Niewolnica ISIS
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Editio White
- Tytuł oryginału:
- Esclave de Daech
- Wydawnictwo:
- Editio
- Data wydania:
- 2016-07-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-07-20
- Liczba stron:
- 192
- Czas czytania
- 3 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328324169
- Tłumacz:
- Natalia Jaskuła
- Tagi:
- isis niewolnictwo kobiet wojna państwo islamskie wspomnienia
Piekło to za mało…
Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to, że ich spokojny, położony na uboczu kawałek świata może zniknąć z powierzchni ziemi. Łudzili się, że obronią ich stacjonujący nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekających cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.
To właśnie wtedy zaczął się dramat Dżinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodziną, bicie, poniżanie, tortury i seksualne niewolnictwo — tylko tego mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej książki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej odwadze i determinacji, w imię miłości do męża. Nie wszystkie jazydki miały tyle szczęścia.
Dżinan i Thierry Oberlé, reporter francuskiego dziennika „Le Figaro”, poznali się przypadkiem na początku zimy 2014 roku. Dżinan opowiedziała wówczas Thierry’emu swoją historię. Za prostotą i precyzją jej słów krył się wewnętrzny dramat. Była „ocalałą z piekła”. Miała osiemnaście lat, ale wyglądała na więcej. Była mężatką. Sprzedano ją dwóm „bojownikom” — policjantowi i imamowi, była więziona i torturowana. Zmuszono ją do przejścia na islam, podobnie jak pozostałe niewolnice. Dżinan miała szczęście. Udało jej się uciec. Jej „odrodzenie” możliwe stało się między innymi dzięki tej książce, powstałej z myślą o niej samej i o wszystkich kobietach, które spotkał podobny los, także i tych, które przypłaciły swoje przejścia życiem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 174
- 116
- 31
- 6
- 3
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
To co przechodzą jazydzkie kobiety jest nie do wyobrażenia. A najgorsze jest to, że dramat poniżania i terroryzowania spotyka nawet dziewczynki, które w tamtejszej kulturze uchodzą już można powiedzieć za kobiety.
Bohaterka wydaje się zdystansowana do opowiadanych zdarzeń. Nie opisuje uczuć, które jej towarzyszyły. A przynajmniej ja tego nie odczułam. Może jest to spowodowane tym, jak traumatyczne są to dla niej przeżycia.
To co przechodzą jazydzkie kobiety jest nie do wyobrażenia. A najgorsze jest to, że dramat poniżania i terroryzowania spotyka nawet dziewczynki, które w tamtejszej kulturze uchodzą już można powiedzieć za kobiety.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBohaterka wydaje się zdystansowana do opowiadanych zdarzeń. Nie opisuje uczuć, które jej towarzyszyły. A przynajmniej ja tego nie odczułam. Może jest to...
Ciężko mi się czytało
Ciężko mi się czytało
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMocne, trzeba przeczytać, aby zrozumieć co tam się dzieje.
E-book
Mocne, trzeba przeczytać, aby zrozumieć co tam się dzieje.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toE-book
Na faktach, przykre, ale jak dla mnie fakty były zbyt sztywno podawane przez co książka mimo trudnego tematu robiła się nudna. Może być, ale mogło być lepiej.
Na faktach, przykre, ale jak dla mnie fakty były zbyt sztywno podawane przez co książka mimo trudnego tematu robiła się nudna. Może być, ale mogło być lepiej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to'Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie.'
#literackapółka z dumą rekomenduje książkę ważną, książkę pełną emocji, wreszcie książkę, w której, jak w lustrze odbija się przyszłość tego świata.
Zbyt wiele myśli w ostatnim okresie wypełnienia mój umysł, zbyt wiele lektur, które z pasją czytam i którymi później się dzielę. Refleksją i przemyśleniami na ich temat. Stąd też nowa od pewnego czasu forma krótszych w swej treści literackich spojrzeń, choć nie mniej ważnych i godnych uwagi. Przynajmniej na jakiś czas, zobaczymy, jak się to ułoży.
Nie bez powodu połączyłem graficznie właśnie te dwie książki, bo to, co zaczęło się w 'Karbali' nabrało trudnego do zrozumienia brutalnego kolorytu świętej wojny, którą przybliża i którą dzieli się z czytelnikami w swych bolesnych wspomnieniach 'Niewolnica ISIS'.
O 'Karbali' pisałem swego czasu obszernie (odsyłam do bloga),książka, która pozwalała zrozumieć nie tylko to, co nasze wojska robiły na misjach w Iraku i Afganistanie, ale również to, a może przede wszystkim właśnie to, czemu już wtedy starali się przeciwdziałać, a o czym z takim przejęciem opowiada Dżinan.
Wywodząca się z yazydów osiemnastoletnia Dżinan jedenaście koszmarnych tygodni spędziła w niewoli wojowników państwa islamskiego. Brak wielkiej litery jest celowym rozwiązaniem. Daesz, jak wśród yazydów nazywany jest ten twór, jak zaraza rozprzestrzenia się po Bliskim Wschodzie w imię Allaha niszcząc wszystko, co dobre na swojej drodze. Gwałcąc, rabując, jak przed wiekami Turcy biorąc w jasyr mężczyzn, kobiety i dzieci.
Historia, którą opowiada Dżinan porusza wszystkie struny wrażliwej na nieszczęście drugiego człowieka, duszy.
https://internetowacela.blogspot.com/
'Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie.'
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to#literackapółka z dumą rekomenduje książkę ważną, książkę pełną emocji, wreszcie książkę, w której, jak w lustrze odbija się przyszłość tego świata.
Zbyt wiele myśli w ostatnim okresie wypełnienia mój umysł, zbyt wiele lektur, które z pasją czytam i...
Po raz kolejny oceniam odwagę kobiety. Mimo obaw, że społeczność do której należy ją odtrąci, postanowiła opowiedzieć swoją historię. Historię niewolnicy. Przeżyła wiele upokorzeń, bólu, a mimo wszystko jej historia, na tle wszystkich porwanych kobiet wydaje się być "znośna".
Jeżeli chodzi o walory literackie... No dużo nie da się powiedzieć. Bardzo przeciętnie.
Po raz kolejny oceniam odwagę kobiety. Mimo obaw, że społeczność do której należy ją odtrąci, postanowiła opowiedzieć swoją historię. Historię niewolnicy. Przeżyła wiele upokorzeń, bólu, a mimo wszystko jej historia, na tle wszystkich porwanych kobiet wydaje się być "znośna".
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJeżeli chodzi o walory literackie... No dużo nie da się powiedzieć. Bardzo przeciętnie.
(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.
Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu o siebie, najbliższych nie wiedzą co się dalej stanie, nie wiedząc, czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochanego. (...)
Link do recenzji: http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/2017/06/niewolnica-isis-thierry-oberle-dzinan.html
(...) To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toByła gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu...
Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z innych, które do tej pory czytałam i nie myliłam się.
„Niewolnica ISIS” autorstwa Thierry Oberlé i Dżinan, która przeszła przez piekło i postanowiła o tym opowiedzieć
"(...) Jeśli sama nie opowiem mojej historii, kto ją opowie za mnie? Jeśli nie ujawnię prawdy, część winy spadnie na mnie(...)."
Dżinan jest osiemnastoletnią Jazydką. Wyznawczynią religii, o której w sumie niewiele wiadomo, jednak krążą wokół niej wiele plotek, jak chociażby to iż wielbią szatana. Jazydzi są tajemniczym ludem z pogranicza Iranu, Syrii, Iraku i Turcji, największe ich skupisko zasiedla okolice Mosulu. Z uwagi na terytorium, jakie zamieszkują, są często atakowani przez swoich sąsiadów. Lud ten, co pewien czas musi się zmagać z prześladowaniami, zbiorowymi masakrami, ludobójstwami oraz porwaniami.
To właśnie takie porwanie przeżyła Dżinan.
Była gotowa na ucieczkę, wiedziała, że pewnego dnia Daesz zbliży się do wioski, w której mieszkała z rodziną. Jednak w momencie, gdy najbardziej potrzebowała Walida, swojego męża nie było go przy niej. Wraz z rodziną męża- teściem Kero, teściową Amszą, bratową Nesrin i jej małą córeczką Rezan musiała uciekać w nocy w strachu o siebie, najbliższych nie wiedzą co się dalej stanie, nie wiedząc, czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochanego.
Uciekający Jazydzi zostają złapani przez Dżihadyskich bojowników, w tym momencie zaczyna się ich tułaczka po obozach, w których są przetrzymywani i dzieleni na grupy, lepsze, gorsze. Osoby te, które do czegoś mogą się jeszcze przydać oraz ci, którymi nie warto się już przejmować i lepiej od razu zabić. I w końcu najważniejszy podział mężczyźni oraz kobiety i dzieci.
Kobiety o nieprzeciętnej urodzie dla Islamistów są żywym towarem. To na nich mogą zarobić, sprzedają je jak mięso na targu i to właśnie w taki sposób Dżinan staje się niewolnicą i własnością policjanta Abu Anasa i imama Abu Omara. Nie ona jedyna jest ich własnością, w willi obu Abu poznaje swoje towarzyszki niedoli Nalin, Dżamilę, Hewi, Buszrę i Ewarę.
To właśnie dzięki nim, Dżinan znajduje siłę, by walczyć o siebie, swoją wolność. Siła tych sześciu kobiet i ich wzajemne wsparcie w najtrudniejszym momencie życia pomogło im przetrwać. Mimo okrucieństwa „swoich panów” nie poddały się, walczyły o siebie, swoją wiarę i godność.
O to, by uciec i starać się powrócić do w miarę normalnego życia. Razem im się udało, nie było to łatwe, wymagało nie lada odwagi i determinacji oraz ryzykownego wsparcia z zewnątrz.
To co przeżyła Dżinan oraz jej towarzyszki zmusza do refleksji nad swoim życiem.
Czytając jej wyznania wielokrotnie, próbowałam postawić się w jej sytuacji. Mimo iż uważam się za silną osobę, nie wiem, czy na jej miejscu dałabym radę przeżyć piekło które, zgotował jej los.
To jedna z niewielu książek biograficznych/autobiograficznych, które czytałam. Nie ukrywam, że nie przepadam za tego typu pozycjami. Ciężko mi ustosunkować się do przeżyć innej osoby, oceniać je.
Większość książki czytałam z zapartym tchem i strachem o tę młodą kobietę, niejednokrotnie ze łzami w oczach. Niestety końcówka straciła dynamizm, dzięki któremu tak dobrze mi się ją czytało.
Mimo wszystko, jeśli ktoś z Was zapyta mnie, czy warto sięgnąć po tę pozycję, odpowiem, że tak! Dla samej historii, po to, by dowiedzieć się, do czego zdolni są ludzie w imię swoich ideologicznych wyobrażeń, w imię swojego Boga. Tym bardziej, teraz gdy co chwile słyszymy o kolejnych zamachach terrorystycznych dokonywanych w imię swojej wiary.
Za możliwość przeczytania dziękuje wydawnictwu Editio White.
http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/2017/06/niewolnica-isis-thierry-oberle-dzinan.html
Gdy tylko Sylwia przesłała mi informacje, jaką książkę ma dla mnie do recenzji, nie ukrywałam, iż nie do końca jestem zadowolona z tematu, jaki się w niej przewija. Państwo Islamskie organizacja przestępcza, o której coraz więcej w dzisiejszych czasach słyszymy oraz niestety coraz bardziej się jej boimy… Jednak pomyślałam, że z tej właśnie książki mogę wynieść więcej niż z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSpodziewałam się więcej emocji, jakiegoś budowania napięcia podczas opowieści, a tu niestety tekst sobie tak po prostu leci, słowotok taki jak dla mnie. Historia sama w sobie w porządku, choć bez rewelacji.
Spodziewałam się więcej emocji, jakiegoś budowania napięcia podczas opowieści, a tu niestety tekst sobie tak po prostu leci, słowotok taki jak dla mnie. Historia sama w sobie w porządku, choć bez rewelacji.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTrudno w to wszystko uwierzyc... Ci ludzie przechodzą przerażające pieklo... Polecam bardzo mocno!!!
Trudno w to wszystko uwierzyc... Ci ludzie przechodzą przerażające pieklo... Polecam bardzo mocno!!!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to