Niewolnica ISIS

Okładka książki Niewolnica ISIS Dżinan, Thierry Oberlé
Okładka książki Niewolnica ISIS
DżinanThierry Oberlé Wydawnictwo: Editio Seria: Editio White biografia, autobiografia, pamiętnik
Editio White
Esclave de Daech
Editio
2016-07-20
2016-07-20
Natalia Jaskuła
isis niewolnictwo kobiet wojna państwo islamskie wspomnienia

To co przechodzą jazydzkie kobiety jest nie do wyobrażenia. A najgorsze jest to, że dramat poniżania i terroryzowania spotyka nawet dziewczynki, które w tamtejszej kulturze uchodzą już można powiedzieć za kobiety.
Bohaterka wydaje się zdystansowana do opowiadanych zdarzeń. Nie opisuje uczuć, które jej towarzyszyły. A przynajmniej ja tego nie odczułam. Może jest to spowodowane tym, jak traumatyczne są to dla niej przeżycia.

Ciężko mi się czytało

Ciężko mi się czytało

Mocne, trzeba przeczytać, aby zrozumieć co tam się dzieje.

E-book

Mocne, trzeba przeczytać, aby zrozumieć co tam się dzieje.

E-book

Na faktach, przykre, ale jak dla mnie fakty były zbyt sztywno podawane przez co książka mimo trudnego tematu robiła się nudna. Może być, ale mogło być lepiej.

'Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie.'

#literackapółka z dumą rekomenduje książkę ważną, książkę pełną emocji, wreszcie książkę, w której, jak w lustrze odbija się przyszłość tego świata.

Zbyt wiele myśli w ostatnim okresie wypełnienia mój umysł, zbyt wiele lektur, które z pasją czytam i którymi później się dzielę. Refleksją i przemyśleniami na ich temat. Stąd też nowa od pewnego czasu forma krótszych w swej treści literackich spojrzeń, choć nie mniej ważnych i godnych uwagi. Przynajmniej na jakiś czas, zobaczymy, jak się to ułoży.

Nie bez powodu połączyłem graficznie właśnie te dwie książki, bo to, co zaczęło się w 'Karbali' nabrało trudnego do zrozumienia brutalnego kolorytu świętej wojny, którą przybliża i którą dzieli się z czytelnikami w swych bolesnych wspomnieniach 'Niewolnica ISIS'.

O 'Karbali' pisałem swego czasu obszernie (odsyłam do bloga),książka, która pozwalała zrozumieć nie tylko to, co nasze wojska robiły na misjach w Iraku i Afganistanie, ale również to, a może przede wszystkim właśnie to, czemu już wtedy starali się przeciwdziałać, a o czym z takim przejęciem opowiada Dżinan.

Wywodząca się z yazydów osiemnastoletnia Dżinan jedenaście koszmarnych tygodni spędziła w niewoli wojowników państwa islamskiego. Brak wielkiej litery jest celowym rozwiązaniem. Daesz, jak wśród yazydów nazywany jest ten twór, jak zaraza rozprzestrzenia się po Bliskim Wschodzie w imię Allaha niszcząc wszystko, co dobre na swojej drodze. Gwałcąc, rabując, jak przed wiekami Turcy biorąc w jasyr mężczyzn, kobiety i dzieci.

Historia, którą opowiada Dżinan porusza wszystkie struny wrażliwej na nieszczęście drugiego człowieka, duszy.

Po raz kolejny oceniam odwagę kobiety. Mimo obaw, że społeczność do której należy ją odtrąci, postanowiła opowiedzieć swoją historię. Historię niewolnicy. Przeżyła wiele upokorzeń, bólu, a mimo wszystko jej historia, na tle wszystkich porwanych kobiet wydaje się być "znośna".
Jeżeli chodzi o walory literackie... No dużo nie da się powiedzieć. Bardzo przeciętnie.

Trudno w to wszystko uwierzyc... Ci ludzie przechodzą przerażające pieklo... Polecam bardzo mocno!!!

(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu o siebie, najbliższych nie wiedzą co się dalej stanie, nie wiedząc, czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochanego. (...)

Link do recenzji: http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/2017/06/niewolnica-isis-thierry-oberle-dzinan.html

(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z innych, które do tej pory czytałam i nie myliłam się.

„Niewolnica ISIS” autorstwa Thierry Oberlé i Dżinan, która przeszła przez piekło i postanowiła o tym opowiedzieć
"(...) Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie(...)."
Dżinan jest osiemnastoletnią Jazydką. Wyznawczynią religii, o której w sumie niewiele wiadomo, jednak krążą wokół niej wiele plotek, jak chociażby to iż wielbią szatana. Jazydzi są tajemniczym ludem z pogranicza Iranu, Syrii, Iraku i Turcji, największe ich skupisko zasiedla okolice Mosulu. Z uwagi na terytorium, jakie zamieszkują, są często atakowani przez swoich sąsiadów. Lud ten, co pewien czas musi się zmagać z prześladowaniami, zbiorowymi masakrami, ludobójstwami oraz porwaniami.

To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Uciekający Jazydzi zostają złapani przez Dżihadyskich bojowników, w tym momencie zaczyna się ich tułaczka po obozach, w których są przetrzymywani i dzieleni na grupy, lepsze, gorsze. Osoby te, które do czegoś mogą się jeszcze przydać oraz ci, którymi nie warto się już przejmować i lepiej od razu zabić. I w końcu najważniejszy podział mężczyźni oraz kobiety i dzieci.

Kobiety o nieprzeciętnej urodzie dla Islamistów są żywym towarem. To na nich mogą zarobić, sprzedają je jak mięso na targu i to właśnie w taki sposób Dżinan staje się niewolnicą i własnością policjanta Abu Anasa i imama Abu Omara. Nie ona jedyna jest ich własnością, w willi obu Abu poznaje swoje towarzyszki niedoli Nalin, Dżamilę, Hewi, Buszrę i Ewarę.

To właśnie dzięki nim, Dżinan znajduje siłę, by walczyć o siebie, swoją wolność. Siła tych sześciu kobiet i ich wzajemne wsparcie w najtrudniejszym momencie życia pomogło im przetrwać. Mimo okrucieństwa „swoich panów” nie poddały się, walczyły o siebie, swoją wiarę i godność.
O to, by uciec i starać się powrócić do w miarę normalnego życia. Razem im się udało, nie było to łatwe, wymagało nie lada odwagi i determinacji oraz ryzykownego wsparcia z zewnątrz.

To co przeżyła Dżinan oraz jej towarzyszki zmusza do refleksji nad swoim życiem.

Czytając jej wyznania wielokrotnie, próbowałam postawić się w jej sytuacji. Mimo iż uważam się za silną osobę, nie wiem, czy na jej miejscu dałabym radę przeżyć piekło które, zgotował jej los.

To jedna z niewielu książek biograficznych/autobiograficznych, które czytałam. Nie ukrywam, że nie przepadam za tego typu pozycjami. Ciężko mi ustosunkować się do przeżyć innej osoby, oceniać je.

Większość książki czytałam z zapartym tchem i strachem o tę młodą kobietę, niejednokrotnie ze łzami w oczach. Niestety końcówka straciła dynamizm, dzięki któremu tak dobrze mi się ją czytało.

Mimo wszystko, jeśli ktoś z Was zapyta mnie, czy warto sięgnąć po tę pozycję, odpowiem, że tak! Dla samej historii, po to, by dowiedzieć się, do czego zdolni są ludzie w imię swoich ideologicznych wyobrażeń, w imię swojego Boga. Tym bardziej, teraz gdy co chwile słyszymy o kolejnych zamachach terrorystycznych dokonywanych w imię swojej wiary.

Za możliwość przeczytania dziękuje wydawnictwu Editio White.

Spodziewałam się więcej emocji, jakiegoś budowania napięcia podczas opowieści, a tu niestety tekst sobie tak po prostu leci, słowotok taki jak dla mnie. Historia sama w sobie w porządku, choć bez rewelacji.

• Do kupienia
  • Irak