Kobiety w mafii

Wydawnictwo: Muza
mafia, kobiety
literatura faktu
pannakac

Rola kobiet w mafii była przez długi czas bagatelizowana. Ograniczone do statusu ofiary, zdominowane przez mężczyzn, odesłane do domowych zajęć, są szacownymi wizytówkami mafiosów, prezentującymi się jako doskonałe, nieskazitelne, podporządkowane. Trudno sobie wyobrazić, że te „madonny” są żonami krwawych zabójców. Kim są naprawdę te kobiety, towarzyszące mężom i synom w ich życiu zbrodniarzy...

Ta książka ukazuje, że od zawsze odgrywały one ważną rolę w łonie organizacji przestępczych: rolę strażniczek mafijnej tradycji. Podczas gdy mężczyźni przebywają w kryjówkach lub pod kluczem, one kultywują i przekazują mafijne wartości. Kiedy owdowieją, popychają synów do wendetty i coraz częściej same stają się bossami.

A jednak wiele z nich decyduje się, pewnego dnia, z obawy o swoje życie, zerwać z rodziną mafijną, podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwości i stać się jedną ze „skruszonych”, by skończyć z przestępczością i rozpocząć normalne życie.

A zatem, madonny czy matki chrzestne? Aby to rozstrzygnąć, zaprezentowano portrety kobiet cosa nostry, ndranghety i kamorry. Ich niezwykłe losy zostały nam opowiedziane głównie poprzez niepublikowane dotąd świadectwa, zebrane na miejscu.

źródło opisu: http://muza.com.pl

źródło okładki: http://muza.com.pl

Justyna | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Kobiety i Mafia? Te dwa słowa uważane były za przeciwstawne. Przecież kobieta to wrażliwość a mafia – przemoc. Dlatego rola kobiet w mafii przez długi czas była pomijana. Uważano je za zdominowane, gdzie ich rola ogranicza się do bycia gospodynią domową. A prawda jest zupełnie inna. To właśnie kobiety przekazują mafijne wartości. To matki stwarzają w wyobraźni dzieci wizerunek ojca jako wyjątkowych mężczyzn – mafiosów. Te same matki popychają swoich synów do wendetty – zemsty. Anne Veron francusko – włoska reżyserka, jest autorką licznych filmów dokumentalnych na temat włoskiej mafii. Milka Kahn to prawniczka również francusko – włoskiego pochodzenia. Te Panie w swojej wspólnej książce Kobiety w Mafii przeanalizowały miejsce i role włoskich kobiet w trzech największych organizacjach mafijnych: cosa nostrze na Sycylii, ‘ndranghecie w Kalabrii i kamorze w Kampanii. Są to historie wstrząsające, smutne i…prawdziwe. Historie kobiet które zostały świadkami koronnymi bądź skruszonymi,...

Beti | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 listopada 2016

Anne Véron – reżyserka, autorka licznych filmów dokumentalnych na temat włoskiej mafii (dla Canal+, M6, Public Sénat i Toute l’histoire), m.in. Des femmes dans la mafia (Kobiety w mafii).

Milka Kahn – prawniczka, specjalizuje się w prawie europejskim. Pracowała jako wolontariuszka w antymafijnym stowarzyszeniu Libera Palermo. Tam właśnie zainteresowała się problematyką kobiet w mafii.

Powyższy duet autorski stara się kobiecym okiem przedstawić czytelnikom obraz kobiet, ale nie byle jakich, bo kobiet w mafii. Samo słowo "mafia" narzuca dość męski punkt widzenia. Któż z nas nie zna Ojca Chrzestnego czy słynnej ekranizacji Gomorry? No właśnie. A jaka jest powinność, wpływy i funkcja kobiet w takich organizacjach? Dość długo służby bezpieczeństwa bagatelizowały ich rolę, spychały je na dalszy plan, traktowały jako te słabe, bezbronne i nieposiadające żadnej wiedzy o tym czym zajmują się ich ojcowie, mężowie czy synowie. Była to ogromna pomyłka wymiaru sprawiedliwości, bo kobiety są...

Kaś | 2016-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2016

Nie wiem, czy to typowe u dzieci płci żeńskiej, ale sporą część swojego życia spędziłam marząc o byciu żoną szefa włoskiej mafii. Naoglądałam się filmów, naczytałam książek i widziałam w tym wszystkim niesamowity wręcz klimat. Kobieta mafii była dla mnie synonimem siły, ogniwem spajającym rodzinę zajmującą się tym niełatwym procederem; pozostająca gdzieś z boku głównych wydarzeń, milcząca, a jednocześnie odgrywająca ważną rolę właśnie na uboczu. Choć z wiekiem przyszło zderzenie z rzeczywistością (zdradzę Wam tajemnicę, że Sylwek do mafii nie należy, ale jedna z naszych pierwszych rozmów dotyczyła rozkręcania takiego właśnie procederu), to sam temat wciąż pozostaje dla mnie ciekawy i aktualny. Nie trudno się zatem dziwić, że kiedy zobaczyłam książkę o takim tytule, sięgnęłam po nią bez wahania. Z dużymi, dodam, oczekiwaniami.

W ostatnim czasie, pewnie z racji moich przepraw z dopinaniem magisterki, jestem dość mocno wyczulona na akademicki styl. W przypadku Kobiet w mafii...

Shetani | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2016
Przeczytana: 15 listopada 2016

Rola kobiet w mafii to temat, którego nie porusza się zbyt często. Ta organizacja kojarzona jest głównie z mężczyznami, czystej krwi sycylijczykami. To właśnie ich przedstawiają social media, literatura i kino jako szefów, którzy o wszystkim decydują. Rola kobiet była przez długi czas bagatelizowana, a wręcz lekceważona. Jednak Milka Kahn i Anne Veron postawiły sobie bardzo ważne pytania: kto wychowuje dzieci mafiosów? Kto przekazuje im mafijną wiedzę? Kto zajmuje się nimi pod nieobecność ojców? Tak, to właśnie matki i żony są za to odpowiedzialne – za tę na pozór nieznaczącą część mafii.
Okazuje się, że kobiety od początków istnienia mafii miały do odegrania istotną rolę i trwa to do dnia dzisiejszego. To strażniczki mafijnej tradycji. To one kultywują i przekazują dalej mafijne wartości. To podłoże, bez którego mafia mogłaby się posypać. Zgodnie z tym, że to mężczyzna jest głową rodziny, tak kobieta jest karkiem, który tę głowę utrzymuje. Autorki podzieliły swoją książkę na trzy...

angelika | 2016-10-29

Odważne, nieustraszone stojące w ramię w ramie z mężem.Pewne swoich wartości i przekonań.Wartości mafijne dla tych kobiet są priorytetowe,nawet jeśli poprzez złamanie zasad giną członkowie rodziny.Kim są kobiety ,które stoją za zbrodniarzami.
Prawniczka specjalizująca się wprawie europejskim i włoska reżyserka przedstawiają zimny świat porachunków mafijnych.
Oglądając kilka lat temu kultowy film Ojciec Chrzestny miałam nieodparte wrażenie,że mafijne kobiety odgrywały mało istotną rolę w życiu mafiozy.Były mało znaczącymi kobietami.Po przeczytaniu tej książki moja teoria odnośnie tych kobiet została zburzona.
Żony,córki i matki te kobiety,w mafijnej hierarchii mają znaczącą rolę.Kobiety w trudnych momentach ukazywały swoją siłę,podczas gdy kolejne osoby z rodziny były w brutalny sposób mordowane,one z twarzą pokerzysty trwały przy mężach.Mafie stawiały ponad wszystko,a los mężów był dla nich najważniejsze.Po mimo tak wielkiej staranności kobiety żony nie mogły liczyć na...

MoznaPrzeczytac | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Milka Kahn i Anne Veron w przystępny i dokładny sposób opisują zasady działania mafii i funkcjonowanie w nich kobiet. Ukazują proces podejmowanych przez nie decyzji, przedstawiają sposób myślenia i patrzenia na świat. Stwarzają przestrzeń do dotknięcia tej rzeczywistości, która dla nas może wydawać się niezrozumiała, brutalna, a niekiedy szalona...

Pełna recenzja książki na stronie:

Sophie | 2016-11-08
Przeczytana: 05 listopada 2016

Mafia - czy to słowo od lat nie rozbudza najprzeróżniejszych emocji - od głębokiego strachu, poprzez niechęć, czy fascynację aż do zwykłej ciekawości (która podobno prowadzi do piekła...). Kiedy więc trafiła do mnie zapowiedź "Kobiet w mafii" rozbudziło ona we mnie ogromną ciekawość. Dużo w końcu mówi się o mężczyznach wiodących prym w tych organizacjach, ale o kobietach nie przeczytamy za wiele - co najwyżej imię żony, siostry, matki... Kim są? Jakie są? Na to pytanie miała odpowiedzieć książka Milki Kahn oraz Anne Veron.

Opis wydawcy: Rola kobiet w mafii była przez długi czas bagatelizowana. Ograniczone do statusu ofiary, zdominowane przez mężczyzn, odesłane do domowych zajęć, są szacownymi wizytówkami mafiosów, prezentującymi się jako doskonałe, nieskazitelne, podporządkowane. Trudno sobie wyobrazić, że te „madonny” są żonami krwawych zabójców. Kim są naprawdę te kobiety, towarzyszące mężom i synom w ich życiu zbrodniarzy i więźniów? Madonnami czy matkami chrzestnymi?

Na...

Megan Jameson | 2016-11-01

" My, mafiosi, czcimy kobietę niczym boginię" twierdzi Gaspare Mutolo, dawny członek "Cosa Nostry".

Z czym kojarzy nam się "mafia"? Oczywiście z Sycylią, eleganckimi mężczyznami w garniturach od Armaniego czy Versace czy z samym "Ojcem chrzestnym" Mario Puzo. Mafia to dla nas nie tylko organizacja przestępcza z tradycjami. Lecz to coś znacznie bardziej złożonego. Przez literaturę, nabrała ona niemal mistycznego splendoru. Jednak bardzo często zapominamy, że jest to działalność przestępcza i to na ogromną skalę. I każde wystąpienie przeciw niej, grozi śmiercią. Mafia nie wybacza. Mafia to honor i szacunek. To rodzina, której się nie lekceważy, jak to pisze wyżej wymieniony autor.

Każdy choć raz słyszał o "cosa nostra", jednej z najbardziej znanych rodzin mafijnych, pochodzących z Sycylii. Mówi się, że by przeżyć na tej malowniczej wyspie, trzeba znać odpowiednich ludzi, którzy zapewnią nam bezpieczeństwo. Jest to oczywiście przesadzone, jednak mit nadal krąży w ogólnej...

Anna | 2016-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Tę oraz inne recenzje znajdziecie na www.swiat-ksiazkowych-recenzji.blogspot.com

Autor: Milka Kahn, Anne Veron
Tytuł: Kobiety w mafii
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Muza S.A
Cena: 34,90 zł

Gdy dostałam na służbowego e-maila propozycję tej książki byłam niezwykle zaciekawiona. Myślałam, że będzie to historia kobiety, która poślubiła gangstera, że to będzie zwyczajna opowieść, nie oparta na zdarzeniach autentycznych. Jednak moje pierwsze wrażenie było bardzo mylne.

Okładka mnie urzekła swoją tajemniczością i jednocześnie prostotą. Jak dla mnie strzał w 10! Jestem bardzo usatysfakcjonowana.

Autorki opisały historię kobiet, które uczestniczyły w życiu mafijnym jako matki, żony i kochanki. Zostały przedstawione losy kobiet cosa nostry, ndranghety i kamorry. Które jeszcze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Byłam wręcz zaszokowana informacjami, które czytałam. To co przeżywały kobiety, jakie miały nakazy, zakazy i rozkazy było wręcz niewyobrażalne dla takiej skromnej dziewczyny jaką...

medicated | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2016

(...)

Należy pamiętać, że nieważne, czy kobiety decydowały się na współpracę, zdradzały swój ród czy męża, czy wręcz im pomagały w popełnianiu przestępstw, to one wychowywały dzieci w mafijnej tradycji i przekazywały im wiedzę, gdy mężczyźni przebywali w więzieniach. Chcąc, nie chcąc, to one są jednym z powodów, dla których grupy przestępcze w tych trzech włoskich regionach nadal sprawują realne rządy. Przez lata ich obecność w strukturze mafijnej oraz ogólne znaczenie dla rozwoju wydarzeń było ignorowane. Pozycja Milki Kahn i Anne Veron w końcu uzupełnia to brakujące ogniwo. Nieważne, czy jako buntowniczki, czy jako te zajmujące władzę, kobiety odgrywają ogromną rolę w mafijnej strukturze, czego dowodzi każda z historii opisanych w książce.

(...)