Niewolnica ISIS

DżinanThierry Oberlé Wydawnictwo: Editio Seria: Editio White biografia, autobiografia, pamiętnik
Esclave de Daech
biografia, autobiografia, pamiętnik
Natalia Jaskuła
Editio White
isis niewolnictwo kobiet wojna państwo islamskie wspomnienia

Na faktach, przykre, ale jak dla mnie fakty były zbyt sztywno podawane przez co książka mimo trudnego tematu robiła się nudna. Może być, ale mogło być lepiej.

'Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie.'

#literackapółka z dumą rekomenduje książkę ważną, książkę pełną emocji, wreszcie książkę, w której, jak w lustrze odbija się przyszłość tego świata.

Zbyt wiele myśli w ostatnim okresie wypełnienia mój umysł, zbyt wiele lektur, które z pasją czytam i...

Po raz kolejny oceniam odwagę kobiety. Mimo obaw, że społeczność do której należy ją odtrąci, postanowiła opowiedzieć swoją historię. Historię niewolnicy. Przeżyła wiele upokorzeń, bólu, a mimo wszystko jej historia, na tle wszystkich porwanych kobiet wydaje się być "znośna".
Jeżeli chodzi o walory literackie... No dużo nie da się powiedzieć. Bardzo przeciętnie.

Trudno w to wszystko uwierzyc... Ci ludzie przechodzą przerażające pieklo... Polecam bardzo mocno!!!

(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.

Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu...

Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z...

Spodziewałam się więcej emocji, jakiegoś budowania napięcia podczas opowieści, a tu niestety tekst sobie tak po prostu leci, słowotok taki jak dla mnie. Historia sama w sobie w porządku, choć bez rewelacji.

Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż jednak opóźniali wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli...

Na półkach: , , , ,

Nie powaliła mnie na kolana ta książka. Historia wstrząsająca 18 -letniej Jazydki, która jest porwana przez Państwo Islamskie. Historia dość krótka podrasowana dialogami, dość patetycznymi. Na plus - opisanie zwyczajów Jazydów. Przeczytałem bez specjalnego zainteresowania. Czytałem lepsze pozycje dot. tej tematyki

Bardzo delikatna, wygładzona i kontrolowana opowieść o piekle kobiety. Co nie oznacza, ze nie potrzebna. Dowodzi siły która jest przecież kobieta.

Dyskusje

• 2018