Nareszcie wolna

Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
Endlich frei: Ich bin die Tochter aus "Nicht ohne meine Tochter". Hier ist die ganze Geschichte
Arabia, dokument, biografia
literatura piękna
Ag2S

Historia Betty i Mahtob Mahmoody doprowadziła do zmiany prawa w Stanach Zjednoczonych i stała się orężem w walce o odzyskanie porwanych dzieci w wielokulturowych małżeństwach. Mahtob Mahmoody jest wesołą, rezolutną czterolatką. Dziewczynka wiedzie beztroskie dzieciństwo córki lekarza, wykształconego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka. Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie...

Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie przeradza się w półtoraroczną gehennę. Ukochany ojciec i mąż zmienia się w agresywnego i pełnego podejrzeń fanatyka, który za wszelką cenę chcę zatrzymać rodzinę w ogarniętym chaosem Iranie i nie powstrzyma się przed przemocą, uwięzieniem, a nawet morderstwem, by tego dokonać.
Betty Mahmoody, matka dziewczynki, podejmuje decyzję o ucieczce. I za nic nie zostawi małej Mahtob.
Nawet jeśli ta decyzja może je kosztować życie.

Oto prawdziwa relacja córki.

Nareszcie wolna to książka o podniesieniu z ogromnej traumy, ale przede wszystkim o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek.
Mahtob Mahmoody zdecydowała się opowiedzieć swoja historię dopiero po śmierci ojca.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pietrych | 2019-09-02
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

Wielokrotnie w trakcie lektury czułem się znudzony, a nawet zażenowany widząc jak autorka gimnastykuje się aby zapchać słowną watą kilkaset zakontraktowanych stron. Moje nastawienie zmieniłem dopiero po ostatnich akapitach, w których wyjaśnia, że pisanie książki było rodzajem psychoterapii. W takim kontekście pozornie nic nie wnoszące do opowiadanej historii wspomnienia nabrały racji bytu.

Dziewczynka Mahtob Mahmoody jest wesołą, rezolutną, miłą czterolatką. Ma ojca wykształconego anestezjologa, który jest lekarzem. Po pewnym czasie wszystko zaczyna się kończyć, rozpoczyna się gehenna ojciec tyranizuje swoją rodzinę, mąż kobiety zmienia się w tyrana jest nie do poznania, w domu panuje chaos, zostają uwięzione matka z córką, może to się skończyć nawet morderstwem.

Matka z córką postanawiają uciec z Iranu, od niego, zacząć nowe życie na nowo.

Jest to poruszająca, życiowa prawdziwa historia uprowadzonej Irańskiej dziewczynki bardzo wzruszyła mnie do łez, zasmuciła bardzo.
Wciągnęła od początku, do końca trzymała w napięciu, fabuła dobra,,,akcja wartka.
Bardzo mi się podobała książka, przeczytałam szybko, poruszyła moje serce.

MizzVintage | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

W pierwszej chwili czułam się rozczarowana tą książką. Spodziewałam się relacji o dzieciństwie spędzonym w Iranie z ojcem tyranem. Tymczasem o samym Iranie w opowieści Mahtob Mahmoody jest niewiele. Nie można się temu jednak dziwić, biorąc pod uwagę, że wspomnienia 6-letniego dziecka, mimo że traumatyczne, bywają raczej ulotne. W "Nareszcie wolna" Mahtob opowiada o życiu o powrocie do Stanów, któremu towarzyszy wieczny strach przed odwetem psychopatycznego ojca, o zmaganiu się z chorobą autoimmunologiczną, o sile wiary i przebaczenia. Momentami opowieść wydawała mi się trochę szkolna i naiwna, ale mimo to jest to ciekawe, warte przeczytania uzupełnienie "Tylko razem z córką".

Kate1404 | 2016-11-02
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Druga część jest opowiadana przez córkę Betty. Nie ma porównania do części pierwszej.

Nika | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Do 11 rozdziału czytamy w jak brutalny sposób obszedł się z bohaterką i jej mamą los. Jest konkretnie i ciekawie. Potem już nasza Mahtob / 32 lata/ opisuje różne etapy swojego życia. Bywają te ciekawsze jak początki w szkole, jak i nudniejsze. Obie razem z matką są przeczulone i boją się czy ich ojciec nie znajdzie ich i nie dotrzyma obietnicy: " Zabije Cie". W miedzy czasie Mathob walczy z poważną chorobą i studiuje. Czuje na plecach oddech ojca, czyżby był w jej mieszkaniu ? Lęki z dzieciństwa nie ustają dopóki na samym końcu książki nasza bohaterka nie przeczyta listu od wujka. Czytałam ciekawsze biografie. Ta książka to przede wszystkim zbawienie dla duszy autorki i bohaterki Mathob. Sama pisze " Ta książka dała mi piękny prezent. Już nie muszę dźwigać wspomnień o cierpieniu i udręce z przeszłości, które dźwigałam przez te wszystkie lata. ... Teraz jestem wolna".

Black-Beauty | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

"Moje życie jest tylko kobiercem"*

"Nareszcie wolna" to opowieść Mahtob Mahmoody, która w wieku 5 lat wraz z matką została uwięziona przez ojca w ogarniętym wojną Iranie, a później zdołały uciec z powrotem do USA. Ich dramatyczna historia została utrwalona za sprawą książki napisanej przez matkę, Betty Mahmoody "Tylko razem z córką" - stała się międzynarodowym bestsellerem. Co więcej, dzięki determinacji Betty, powstała organizacja "One world" - walcząca o odzyskanie dzieci porywanych w wielokulturowych małżeństwach i zapobiegająca takim działaniom.

Dzięki książce "Nareszcie wolna" poznajemy na nowo tę historię z perspektywy dziewczynki, która musiała poradzić sobie w obliczu tych wydarzeń, a później, będąc z matką w USA, na nowo ułożyć sobie życie, jednocześnie będąc świadomą niebezpieczeństwa ze strony ojca.
To powieść o pogodzeniu traumatycznej przeszłości z teraźniejszością, o wybaczeniu i wyzbyciu się nienawiści i innych negatywnych emocji. Ale też o budowaniu własnej,...

Ewelina Musiał | 2016-04-17
Przeczytana: 19 marca 2016

Chętnie sięgam po literaturę opartą na faktach. Szczególnie poruszają mnie historie, których punktem wyjścia są małżeństwa z różnych kultur. Książka Nareszcie wolna wydawnictwa Znak Literanova, to świadectwo owocu miłości takiego małżeństwa. Mała Mahtob przyszła na na świat i wiodła spokojne życie - czuła się szczęśliwa i bezpieczna, zupełnie tak samo jak jej mama, zakochana w jej ojcu. Wszystko diametralnie się zmieniło w momencie gdy obie wyjeżdżają do Iranu, by poznać bliżej kraj ukochanego mężczyzny. Nikomu na myśl by nie przyszło, że to uknuty plan, plan który z góry zakładał że kobiety nigdy już nie opuszczą Iranu. Dziewczynka patrzy jak z dnia na dzień razem z matką zostają obdarte z wolności i godności, a ukochany tata staje się tyranem i potworem, niosącym tylko cierpienie. Poczucie codziennego zagrożenia ciągle im towarzyszy. I pomimo, że dzięki pomocy obcych osób udaje się im uciec z piekła to wydarzenia mają wpływ na ich dalsze losy, odbije się nie tylko na zdrowiu...

zolzowata_franca | 2016-04-12
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Zawsze interesowały mnie obce kultury, ale w ostatnich czasach w związku z napływem imigrantów moje zainteresowanie wzrosło. Dlatego właśnie powieść "Nareszcie wolna" trafiła w moje ręce. Powieść oparta na faktach.

Mahtob Mahmoody opowiada nam swoją historię. Jako 32-latka przeprowadzała się 32 razy, nigdzie nie czując się bezpiecznie.
Życie maleńkiej Mahtob było szczęśliwe i poprawne, niestety tylko do ukończenia przez nią czwartego roku życia. Mieszkała z rodzicami w USA. Matka Amerykanka o imieniu Betty, ojciec Sajjed Irańczyk, lekarz anestezjolog, wykształcony w Stanach Zjednoczonych. Kiedyś troskliwy mąż i ojciec, nagle zmienia się w tyrana, wroga Ameryki. Zabiera żonę i córkę do Teheranu celem odwiedzenia rodziny. Po dwóch tygodniach pobytu w Iranie Sajjed oświadcza, że do USA już nigdy więcej nie wrócą. Czasy są bardzo niespokojne. Wojna panująca w Iranie daje się we znaki, powtarzające się naloty, ginący ludzie, a do tego upokarzający i maltretujący żonę Sajjed. Betty i...

elzbietan20 | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam szczerze, że nie czytałam „Tylko razem z córką”, ale historia matki i córki więzionych przez ojca w kraju, który był miejscem działań wojennych jest mi jak najbardziej znana. W książce pt. „Nareszcie wolna” ukazany jest punkt widzenia córki – tej małej dziewczynki, naocznego świadka, uczestnika wydarzeń. Część, w której autorka opisuje wydarzenia z najmłodszych lat swojego życia, włącznie do momentu ucieczki nie jest przesadnie „rozwleczona” czy udramatyzowana. Autorka przede wszystkim skupia się na swoich przeżyciach i sposobie powrotu do normalnego życia po tak trudnym dzieciństwie.
Muszę przyznać, że to, co Mahtob przeżyła w Iraku było przerażające, jednak jej późniejsze życie – egzystowanie w ciągłym strachu, niezliczone przeprowadzki, głuche telefony, wreszcie wyniszczająca choroba – to aż zanadto nieszczęść jak na jedną osobę. Podziwiam ją, za wytrwałość, życiową mądrość i przede wszystkim umiejętność wybaczenia.
Książka miała być swego rodzaju terapią,...

Klaudia Cebula | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Małżeństwo gdzie spotykają się dwie kultury, dwie różne narodowości czy różne religie.

Czy taki związek ma szansę przetrwać w zgodzie i miłości.

W małżeństwie Betty i Moody'ego wszystko wydawało się być sielanką. Ich wielka miłość przypieczętowana została przez więzy małżeńskie i nic nie wskazywało na to, by różnice kulturowe pomiędzy kobietą z Michigan w USA a mężczyzną z Teheranu w Iranie miały jakiekolwiek wpływ na to co zdarzy się w przyszłości.

Gdy na świecie pojawiła się Mahtob, oboje przejęli rolę czułych opiekunów. Dziewczynka żyła w swoim szczęśliwym świecie, w otoczeniu ukochanych maskotek. Wiodła beztroskie życie otaczana miłością przez matkę i ojca, który był szanowanym lekarzem.

Niczego nieświadoma kilkuletnia Mahtob nie miała pojęcia, że dzień jej narodzin przypadł w okresie wybuchu rewolucji w Iranie. Nie była świadoma, że mężczyzna, Irakijczyk i niepraktykujący muzułmanin, za którego wyszła jego matka, w tym okresie stał się fanatycznym obrońcą...