Kim są Słowacya Historia Kultura Tożsamość (wersja w języku słowackim)

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
historyczna

Książka w słowackiej wersji językowej. Tom esejów intelektualistów słowackich i polskich Kim są Słowacya powstał z potrzeby zredukowania obustronnego deficytu wiedzy o sobie. Pytanie zawarte w tytule oznacza dla Słowaków przede wszystkim chęć zobaczenia własnej twarzy w lustrze, za które posłużyć może polska, sąsiedzka perspektywa. Odpowiedź na to samo pytanie uzmysławia Polakom paradoks tego sąsiedztwa: Słowacy są sąsiadami językowo najbliższymi, a równocześnie najsłabiej w Polsce znanymi! Książka, stanowiąca zapis debaty, która odbyła się jesienią 2004 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, jest zarazem antologią opinii ludzi nauki, kultury, polityki na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jednego z najmłodszych narodów Europy. Wyzwania, wobec których stanęli Słowacy, w pewnym stopniu odzwierciedlają dawniejsze, obecne, a może i przyszłe dylematy europejskie. Lekcja płynąca z tego doświadczenia jest więc niezwykle pouczająca.