Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Cykl: Irenka Górecka (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
literatura piękna
Diana

Warszawa, wrzesień 1939. Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, naczelnik w Wydziale Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili grozi jej podwójne niebezpieczeństwo: zarówno za ukrywanie Rembrandta, którego szukają gestapowcy, jak i chronienie żydowskiego dziecka.

źródło opisu: http://www.empik.com/rembrandt-wojna-i-dziewczyna-...(?)

źródło okładki: wydawnictwo Otwarte

karuzela | 2018-06-07
Przeczytana: czerwiec 2018

Ksiazka mnie wessala. Zanim sie spostrzeglam, bylam juz na ostatniej stronie! Nie brakuje w powiesci przykladow okrucienstw wojennych wrecz niewyobrazalnych, ale znajdujemy rowniez zasugerowane antidotum na otaczajace zlo. Sa to duma, wiernosc wartosciom i humor. Tego ostatniego jest paradoksalnie pod dostatkiem, mimo ze bohaterowie "Rembrandta..." zyja w nieustannym strachu o zycie swoje i swoich bliskich. Bardzo dobra ksiazka. Bardzo.

Ana | 2018-03-13
Przeczytana: 12 marca 2018

Dobra opowieść, ale dla nie odebrałam jej jako książkę z humorem.

eduko7 | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Kryminał z dużą dawką humoru dotyczący czasów II wojny światowej. Paradoks? Nie. Przecież w tych nieludzkich czasach poza walką wprost, prowadzona była walka w ukryciu. Jedni starali się wzbogacić, inni uchować dziedzictwo narodowe przed zakusami tych pierwszych. I na co dzień ludzie starali się ucznić swe życie jak najbardziej normalnym w tym "nienormalnym świecie".

Monika | 2017-03-02
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Przeczytałam jednym tchem, bo nie dość, że "rzecz się dzieje" w czasie drugiej wojny światowej, to napisana lekko i z humorem. Czasy ciężkie, liczyć można najwyżej na siebie, ale i w tym ponurym czasie można znaleźć promyczek nadziei.
Perypetie tancerki z kabaretu, która uciekając z Warszawy spotyka żydowskiego chłopca i wchodzi w posiadanie cennego obrazu. To wydarzenie zapoczątkowuje łańcuch zabawnych, porywających i przerażających zdarzeń.