Szaleństwo chrześcijan

Wydawnictwo: WAM
historyczna

Od początkowej irytacji i wstrętu do stopniowego uświadamiania sobie rzeczywistych problemów, i w końcu do oszołomienia i frustracji w obliczu nowej, całkowicie odwróconej sytuacji reakcje świata pogańskiego broniącego się przed chrześcijaństwem zdolnym wstrząsnąć posadami instytucjonalnymi świata rzymskiego, w którym próbowało ono znaleźć sobie miejsce pokazują w jaki sposób dominująca kultura tamtych czasów postrzegała chrześcijan: jako jednostki szalone i pozbawione rozumu, nosicieli absurdalnego wyznania. Od Pliniusza Młodszego, Swetoniusza, Epikteta, Marka Aureliusza, Celsusa, aż do Juliana Apostaty czy Ausoniusza i Rutyliusza cała seria świadectw, w których odbija się historyczny kontrast między chrześcijaństwem i kulturą klasyczną. Ścierają się ze sobą lógos i moría, rozum i szaleństwo.

poznanianka | 2011-03-09
Przeczytana: styczeń 2011

Przeczytałam, by napisać pracę zaliczeniową na historię Kościoła. Wybrałam, bo nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Teraz wiem, że dobrze zrobiłam, było warto. Książka rozwiała moje wątpliwości, po przeczytaniu jej jestem po prostu mądrzejsza :)

Szaleństwo chrześcijan to zbiór esejów dotyczących stosunku pogan do chrześcijaństwa w pierwszych pięciu wiekach. Trzon tej publikacji to klasyczne zarzuty kierowane przeciwko nowej wierze, jaką była wiara w Jezusa Chrystusa, dotyczące aspołecznej postawy ludzi nazywających siebie chrześcijanami, ich zgubnego wpływu na losy państwa oraz posądzenia o głupotę i szaleństwo.

Wbrew pozorom jednak zbiór tekstów atakujących wyznawców nowej religii nie jest tak ogromny, jak mogłoby się wydawać, w dużej mierze jest to skutek masowego niszczenia wszelkich wrogich chrześcijaństwu świadectw tuż po uznaniu go za religię równoprawną na terenie Imperium a zwłaszcza po ustanowieniu religią oficjalną i państwową cesarstwa w 380 r. po Chr.

Szaleństwo chrześcijan...

Andrzej | 2013-06-07