Krew zapomnianych bogów

Okładka książki Krew zapomnianych bogów
Dagmara AdwentowskaSylwia Błach Wydawnictwo: Horror Masakra horror
horror
Horror Masakra
2016-05-16
2016-05-16
Krew Krew Zapomnianych Bogów horror antologia Słowianie groza

Okładka książki Nie ma nudy! 3. Charytatywny e-book aktywnościowy dla dzieci Sylwia Błach, Dorota Frątczak, Izabela Michta, Beata Małgorzata Moniuszko
Ocena 10,0
Nie ma nudy! 3... Sylwia Błach, Dorot...
Okładka książki Mapa Cieni. Opowieści z nawiedzonych miejsc Krzysztof Biliński, Sylwia Błach, Joanna Bujak, Rafał Christ, Bartłomiej Fitas, Michał Gacek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Magdalena Maria Kałużyńska, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Łukasz Radecki, Piotr Roemer, Michał Stonawski, Michał J. Walczak, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Mapa Cieni. Op... Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Zabawki Dagmara Adwentowska, Sylwia Błach, Karolina Kaczkowska, Agnieszka Kwiatkowska, Aleksandra Łaniszewska, Carla Mori, Anna Musiałowicz, Agnieszka Pruska, Joanna Pypłacz, Agata Suchocka, Izabela Szolc, Flora Woźnica, Anna Maria Wybraniec
Ocena 6,9
Zabawki Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Kochankowie niedoskonali Sylwia Błach, Brudnopis, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Eryk Edwardsson, Piotr Ferens, Michał Grabowski, Dariusz S. Jasiński, Agnieszka Nosek, Justyna Przystawska, Katarzyna Skrzyńska, Anna Sobkowiak, Mateusz Stypułkowski, Maciej Szymczak, Dominika Tomczak, Marzena Woźniak
Ocena 8,4
Kochankowie ni... Sylwia Błach, Brudn...

Okładka książki Słowiańskie koszmary Dagmara Adwentowska, Katarzyna Bromirska, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Ferens, Sandra Gatt Osińska, Witold Jabłoński, Grzegorz Kopiec, Marta Krajewska, Tomasz Krzywik, Agnieszka Kwiatkowska, Anna Musiałowicz, Mikołaj Rybacki, Michał Stonawski, Maciej Szymczak, Honza Vojtisek, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica
Ocena 6,4
Słowiańskie ko... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Słowiański horror Artur Grzelak, Aleksandra Kozioł, Marek Kwietniewski, Adam Loraj, Aleksandra Palasek, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, Agata Poważyńska, Tomasz Siwiec, Łukasz Szczygło, Maciej Szymczak, Adrian Turzyński, Patrycja Żurek
Ocena 6,5
Słowiański horror Artur Grzelak, Alek...

Czytając antologię,dobrze wcześnej wysłuchać utwór zespołu Gammadion :Biali Bogowie Powrócą .Zbiór lepszych i gorszych opowiadań . Jak to w antalogii./Czytnik

Opowiadania w większości ciekawe, niestety nierówny poziom psuje trochę odbiór.

Opowiadania w większości ciekawe, niestety nierówny poziom psuje trochę odbiór.

"Słowiańskie Koszmary" jest drugą, po "Krew zapomnianych Bogów", antologią Wydawnictwa Horror Masakra. Pieczę redakcyjną w obu tomach sprawował Maciej Szymczak, przez co wybór opowiadań należy do niepowtarzalnych i wyjątkowych. Sam jest autorem "Krew dla Bogów" i "Wróżdy", których treść zawiera wiarę w nadprzyrodzoną siłę wojów szykujących się do walki, właściwie rzezi. Wilczy szał, potężny basior, kosmate oblicze, czarcia maź są zapowiedzią mającej się odbyć jatki. Henryka sen na jawie wieszczący liczne bitwy i krwawe osądy duchownych ratuje oddział przed druzgocącą porażką.
Panteon bóstw słowiańskich, przepełniony wizerunkami bogiń - kobiet pięknych, urokliwych, obdarzonych chucią i płodnością oraz niebywałą siłą, jak Dziewanna - pani lasu, kobieta wybierająca mężczyznę, chroni swoje dziecko, porzuca kolejnych kochanków, wpada w zabójczy gniew, uwalniając siłę bóstw leśnych. Matka, chociaż potworna, zawsze opiekuńcza dla swych dzieci. Bez kobiet nie byłoby Słowian walecznych, nie istniałoby społeczeństwo zorganizowane, każdy ma wyznaczoną rolę. W antologii znajdziemy Leszego, Topichę, Utopca, Kłobuka, Płanetnika, Mamunę, Bagienniki, Czarta i inne. W kilku opowiadaniach użyto składni staropolskiej. Niestety, nie jest odpowiednikiem języka starosłowiańskiego, ale też i na szczęście, gdyż dzisiaj nic byśmy nie zrozumieli.
Każde opowiadanie jest ważnym krokiem na drodze poznania i zrozumienia wiary naszych przodków, kiedy życie codzienne przeplatało się z postaciami świata duchowego. Jedno opowiadanie odróżnia się od pozostałych i zasługuje na wspomnienie. To "A żeby cię diabli wzięli" Krzysztofa T. Dąbrowskiego. To taki przerywnik z przymrużeniem oka, przywołujący śmiech. Więcej nie zdradzę!

Dziękuję za przesłanie egzemplarzy do recenzji.

Antologia "Krew zapomnianych Bogów"
Antologia "Słowiańskie Koszmary" ISBN 978-83-944847-6-7
Wydawnictwo Horror Masakra

"Nasz bestiariusz jest na tyle bogaty, że z łatwością można tworzyć niesamowite opowieści grozy w rodzimym klimacie. Wykonaniu tego zadania podjął się Maciej Szymczak wraz z tabunem zapaleńców polskiego horroru. Powstał dzięki temu zbiór wywołujących przyjemny dreszcz na skórze historii. Podczas czytania straszyć Was będzie między innymi Licho, Płanetnik, Morowa Dziewica, Poroniec czy Mamuna. Odczujecie skutki działań Czarnoboga, Chorsa i Strzyboga. A wszystko to przygotowali dla Was zarówno wyjadacze polskiego rynku grozy, jak i młoda, świeża krew, która dopiero od niedawna upuszcza na papier krople swojego kiełkującego talentu. Zachęceni?"

"Podsumowując, w większości antologia prezentuje bardzo wysoki poziom jak na pierwszą tego typu inicjatywę w Polsce. Na tle niewielu słabszych opowiadań wyróżniają się zwłaszcza wybitni Borowiec, Kaczkowska i Szymczak. Cieszy mnie, że tak wiele do powiedzenia miały kobiety polskiej grozy. Teksty Adwentowskiej, Błach, Osińskiej i Woźnicy biją paru kolegów na głowę. Nie o to jednak chodzi, by wskazać, kto lepszy, a kto gorszy, bowiem wszyscy autorzy zgrabnie się uzupełnili."

Obszerna recenzja na http://fantastycznarzeznia.blogspot.com/2017/09/horror-2-antologia-krew-zapomnianych.html

Chyba spodziewałam się czegoś bardziej mrożącego krew w żyłach (albo jestem już taka uodporniona). W każdym razie było kilka lepszych opowiadań, które wyróżniały się na tle pozostałych pod względem fabuły, akcji oraz rysowania postaci. Niemniej jednak całość zbioru nie ujęła mnie szczególnie. Plusem jest to, że można sobie uzupełnić nieco wiedzę na temat słowiańskich bóstw, zjaw, upiorów etc.

Twórcy antologii dość odważnie postanowili wpleść do opowiadań grozy mitologię słowiańską. Czy autorzy wykorzystali ten jakże szeroki wachlarz możliwości?

Wydawnictwo Horror Masakra przyłożyło się do warstwy fizycznej tomu - twarda okładka, mroczna ilustracja (chociaż nieco zbyt ciemna), czytelna czcionka i dobry papier. Rozdziały ozdobione prastarymi symbolami - chociaż czcionka w tytułach nieco niewyraźna. Nieco kulała za to korekta, w niektórych fragmentach ilość błędów wręcz utrudniała lekturę.
Jak w warstwie treściowej? Bardzo nierówno. Obok tekstów zapadających w pamięć, jak oba Dagmary Adwentowskiej (zręcznie wykorzystujące motyw historyczny, czy też wspaniale grające na legendzie i ze świetną stylizacją językową), Piotra Borowca - zderzającego rozum i logikę z Nieznanym, ze światem "zabobonu", czy mające spory potencjał (Ferens, Woźnica, Borlik). Zdarzają się ciekawe, choć dziwnie nie do końca mi grające - w przypadku Sylwii Błach trudno mi nawet powiedzieć, co dokładnie mi nie pasowało, może sama narracja. Są też, niestety, teksty wypadające blado, a w przypadku Angelusa wręcz wulgarnie słabe.
Z pewnością krok w dobrym kierunku - nareszcie tom opowiadań, bo powieści to i Dardy, i Kulpy już wytyczyły drogę.

KILKA SŁÓW O SŁOWIANACH

Horror ma wiele odcieni. Strach pojawiał się od wieków i pojawia nadal w równej formie. Boimy się duchów, kosmitów, wampirów, wilkołaków. Tradycja i nowoczesność mieszają się w jedno. Grupa młodych autorów spróbowała swoich się w temacie grozy osadzonej w słowiańskich ramach. Co z tego wyszło?

Dowiecie się z mojej recenzji, którą znajdziecie na moim blogu:
oraz portalu Kostnica:

KILKA SŁÓW O SŁOWIANACH

Dowiecie się z mojej recenzji, którą znajdziecie...

Ciekawa przeplatanka opowiadań bardzo dobrych z bardzo kiepskimi. Ze względu na te dobre wystawiam ocenę bardzo dobra. Godne polecenia są teksty Piotra Borowca, Piotra Borlika, Dagmary Adwentowskiej i Macieja Szymczaka.
Bardzo kiepska okładka - chyba autorzy mieli ogromną potrzebę znaleźć się na okładce, bo zajęli jej większą część. Może to i dobrze, bo grafika też nie jest warta podziwiana. Czcionka na siłę "krwawa", miejscami nieczytelna.

Słabo.
Od oprawy graficznej, przez redakcję, na samych tekstach kończąc. Niektóre opowiadania wręcz okropne (np. Tomasz Czarny). Kilka fajnych, ale jako całość oceniam bardzo nisko.

Słabo.

Jestem wielbicielką tej serii. Według mnie tego brakowało na naszym rynku wydawniczym bo mitologia słowiańska jest zdecydowanie niedoceniana , a mamy się czym i kim (wszyscy autorzy antologii) pochwalić.

Dodaj cytat z książki Krew zapomnianych bogów