Chłopiec w czerwonej sukience

Wydawnictwo: Videograf
karollllllla

Wzruszająca autobiografia młodego mężczyzny, który urodził się z ciałem kobiety. Już od wczesnego dzieciństwa czuł, że jest chłopcem. Z czasem tak dalece nie akceptował swojej seksualności, że ukrywał się za luźnymi męskimi strojami i krótkimi fryzurami. Zakochał się w szkolnej koleżance, której wreszcie powierzył swój sekret. Rodzina dostrzegła dziwne zachowania córki i postanowiła skierować ją na badania. Gdy lekarze potwierdzili niezgodność fizyczną i psychiczną dziewczyny, rozpoczął się długi proces zmiany płci. Autor książki stara się jak najwierniej oddać bogactwo skomplikowanych stanów emocjonalnych wrażliwego człowieka, którego największymi marzeniami są dostosowanie swojego ciała do płci odczuwanej psychicznie, a także zdobycie społecznej akceptacji.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/index.php

źródło okładki: http://www.videograf.pl/index.php

Małgorzata | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Ocena będzie jak najbardziej pozytywna. Może wynika to z faktu, iż "Chłopiec w czerwonej sukience" to moje pierwsze zderzenie z tematyką transseksualizmu i cieszę się, mogąc ją bliżej poznać. Maciej Loter w prosty, niemal infantylny sposób, relacjonuje swoje odkrycie rozbieżności pomiędzy płcią biologiczną a psychologiczną. Temat jest bez wątpienia kontrowersyjny, przez wielu nierozumiany, wyszydzany ale przez to szczególnie ważny. Uważam, że książkę warto przeczytać aby ukształtować własną opinię na temat transseksualizmu i choć trochę zrozumieć, co to znaczy być więźniem własnego ciała. Polecam!

Karina | 2018-01-08

Czytałam kilka książek o tej tematyce, niestety ta mnie w żaden sposób nie poruszyła...ani język (którego autor jest wielkim miłośnikiem), ani cała reszta...na pewno do niej nigdy już nie powrócę.

Muminka | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 marca 2017

bardzo ważny, osobisty i pełen emocji głós w sprawie często przemilczanej przez polskie media/ prawo. Autor miał to neiszczęśćie, ze urodził się niezgodnie ze wwoją płcią. ojciec cieszy się z córki, w metryce bezapelacyjnie wpisano plęć żeńską. oczywiście od razu zaczęto edukację oparta na segregacji płci, jak to dziewczynkę chciano go stroić w sukienki i spódniczki. Tymczasem to była typowa "chłopczyca", od razu rozumiejąca odrębność swojego postrzegania świata od rówieśniczek.
Niestety jak rozpoczęło się dojrzewania Maciej/ka coraz boleśniej odczuwała dyskomfort. To mężczyzna/ chłopak uwięziony w znienawidzonym ciele. O zgrozo u progu trzeciego tysiąclecia w zaściankowym mimo wszystko kraju traktowany był nasz bohater jak dziwadło, niezrozumiany przez otoczenia. Zdecydował się na walkę z normami kulturowymi, wystąpił przed sądem o zmianę imienia, no i nastawił się na trwające nawet kilka lat zmiany, zastrzyki hormonalne, no i marzyła mu się totalna zmiana płci.
Mimo wszystko o...

IwonaGa | 2016-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 lipca 2016

Lubię takie historie z życia wzięte, pełne walki i niepewności.Ciekawe są zwierzenia bohatera z tego co się z nim dzieje, co się w nim dzieje.Boimy się tego czego nie znamy, a historia chłopca w czerwonej sukience przybliża nam wiele aspektów w związku z osobami zmieniającymi płeć. Jestem pełna podziwu i szacunku dla Rodziców Macieja, i całej rodziny, która się nie wyparła syna, a jeszcze go wspierała. Polecam.

honxyz | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 lipca 2016

"[...] Chciałbym mocno, żeby była też dla tych, którzy bez żadnych skrupułów wyśmiewają i opluwają. Czy zechcą ją przeczytać? Mam wielką nadzieję, że tak."

Ja również mam taką nadzieję. Bardzo dobrze uczy zrozumienia.
Wielki plus za użycie barwnego języka i płynny sposób pisania.

Natalia Nastałek | 2016-06-22

Okładka - widnieje na niej mała dziewczynka z pięknymi kręconymi włoskami, która ubrana jest w czerwoną sukieneczkę. Dziewczynka idzie sobie po murku. Niby okładka zwykła, ale skrywa w sobie nutę tajemniczości. Wizualnie jednak jest przeciętna, ale nie oceniajmy książki po okładce.

Chłopiec w czerwonej sukience to historia transseksualisty, a praktycznie jego spowiedź począwszy od niemowlaka do dorosłego już faceta. Autor opisuje zmagania, jego demony, jego problemy z codziennym życiem. Tak naprawdę nigdy się nie zastanawiałam co czują takie osoby jak chłopak z książki. Co przeżywają na co dzień i z jakimi problemami się borykają. Dość często są wyzywani, szturchani i poniżani za wygląd i za to kim są. Książka dała mi sporo do myślenia mimo, że jestem osobą bardzo tolerancyjną. W swoim otoczeniu nie raz się spotykałam z takimi osobami i nigdy nie myślałam co tak naprawdę mogą czuć. Teraz po przeczytaniu książki, mój umysł jest jaśniejszy i zrozumiałam bardzo wiele. Książka na...

ivaa | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Jestem pod głębokim wrażeniem... Pełna podziwu dla determinacji, z jaką bohater walczył o samego siebie.

Dona | 2016-06-18
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Wypożyczając tę książkę z biblioteki nie byłam świadoma jakie czekają mnie emocje, na jaki temat trafiłam. Zdarza mi się tak nieraz, iż przy wyborze kieruję się ładną okładką , ciekawym tytułem czy ilością wysokich komentarzy i nie zawsze zagłębiam się w jej temat. Tym razem się nie zawiodłam.
Temat transseksualizmu nie często trafia na półki księgarskie, tym bardziej iż jest to książka autobiograficzna. Autor pisze o swoim życiu w sposób delikatny tworząc tym samym intymny klimat. Życie w nie akceptowanym ciele było dla niego niesamowita udręką , wygląd zewnętrzny przeciwstawiał się stanom psychicznym. Kiedy w wieku 16-tu lat rodzice dowiadują się prawdy, podejmują wspólna decyzje o przeprowadzeniu szczegółowych badań, które potwierdzają to czego spodziewali się od dłuższego czasu obserwując syna . Dzięki pomocy i akceptacji rodziny zaczęły się bolesne i drogie operacje oraz systematyczne, bolesne przyjmowanie hormonów . Ciało Macieja nabierało męskiego wyglądu , jednak stan...

Historia wstrząsająca i wzruszająca bardzo opowiada O Macieju, który jest uwięziony w ciele dziewczynki w dzieciństwie musiał nosić sukienki, krótkie spódniczki, które zakładała mu mama, dzieci szydziły z niego, się wyśmiewały, czuł się gorszy...wyobcowany od nich, uwięziony w innym ciele, nie akceptował tego.
Jako już dorosły mężczyzna chciał zmienić to poddać się operacji zmiany płci, żeby poczuć się męsko, nie chciał być kobietą...strasznie się tego wstydził jak wygląda.
Wzruszyła mnie do łez, poruszająca i smutna historia z życia wzięte napisana na prawdziwych faktach.

Aleksandra88 | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Trzeba mieć w sobie wiele odwagi by napisać taką książkę.Jest rewelacyjna choć na pewno okupiona wielkim cierpieniem autora. Do tej pory transseksualiści nie zajmowali w mojej głowie zbyt dużo miejsca. Teraz, po przeczytaniu książki, mam mętlik w głowie, czy znana nam Anna Grodzka faktycznie jest dziwolągiem w peruce, bo nagle postanowiła przestać być Krzysztofem? Teraz już wiem, dlaczego zwyczajnie wygląda jak chłop, bo zbyt późno zaczęła brać hormony i nie da się odwrócić kształtu kości, które ukształtowały męskie hormony. To samo dzieje się w drugą stronę.
Trafiłam na książkę przypadkiem w bibliotece spodziewając się czegoś na kształt "dziewczynki w czerwonym płaszczyku". Gdy przeczytałam o czym ona na prawdę jest oczy zrobiły mi się okrągłe, ale nie zrezygnowałam z przeczytania jej i nie żałuję. Zmieniła ona mój punkt widzenia z "dziwoląga" na człowieka typu "skóra, w której żyję". Były fragmenty wzruszające i takie jakich można się spodziewać-ludzka zawiść, agresja i...