horror
welesxxi

Krew Zapomnianych Bogów - to pierwsza polska antologia grozy w słowiańskich klimatach! Trzynastu autorów połączyło swoje siły i stworzyło jedyny w swoim rodzaju zbiór opowiadań. Stare gusła, dziwaczne przesądy, przeraźliwe rytuały, demony i nocne stwory, wszystko to znajdziecie w tej upiornej antologii. Czy macie odwagę wkroczyć do mrocznego świata naszych przodków? Czy macie siłę zmierzyć się z koszmarami, które dręczyły naszych pradziadów? Po przeczytaniu tej książki nic już nie będzie takie jak kiedyś, będziecie rozglądać się dookoła, wypatrując czających się w cieniu bestii. Amulety chroniące przed siłami zła staną się nieodłącznym elementem waszej garderoby. Rzeczywistość nabierze nowych barw, a z pozoru nic nieznaczące zdarzenia, nabiorą nowego sensu. Przyjmijcie wyzwanie i wkroczcie do świata upiornych fantazji!

źródło opisu: HM

źródło okładki: HM

Wkp | 2016-11-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

KILKA SŁÓW O SŁOWIANACH

Horror ma wiele odcieni. Strach pojawiał się od wieków i pojawia nadal w równej formie. Boimy się duchów, kosmitów, wampirów, wilkołaków. Tradycja i nowoczesność mieszają się w jedno. Grupa młodych autorów spróbowała swoich się w temacie grozy osadzonej w słowiańskich ramach. Co z tego wyszło?

Dowiecie się z mojej recenzji, którą znajdziecie na moim blogu:
oraz portalu Kostnica:

alak | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

"Słowiańskie Koszmary" jest drugą, po "Krew zapomnianych Bogów", antologią Wydawnictwa Horror Masakra. Pieczę redakcyjną w obu tomach sprawował Maciej Szymczak, przez co wybór opowiadań należy do niepowtarzalnych i wyjątkowych. Sam jest autorem "Krew dla Bogów" i "Wróżdy", których treść zawiera wiarę w nadprzyrodzoną siłę wojów szykujących się do walki, właściwie rzezi. Wilczy szał, potężny basior, kosmate oblicze, czarcia maź są zapowiedzią mającej się odbyć jatki. Henryka sen na jawie wieszczący liczne bitwy i krwawe osądy duchownych ratuje oddział przed druzgocącą porażką.
Panteon bóstw słowiańskich, przepełniony wizerunkami bogiń - kobiet pięknych, urokliwych, obdarzonych chucią i płodnością oraz niebywałą siłą, jak Dziewanna - pani lasu, kobieta wybierająca mężczyznę, chroni swoje dziecko, porzuca kolejnych kochanków, wpada w zabójczy gniew, uwalniając siłę bóstw leśnych. Matka, chociaż potworna, zawsze opiekuńcza dla swych dzieci. Bez kobiet nie byłoby Słowian walecznych,...

Rogi | 2016-06-07
Przeczytana: 29 maja 2016

"Krew zapomnianych bogów" to antologia grozy obracająca się wokół słowiańskich wierzeń, napisana, promowana i wydana przez grupkę pasjonatów, przeważnie amatorów. Chociaż wszystkie elementy, od korekty, redakcji, składu, po same opowiadania, zostawiają pole do poprawy, to całość broni się pomysłami, tematyką i przede wszystkim widocznym zapałem. Nie wątpię, że autorzy dali z siebie wszystko, i jakimś cudem nie przełożyło się to na grafomańską wpadkę, a w miarę przyjemną lekturę. Ostrzegam jednak, że poziom jest nierówny, czego można było się oczywiście spodziewać. Zdarzają się opowiadania naprawdę niezłe (choćby Adwentowska, Borowiec, Borlik), z dużym potencjałem, choć kulawe w kilku aspektach (Szymczak, Hirsekorn), ale także słabe, niedopracowane lub zwyczajnie byle jakie (Ferens, Haczyński, Piotrowski, Błach). Książka zdecydowanie ma szansę trafić w gusta miłośników tematu, chociaż należy nastawiać się na problemy i potknięcia.

(Miałem okazję rozmawiać z organizatorami prywatnie...

Kometa666 | 2017-08-21
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Chyba spodziewałam się czegoś bardziej mrożącego krew w żyłach (albo jestem już taka uodporniona). W każdym razie było kilka lepszych opowiadań, które wyróżniały się na tle pozostałych pod względem fabuły, akcji oraz rysowania postaci. Niemniej jednak całość zbioru nie ujęła mnie szczególnie. Plusem jest to, że można sobie uzupełnić nieco wiedzę na temat słowiańskich bóstw, zjaw, upiorów etc.

Pożeracz | 2016-11-25
Przeczytana: 05 października 2016

Twórcy antologii dość odważnie postanowili wpleść do opowiadań grozy mitologię słowiańską. Czy autorzy wykorzystali ten jakże szeroki wachlarz możliwości?

Wydawnictwo Horror Masakra przyłożyło się do warstwy fizycznej tomu - twarda okładka, mroczna ilustracja (chociaż nieco zbyt ciemna), czytelna czcionka i dobry papier. Rozdziały ozdobione prastarymi symbolami - chociaż czcionka w tytułach nieco niewyraźna. Nieco kulała za to korekta, w niektórych fragmentach ilość błędów wręcz utrudniała lekturę.
Jak w warstwie treściowej? Bardzo nierówno. Obok tekstów zapadających w pamięć, jak oba Dagmary Adwentowskiej (zręcznie wykorzystujące motyw historyczny, czy też wspaniale grające na legendzie i ze świetną stylizacją językową), Piotra Borowca - zderzającego rozum i logikę z Nieznanym, ze światem "zabobonu", czy mające spory potencjał (Ferens, Woźnica, Borlik). Zdarzają się ciekawe, choć dziwnie nie do końca mi grające - w przypadku Sylwii Błach trudno mi nawet powiedzieć, co dokładnie...

graveozz | 2016-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Całkiem sympatyczna lektura. Trochę nierówna. Miejscami "słowiańskość" wciskana jakby na siłę, by jakoś zakończyć opowiadanie. Ogólnie dla fanów rodzimej mitologii i horroru książka jak znalazł.

Athanati Este | 2017-09-13

"Nasz bestiariusz jest na tyle bogaty, że z łatwością można tworzyć niesamowite opowieści grozy w rodzimym klimacie. Wykonaniu tego zadania podjął się Maciej Szymczak wraz z tabunem zapaleńców polskiego horroru. Powstał dzięki temu zbiór wywołujących przyjemny dreszcz na skórze historii. Podczas czytania straszyć Was będzie między innymi Licho, Płanetnik, Morowa Dziewica, Poroniec czy Mamuna. Odczujecie skutki działań Czarnoboga, Chorsa i Strzyboga. A wszystko to przygotowali dla Was zarówno wyjadacze polskiego rynku grozy, jak i młoda, świeża krew, która dopiero od niedawna upuszcza na papier krople swojego kiełkującego talentu. Zachęceni?"

"Podsumowując, w większości antologia prezentuje bardzo wysoki poziom jak na pierwszą tego typu inicjatywę w Polsce. Na tle niewielu słabszych opowiadań wyróżniają się zwłaszcza wybitni Borowiec, Kaczkowska i Szymczak. Cieszy mnie, że tak wiele do powiedzenia miały kobiety polskiej grozy. Teksty Adwentowskiej, Błach, Osińskiej i Woźnicy biją...

paciumk | 2016-10-23

Ciekawa przeplatanka opowiadań bardzo dobrych z bardzo kiepskimi. Ze względu na te dobre wystawiam ocenę bardzo dobra. Godne polecenia są teksty Piotra Borowca, Piotra Borlika, Dagmary Adwentowskiej i Macieja Szymczaka.
Bardzo kiepska okładka - chyba autorzy mieli ogromną potrzebę znaleźć się na okładce, bo zajęli jej większą część. Może to i dobrze, bo grafika też nie jest warta podziwiana. Czcionka na siłę "krwawa", miejscami nieczytelna.

_InoJa_ | 2017-10-16

Słabo.
Od oprawy graficznej, przez redakcję, na samych tekstach kończąc. Niektóre opowiadania wręcz okropne (np. Tomasz Czarny). Kilka fajnych, ale jako całość oceniam bardzo nisko.

Marzena Hryniszak | 2018-07-25