Niewolnica ISIS

Seria: Editio White
Wydawnictwo: Editio
Esclave de Daech
Klusek

Piekło to za mało… Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli...

Piekło to za mało…

Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to, że ich spokojny, położony na uboczu kawałek świata może zniknąć z powierzchni ziemi. Łudzili się, że obronią ich stacjonujący nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekających cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.

To właśnie wtedy zaczął się dramat Dżinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodziną, bicie, poniżanie, tortury i seksualne niewolnictwo — tylko tego mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej książki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej odwadze i determinacji, w imię miłości do męża. Nie wszystkie jazydki miały tyle szczęścia.

Dżinan i Thierry Oberlé, reporter francuskiego dziennika „Le Figaro”, poznali się przypadkiem na początku zimy 2014 roku. Dżinan opowiedziała wówczas Thierry’emu swoją historię. Za prostotą i precyzją jej słów krył się wewnętrzny dramat. Była „ocalałą z piekła”. Miała osiemnaście lat, ale wyglądała na więcej. Była mężatką. Sprzedano ją dwóm „bojownikom” — policjantowi i imamowi, była więziona i torturowana. Zmuszono ją do przejścia na islam, podobnie jak pozostałe niewolnice. Dżinan miała szczęście. Udało jej się uciec. Jej „odrodzenie” możliwe stało się między innymi dzięki tej książce, powstałej z myślą o niej samej i o wszystkich kobietach, które spotkał podobny los, także i tych, które przypłaciły swoje przejścia życiem.

źródło opisu: www.helion.pl

źródło okładki: www.septem.pl

Magda Maria | 2019-09-13
Przeczytana: 02 lipca 2019

Na faktach, przykre, ale jak dla mnie fakty były zbyt sztywno podawane przez co książka mimo trudnego tematu robiła się nudna. Może być, ale mogło być lepiej.

Internetowa_cela | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

'Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie.'

#literackapółka z dumą rekomenduje książkę ważną, książkę pełną emocji, wreszcie książkę, w której, jak w lustrze odbija się przyszłość tego świata.

Zbyt wiele myśli w ostatnim okresie wypełnienia mój umysł, zbyt wiele lektur, które z pasją czytam i którymi później się dzielę. Refleksją i przemyśleniami na ich temat. Stąd też nowa od pewnego czasu forma krótszych w swej treści literackich spojrzeń, choć nie mniej ważnych i godnych uwagi. Przynajmniej na jakiś czas, zobaczymy, jak się to ułoży.

Nie bez powodu połączyłem graficznie właśnie te dwie książki, bo to, co zaczęło się w 'Karbali' nabrało trudnego do zrozumienia brutalnego kolorytu świętej wojny, którą przybliża i którą dzieli się z czytelnikami w swych bolesnych wspomnieniach 'Niewolnica ISIS'.

O 'Karbali' pisałem swego czasu obszernie (odsyłam do bloga), książka, która pozwalała zrozumieć nie tylko to,...

Titka Brak | 2019-08-12
Przeczytana: sierpień 2019

Po raz kolejny oceniam odwagę kobiety. Mimo obaw, że społeczność do której należy ją odtrąci, postanowiła opowiedzieć swoją historię. Historię niewolnicy. Przeżyła wiele upokorzeń, bólu, a mimo wszystko jej historia, na tle wszystkich porwanych kobiet wydaje się być "znośna".
Jeżeli chodzi o walory literackie... No dużo nie da się powiedzieć. Bardzo przeciętnie.

olafsson | 2018-01-13

Trudno w to wszystko uwierzyc... Ci ludzie przechodzą przerażające pieklo... Polecam bardzo mocno!!!

Aula | 2017-06-16
Przeczytana: kwiecień 2017

(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu o siebie, najbliższych nie wiedzą co się dalej stanie, nie wiedząc, czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochanego. (...)

Link do recenzji: http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/2017/06/niewolnica-isis-thierry-oberle-dzinan.html

KobieceRecenzje365 | 2017-06-07

Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z innych, które do tej pory czytałam i nie myliłam się.

„Niewolnica ISIS” autorstwa Thierry Oberlé i Dżinan, która przeszła przez piekło i postanowiła o tym opowiedzieć
"(...) Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie(...)."
Dżinan jest osiemnastoletnią Jazydką. Wyznawczynią religii, o której w sumie niewiele wiadomo, jednak krążą wokół niej wiele plotek, jak chociażby to iż wielbią szatana. Jazydzi są tajemniczym ludem z pogranicza Iranu, Syrii, Iraku i Turcji, największe ich skupisko zasiedla okolice Mosulu. Z uwagi na terytorium, jakie...

Aldona | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Spodziewałam się więcej emocji, jakiegoś budowania napięcia podczas opowieści, a tu niestety tekst sobie tak po prostu leci, słowotok taki jak dla mnie. Historia sama w sobie w porządku, choć bez rewelacji.

Claudia | 2017-03-06

Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż jednak opóźniali wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to, że ich spokojny, położony na uboczu kawałek świata może zniknąć z powierzchni ziemi. Łudzili się, że obronią ich stacjonujący nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekających cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.

To właśnie wtedy zaczął się dramat Dżinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodziną, bicie, poniżanie, tortury i seksualne niewolnictwo-tylko to mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej książki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej...

Grzegorz Ryld | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Nie powaliła mnie na kolana ta książka. Historia wstrząsająca 18 -letniej Jazydki, która jest porwana przez Państwo Islamskie. Historia dość krótka podrasowana dialogami, dość patetycznymi. Na plus - opisanie zwyczajów Jazydów. Przeczytałem bez specjalnego zainteresowania. Czytałem lepsze pozycje dot. tej tematyki

Yvonne | 2016-12-28
Przeczytana: grudzień 2016

Bardzo delikatna, wygładzona i kontrolowana opowieść o piekle kobiety. Co nie oznacza, ze nie potrzebna. Dowodzi siły która jest przecież kobieta.