Zimna fala

Dom Horroru
2019-04-10
2019-04-10
Horror surrealistyczny powieść grozy Bydgoszcz

Okładka książki Sny umarłych 2022. Polski rocznik weird fiction Leszek Baderski, Aleksandra Bednarska, Grzegorz Czapski, Jakub Filipkowski, Sylwester Gdela, Krzysztof Grudnik, Jarosław Klonowski, Daniel Krawczyk, Paweł Lach, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Marcin Mierzejewski, Franciszek Mocek, Aneta Pazdan, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Michał Puchalski, Michał J. Sobociński, Robert Zawadzki
Sny umarłych 2... Leszek Baderski, Al...
Okładka książki Scary100challenge2 Dagmara Adwentowska, Radosław Marcin Bartz, Aleksandra Bednarska, Sylwia Błach, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Maks Dieter, Alicja Gajda, Artur Grzelak, Paweł Jakubowski, Dawid Kądziela, Maciej Klimek, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Emilia Kolosa, Alicja M. Kubiak, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Małgorzata Lewandowska, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dominika Maniecka, Paweł Mateja, Wiktor Matyszkiewicz, Anna Musiałowicz, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Joanna Pypłacz, Adam Raglan, D.A. Recki, Magdalena Anna Sakowska, Małgorzata Sanchez, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Dominika Vicente, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Klaudia Zacharska
Scary100challe... Dagmara Adwentowska...

Okładka książki Leśne ostępy Tomasz Czarny, Marcin Piotrowski
Leśne ostępy Tomasz Czarny, Marc...
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Książka sama nie wie czym chce być. Główna historia została potraktowana jak śmietnik gdyż autor wrzucał do niej wszystko co popadnie. Oczywiście całość skończyła tragicznie. Udało mi się śledzić historie do końca i mimo że ją „ogarniam” to uważam że jest co najmniej głupia. Jedyny plus książki jest taki że miejscami można się pośmiać z tego jaka jest idiotyczna.

Opinia bez oceny, bo nie dałem rady skończyć tej książki. Dotrwałem zaledwie do połowy. Niestety, ale dla mnie to zbyt chaotyczne, bez ładu i składu. Miałem wrażenie, jakby autor sam nie wiedział, co pisze i po co. Może kiedyś spróbuję jeszcze raz, ale na razie mam dość.

Nastawiłam się na fajna grozę, dostałam średniej jakości obyczajówkę z elementami które z założenia miały być horrorem.
Książka spokojnie mogłaby być o polowe krotsza, niektóre opisy są mocno rozwleczone, wstawione nie wiadomo po co, fabuła rozkręca się bardzo długo i bliska byłam odstawienia jej na bok.

Jeśli lubisz się bać, i masz jakiekolwiek doświadczenie z horrorem, to ta książka cie nie przestraszy, jedyny moment który był temu bliski to scena w szkole, z woźnym.
Do tego zakończenie które zrywa książkę w martwym punkcie, i tak naprawdę niczego nie rozwiązuje.

Od biedy, można przeczytać. W praktyce - raczej szkoda czasu.

Jeśli lubisz się bać, i masz jakiekolwiek doświadczenie z...

Ksiązką zupełnie o niczym. Grupka nastolatków, która ciągle ćpa, pije, a później ćpa, mają wizję, więc ćpają... W międzyczasie się kłócą ze sobą, zdradzają, a i tak nic z tego nie wynika. Zakończenie urwane nagle i ostatecznie i tak nie wiadomo o czym to było.

Książka ma lepsze i gorsze fragmenty. Początek wydaje się trochę rozwleczony ale od momentu nagrania przez bohaterów filmu akcja zaczyna się rozwijać, po czym niestety zakończenie nie satysfakcjonuje.

Dla zainteresowanych tematyką młodzieńczego buntu połączonego z aurą grozy i tajemniczości, zdecydowanie mogę polecić.

Osobom, które po opisie nastawiają się na elementy kryminału czy rozwiązywania zagadek osobiście bym nie polecił.

Książka może nie wybitna, ale na jesienne wieczory w sam raz :)

Osobom, które po opisie nastawiają się na elementy...

Nie da się zaprzeczyć, że Zimna fala – najnowsze dzieło Jarosława Klonowskiego – jest horrorem. Jak możemy przeczytać na polskiej Wikipedii: „Horror, fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i niedające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych”. A kwestionowania rzeczywistości mamy tu wiele. Czasami ciężko jest się zdecydować czy to, co się przydarza Mariuszowi i jego kolegom ma miejsce naprawdę czy im się tylko wydaje. Może to halucynacje wywołane narkotykami, a może zwyczajne chore sny, albo omamy schizofrenika?

Do samego finału nie możemy się zorientować czy to prawdziwy świat bohaterów, czy może ich fantazja. Kim są Dalekowie? I czy są tam naprawdę? Z każdą kolejną stroną zastanawiałam się, czy czytać dalej. Czy to, co się dzieje, może mieć miejsce. Czasem przed dalszym czytaniem wstrzymywał mnie strach, a czasami obrzydzenie. Zdecydowanie nie była to lekka lektura do poduszki. Jednak czy jest to wada? Zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie. W końcu według Noela Carrolla prawdziwy horror powinien wzbudzać w nas właśnie takie odczucia: strach i obrzydzenie.

Polecam książkę wszystkim, którzy mają ochotę na polski horror z krwi i kości. Mieszkańcy Bydgoszczy znajdą w niej dodatkowe smaczki, przecież wszystkie opisywane miejsca istnieją naprawdę. Co więcej, po lekturze książki Zimna fala już nigdy nie spojrzycie w taki sam sposób na bezdomnych. A jeśli spotkacie jakiegoś nocą w pobliżu bydgoskiego dworca, od razu przyspieszycie kroku i nie przestaniecie oglądać się za siebie nawet po powrocie do domu.

Czy ta książka została poddana jakiejkolwiek korekcie i redakcji?? Tylu błędów, literówek, zjadania literek, dodawania literek i pomijania spacji, nie widziałam nigdzie!!!! Aż oczy bolały, a zęby zgrzytały!!! Miałam ochotę, wziąć do ręki czerwony długopis i zacząć kreślić... Głupi pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że książkę czytałam na czytniku 😁 Co do treści, to nie wiem, co bierze autor, ale zalecam zmniejszenie dawki, co najmniej o połowę... Zapowiadało się całkiem fajnie ale siadło i już się nie podniosło...

Nie do końca mój klimat aczkolwiek oceniam wysoko bo autor zaproponował coś odświeżającego, a lubię podejmować wyzwania.

Niezła i potrafi przestraszyć

Niezła i potrafi przestraszyć

Ebook.Siedziałem czytałem i tyle

Ebook.Siedziałem czytałem i tyle

• Horror
  • HORROR

Dodaj cytat z książki Zimna fala