Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dżinan

1
7,0/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Bohaterka i współautorka książki "Niewolnica ISIS", z pochodzenia Jazydka. Jako młoda dziewczyna trafiła do niewoli ISIS. Udało jej się uciec z rąk terrorystów i swoje wspomnienia spisała na kartach książki.
7,0/10średnia ocena książek autora
116 przeczytało książki autora
170 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Niewolnica ISIS Thierry Oberlé 
7,0

Podstawowym prawem każdego człowieka jest to dotyczące życia i wolności. Tak oczywiste, tak normalne, że często o nim zapominamy nie myśląc nawet o tym, że mogłoby być inaczej. Tymczasem świat pełen jest niesprawiedliwości i pogwałconych zasad, a na własnej skórze przyszło się o tym przekonać Dżinan, jazydce pojmanej do niewoli przez islamskich dżihadystów. Ocalała z piekła, chociaż wiele kobiet po dziś dzień nie wydostało się z jego czeluści. Przetrwała i teraz dzieli się swoją historią. Poznajcie niewolnicę ISIS i jej naznaczoną cierpieniem opowieść. Zapraszam na recenzję.
Kiedy armia Daeszu zmusza do wycofania się kurdyjskich obrońców, Dżinan wie, że musi uciekać. Z dala od męża, otoczona pozostałymi członkami rodziny rusza przed siebie porzucając własny dom, walcząc o to, co najcenniejsze – życie. Niestety szybko przychodzi jej oglądać czarną flagę uzbrojonych, okrutnych dżihadystów, dla których błahostką okazuje się wytropienie grupy ukrywających się cywilów. Dżinan, u boku innych kobiet trafia w progi siedliska zwyrodnialców, którzy w imię religii nie wahają się gwałcić, bić czy zabijać. Poniżanie, wykorzystywanie seksualne, samotność. Osiemnastoletnia jazydka wie, że ma dla kogo żyć i pragnie przetrwać. Natchnięta miłością do męża zwycięża i ucieka.
Co czuje się mieszkając tuż obok nieobliczalnego wroga? Jak wiele można znieść nosząc w sercu strach, ale i nadzieję? Jak wyglądał plan ryzykownej ucieczki i co tak naprawdę przeżyła Dżinan?
„Niewolnica ISIS” to książka, którą trudno byłoby nazwać literacką przygodą. To przerażający dokument, ale i dowód wyzwolenia, który powstał dzięki determinacji młodej kobiety. Sięgając do smutnych wspomnień, Dżinan obrazuje i uświadamia ludziom naszego kraju jak wiele zła dzieje się we współczesnym, dla większości z nas beztroskim świecie. Jak wielu niewinnie trafia do więzienia, z którego niekoniecznie powraca się żywym.
Autorka książki to osiemnastoletnia szczęśliwa żona i jazydka, wyznawczyni jednej z najstarszych religii na świecie. Wiary, która na członków ISIS działa jak płachta na byka i którą starają się wytępić w najgorszy sposób – gwałcąc, pozbawiając wolności czy zabijając. Właśnie z powodu jazydyzmu dziewczynie przychodzi pełnić jedną z najstraszniejszych ról - niewolnicy, która musi reagować na każde skinienie palca swojego oprawcy, nie mając pojęcia, czy jeszcze kiedykolwiek zobaczy się z rodziną.
Pamiętając jednak jeszcze o jednej, niezwykle istotnej osobie, należy wspomnieć o tym, że gdyby nie Thierry Oberle, francuski reporter dziennika „Le Figaro”, ta książka i ta historia być może nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. To właśnie jego przypadkowe spotkanie z ocaloną niewolnicą zaowocowało opowieścią o znaczonych strachem i krwią losach jazydzkich kobiet, a słowa przelane na papier mają okazję trafić dziś także do nas.
Ta książka to konkretna, przerażająco wiernie odwzorowana relacja, w której w prosty, ale jakże dogłębny sposób zostają przedstawione najstraszniejsze dni, jakie przyszło przeżyć młodej, niewinnej kobiecie. Wyzbyta długich opisów, za to na każdym kroku przywołująca wypowiedzi i dialogi napotkanych osób. Prawdziwa, brutalna, smutna, ale jednak niosąca swojego rodzaju happy end. Szczęśliwe zakończenie, którego doczekała się Dżinan niestety nie było pisanie wszystkim, a ta uderzająca myśl rodzi nie tylko współczucie, ale i pytanie. Czy we współczesnym świecie, kiedy szeregi szaleńców w mundurach ISIS wyposażone są w nowoczesną broń, my możemy czuć się bezpieczni?
Nie znajdziecie tutaj detali kolejnych, okrutnych aktów bestialstwa, bo przecież nie o to chodziło, by Dżinan dzieliła się szczegółami i dogłębnie otwierała zasklepione częściowo rany. Napotkacie jednak etapowo i wystarczająco skrupulatnie opowiedzianą historię, w której przytoczone sytuacje, uczucia i myśli tworzą spójną relację, z torturami, seksualnym niewolnictwem i strachem na czele.
Treściwy przekaz Dżinan, z krótkim posłowiem francuskiego reportera na końcu, to książka, którą polecam wszystkim odważnym, pragnącym zmierzyć się ze smutnym i krwawym obrazem niesprawiedliwej rzeczywistości. Dramatyczna, ale i pokazująca potęgę silnej woli oraz wytrzymałości człowieka. Nie nastawiajcie się na relaks czy przyjemność. Otrzymacie smutek i ból, a jednak warto.
https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com
Niewolnica ISIS Thierry Oberlé 
7,0

Miała osiemnaście lat, męża, rodzinę, dom, kiedy razem z innymi mieszkańcami wsi została porwana przez dżihadystów, wywieziona, odseparowana od rodziny, swoich bliskich, znajomych. Jak pozostali jest jazydką, niewolnicą, robactwem, które islamiści przybyli tępić. Jest częścią narodu zamieszkującego tereny blisko granic Iranu, Iraku, Syrii, Armenii, Gruzji i Turcji. Jazydzi wierzą, że Bóg stworzył świat, ale całą resztę, łącznie z dalszymi losami powierzył siedmiu aniołom. Dżinan – bohaterka i narratorka tej opowieści przywołuje na kartach książki swoje wspomnienia z bardzo ciężkiego dla niej okresu, którego najchętniej wymazałaby z pamięci, ale ten pełen bólu i cierpienia czas lubi wracać w koszmarach i sennych marach. A to wszystko dlatego, że rany są bardzo głębokie i trudno będzie wyprzeć je z pamięci.
Tam, dokąd trafiła Dżinan kobiety traktowano jak towar na półce w sklepie. Nie miano dla nich szacunku nawet, gdy trzymały maleńkie dzieci na rękach. Dżihadyści nie mają litości dla nikogo, nawet starsze kobiety traktują na równi z innymi, bez należnej im estymy. Najpierw dzielą niewolników na grupy, potem dokonuje się wewnętrznej selekcji w grupach. Kobiety, młode dziewczyny, kilkuletnie dziewczynki trafiają do niewoli, gdzie będą systematycznie gwałcone. Gdy niektóre z nich znudzą się właścicielowi, zostają odsprzedane kolejnemu mężczyźnie.
Zapraszam na całą recenzję na:
http://nietypowerecenzje.blox.pl/2016/12/8222Niewolnica-ISIS8221-Thierry-Oberle-i-Dzinan.html