Code to Zero
Follett, thriller, zimna wojna
Elderflower

Rok 1958. Środek zimnej wojny. Początek wyścigu kosmicznego między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Satelita Explorer I to dla Amerykanów szansa na wysunięcie się na prowadzenie w tym szaleńczym współzawodnictwie. Tymczasem na podłodze toalety na waszyngtońskiej Union Station budzi się mężczyzna, który nie wie, ani jak się tam znalazł, ani jak się nazywa. Nie wie o sobie...

Rok 1958.

Środek zimnej wojny.

Tymczasem na podłodze toalety na waszyngtońskiej Union Station budzi się mężczyzna, który nie wie, ani jak się tam znalazł, ani jak się nazywa. Nie wie o sobie nic.

Bez pamięci, bez grosza w kieszeni, mając tylko mgliste wskazówki, próbuje się dowiedzieć, kim jest i co się z nim stało. Wkrótce zaczyna podejrzewać, że jego zanik pamięci nie był przypadkiem.

Ktoś mu w tym pomógł.

Tylko, na miłość boską, dlaczego?!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1529,28...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1529,28...»

gwiazdka | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 05 lutego 2017

„Zabójcza pamięć” Kena Folletta to naprawdę bardzo fajna powieść sensacyjno- przygodowa. Znalazłam tu akcję, znalazłam tajemnicę, były dwie płaszczyzny czasowe wydarzeń. Mnie książka zaciekawiła już pierwszymi zdaniami, a z każdą kolejną stroną robiła się coraz bardziej interesująca. Postaci też były interesujące. Może nie było tu wielkiego napięcia, przynajmniej ja takiego nie odczuwałam, ale ciekawość nie pozwalała mi na długo odłożyć lektury. Do tego, chociaż tematyka zahacza lekko o technikę, autor nie mąci czytelnikowi w głowie szczegółami, więc czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Adrian F | 2017-11-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 15 listopada 2017

Całkiem przyjemna opowieść. Nie wiem czy takie było założenie autora, ale najciekawszy wątek budujący klimat, to wcale nie był motyw szpiegowski. To akurat udało się tak sobie, historia jak wiele innych. Daję plusa za wspomnienia bohaterów z czasów studiów. Równoległe prowadzenie fabuły na dwóch płaszczyznach czasowych wyszło tej pozycji jak najbardziej na zdrowie. Pozwala utożsamiać się z postaciami i wzmaga odczucia do nich. Oczywiście wszystko musiało się udać podręcznikowo, główny bohater poukładał sobie życie w dwa dni, i odnalazł swoje szczęście, którego brakowało mu wcześniej przez X lat. Lektura, która umili jesienne wieczory.

Olka | 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Książkę przeczytałam w jeden dzień!
Jest świetna! Nasz bohater budzi się w kiblu na stacji kolejowej z wyczyszczoną pamięcią. Sami przyznajcie, że to intrygujący początek dobrej książki :D Nie wie kim jest, gdzie mieszka ani czym się zajmuje... Nic! Nic nie pamięta! Rozpoczyna więc poszukiwania swojej osobowości. Takie poszukiwania wymagają umiejętności łączenia w całość faktów i wytrwałości, której naszemu bohaterowi nie brakuje...
Powieść można połknąć jednym tchem, a ja, po jej przeczytaniu nie wiedziałam czym mam się zająć ;)
Genialna!

monika | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Akcja się toczy w USA w latach 50-tych XX wieku gdy trwa wyścig mocarstw w podboju kosmosu. Waszyngton - w dworcowej toalecie budzi się bezdomny, który nie wie kim jest, jak się nazywa, skąd pochodzi, jednego jest pewien nie czuje aby wcześniej był włóczęgą. Co łączy obie sprawy? Zapraszam do lektury.

Andy | 2011-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Interesująca i wartka akcja książki umieszczona w realiach rywalizacji wielkich mocarstw o prymat w kosmosie. Follet pokazuje walkę wywiadów przez opis losów poszczególnych ludzi w nią zaangażowanych. Polecam.

bacha24 | 2015-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Po książkę Kena Folletta sięgnęłam po raz pierwszy wiele lat temu. Pamiętam, że była to "Igła" , i że mi się podobała.
Tę książkę najpierw trochę męczyłam i zastanawiałam się czy jej jednak nie odłożyć. Trochę retrospekcji, za którymi nie przepadam, bo mi przeszkadzają w czytaniu. A do tego sporo opisów technicznych, dla mnie zupełnie niezrozumiałych a przez to nużących. Ale jak już się akcja rozkręciła to ani retrospekcje, ani opisy techniczne mi nie przeszkadzały i tym sposobem zarwałam noc.

Nitager | 2016-06-30

Mężczyzna budzi się w miejskim szalecie. Jest odziany w brudne łachy, a w ustach ma smak wymiocin. Może być cos gorszego? Tak. On nic nie pamięta. Nie, nie chodzi u urwany film. On nie pamięta NIC! Nie wie, nie tylko, jak się tu znalazł, ale też kim jest i jak się nazywa. Nie wie, gdzie mieszka – chyba nigdzie, bo inaczej nie nocowałby w publicznej toalecie… Jego towarzysz, równie nędznie wyglądający, też o nim za wiele nie wie. Poznali się niedawno na ulicy – tak twierdzi.
Ale nasz bohater podświadomie czuje, że to wielka mistyfikacja. Ogląda swoje dłonie, nie spracowane, wypielęgnowane. Nie jest kloszardem! Nie jest też parownikiem fizycznym. Więc kim?
Powieść dobra na wakacje, bowiem czyta się ją łatwo, a fabuła jest bardzo wciągająca. Nie jest to jednak książka najwyższych lotów. Pomysł z utartą pamięci, a wraz z nią osobowości i jej poszukiwania, jest przecież doskonale znany z „Tożsamości Bourne’a” Roberta Ludluma. Wprawdzie opisany równie dobrze i interesująco, ale jednak...

| 2013-11-03
Przeczytana: sierpień 2013

Przeczytałam "Zabójczą pamięć" tylko dlatego, że nie miałam nic innego do roboty. Nie jestem fanką Kena Folleta, ale po lekturze tej książki chce sięgnąć po inne jego dzieła. "Zabójcza pamięć" trzyma w napięciu i przybliża realia Zimnej Wojny. Bohaterowie są bardzo różnorodni. I jeszcze ten szpiegowski klimat...

wujekzul | 2014-08-31

Moja pierwsza przygoda z Follettem, zdecydowanie udana. Dobrze buduje fabułę chociaż momentami zbytnio opisuje fakty na których się opierał, akcja przez to rozwija się powoli jednak na długie zimowe wieczory gorąco polecam przy szklaneczce whisky :D
Jeszcze wrócę do tego autora.