest zdecydowanie temat kobiet. ISIS wyrywa z kontekstu pojedyncze fragmenty tekstów religijnych islamu i komplikuje z nich prostacką ideologię, opartą na barbarzyńskiej przemocy. Mimo tego, wiele kobiet godzi się na to jak terroryści "mają prawo" (!!!) je traktować, mało tego, w imię ideologii, robią niewolnice z innych kobiet. Jak to możliwe? Źródła podają, że kobiety przyłączające się do ISIS nie są oszukiwane, żadna z zachodnich kobiet mająca dostęp do internetu, nie może przecież twierdzić, że nie wiedziała, co się tam dzieje. Mimo to, kobiet w Państwie Islamskim przybywa, gotowe są rodzić nowych bojowników.
Autorka przedstawia także sposoby, które mogą pomóc w walce oraz ograniczeniu fascynacji Państwem Islamskim.

Wstrząsająca lektura ukazująca siłę i bezwzględność państwa terroru, którego światopogląd zbudowany jest na wizji apokaliptycznej bitwy, z żołnierzami zdolnymi do wszystkiego oraz organizacją potrafiącą samą się finansować i nie być kontrolowana przez nikogo.

Temat trudny ale na czasie. Język którym posługuje się autorka nie jest trudny, jak czasami w książkach o podobnej tematyce. Szybko się czytało i łatwo przyswajało treści zawarte w tej książce. Książka idealna dla każdej osoby interesującej się, choć odrobinę, tematyką Islamu.

Zaskoczeniem dla mnie było czytając tę książkę, że chrześcijanie potrafili przejść na zradykalizowany islam, by później działać w Państwie Islamskim jako jeden z wielu bojowników.Również metody pozyskiwania informacji o potencjalnym kandydacie na bojownika były szokiem, a wszystko to za sprawą strony internetowej na tematy związane z ową organizacją, w którą wchodząc podajemy jak na dłoni swoje dane. Gdy pasujemy do schematu ISIS odpowiednia osoba kontaktuje się z nami. Świadczy to o dużym zagrożeniu, którego nie można lekceważyć.

Zadziwiający był dla mnie fakt,że w większości młodzi i zagubieni chłopcy na zakręcie życiowym dawali omamić się wizją nieograniczonego dostępu do kobiet i korzyściami materialnymi. Kiedy docierali na miejsce było już za późno na jakiekolwiek złudzenia i kurtuazję. Bojownicy zadawali im jedno i najważniejsze pytanie:„Chcecie być bojownikami, lekarzami, sanitariuszami czy tylko zamachowcami samobójczymi?

Czytając tę książkę słowa takie jak: dżihad, pop-dżihad, Al.-Kaida, ISIS, salafizm, neosalafizm zyskują na znaczeniu. Pisarka pokazuję, że problem , którym jest ISIS nie dotyczy tylko innowierców, ale i muzułmanów mieszkających w Ar- Rakka, którzy nie chcą poddać się rygorystycznym zasadom Państwa Islamskiego.
Pisarka nie tylko przedstawia problem jakim jest niewątpliwie wstępowanie do struktur ISIS, ale także pokazuje na przykładzie innych krajów jak powinniśmy przeciwdziałać masowemu wstępowaniu do tej organizacji.Później następowało już tylko szkolenie, a każda z grup była przydzielana do innego budynku.

Pisarka w swojej książce pokazuję także perspektywę Państwa Islamskiego widzianego oczami bojownika, co jeszcze bardziej uwiarygodnia jej przekaz.

Dodatkowo Petra Ramsauer zwraca uwagę,że problem wstępowania do ISIS jak i samej organizacji jest globalny. Ofiarami Państwa padają nie tylko ludzie mieszkający np. w Paryżu, ale też muzułmanie mieszkający w Ar-Rakka i niepodporządkowujący się rygorystycznym zasadom życia w stolicy Państwa Islamskiego.

Chociaż autorka dozuje czytelnikowi szczegółowych opisów egzekucji czy zachowań bojowników to na pewno nie jest to książka dla ludzi o słabych nerwach ani stroniących od wszelkich wiadomości, w których jest dużo brutalności, a nawet i bestialstwa.

Książka jest godna polecania każdemu, kto chce dowiedzieć się WIĘCEJ niż to , co pokazują nam dziennikarze. Dzięki tej książce można zrozumieć czemu złe jest rozpowszechnianie filmików z egzekucji w ISIS.

www.meandmybooksworld.blogspot.com

Porządna rzecz. Pomaga zrozumieć cokolwiek z tego przeklętego węzła gordyjskiego.

• Islam
  • Literatura faktu
  • 🗝 tagi: choroba, śmierć, przemijanie
  • Historie prawdziwe