Mała duża historia o jutrze

Okładka książki Mała duża historia o jutrze Réka Király
Okładka książki Mała duża historia o jutrze
Réka Király Wydawnictwo: Dreams opowieści dla młodszych dzieci
32 min.
Dorota Kyntäjä
literarura fińska

Okładka książki Alya i trzy koty Maya Fidawi, Amina Hachimi Alayou
Alya i trzy koty Maya Fidawi, Amina ...
Okładka książki Komu zupki? Magali Le Huche, Quitterie Simon
Komu zupki? Magali Le Huche, Qu...
Okładka książki Lukrecja Diana Karpowicz, Przemysław Wechterowicz
Lukrecja Diana Karpowicz, Pr...

Leśne zwierzęta dręczy pytanie:

Co będzie, kiedy JUTRO nastanie?

Myślą, lecz odpowiedzi nie znając,

postanawiają − jak radzi Zając −

żeby na straży noc całą zostać.

Rano zaś zjawia się dziwna postać...
💗
Książeczka zdecydowanie dla młodszych dzieci, których dręczy pytanie czym jest jutro? Bo dla dziecka jutro wcale nie jest takie oczywiste... Książeczka z dużymi ilustracjami utrzymanymi w leśnym klimacie. Historyjka rymowana, niezbyt długa, w sam raz na zaspokojenie pierwszej ciekawości jak to jest z tym jutrem lub wstęp do takiej rozmowy.

Leśne zwierzęta dręczy pytanie:

Co będzie, kiedy JUTRO nastanie?

Myślą, lecz odpowiedzi nie znając,

postanawiają − jak radzi Zając −

żeby na straży noc całą zostać.

Rano zaś zjawia się dziwna postać...
💗

Czas to zagadnienie, które dzieciom trudno zrozumieć. Mały człowiek pyta i w odpowiedzi od dorosłego słyszy, że za godzinę, kwadrans, wczoraj albo jutro. Za godzinę, czyli ile? Wczoraj, czyli kiedy? Nie pomoże żadne przeliczanie na minuty lub inne jednostki miary czasu. Tu trzeba bardziej obrazowo, konkretniej. I przede wszystkim należy pokazać dziecku, że to, że tego nie rozumie, nie jest niczym złym. Że nadejdzie taki czas, kiedy i ono powie, że wróci od kolegi za godzinę, a jutro pojedzie odwiedzić dziadków.

„Mała duża historia o jutrze” także dotyczy zagadnienia upływu czasu. Leśne zwierzątka zajmują się swoimi codziennymi sprawami, będąc w lepszym lub gorszym nastroju. Jedynie sowa oddaje się rozmyślaniu. O czym? Oczywiście o tytułowym jutrze, pytając pozostałych, co jutro oznacza? Przyjaciele pomagają w kłopocie, zaczynając już od…wczoraj. Wczoraj zając zjadł truskawki, dzisiaj kępki trawy, a jutro co będzie jadł? U jeżyka wczoraj gościła rodzina, dziś bawił się z zającem, ale któż może wiedzieć, co jutro przyniesie? Leśne zwierzątka wymyśliły sprytny sposób, aby rozmawiać o upływającym czasie. Mówią o konkretnych czynnościach, które wykonywane były wczoraj i dziś. To dobry punkt zaczepienia, aby także nasze pociechy wiedziały, kiedy było wczoraj, a kiedy jest dziś. Jutro? Jeszcze się nie wydarzyło, więc jest wielką niewiadomą. Porozmawiamy o nim, kiedy nastanie. A kiedy w lesie zamieszkanym przez bohaterów książki nastało jutro, doszli do wniosku, że…wczorajsze jutro to przecież dziś!

„Mała duża opowieść o jutrze” jest napisana tekstem rymowanym, co zawsze cenię w publikacjach przeznaczonych dla najmłodszych. Ponadto dotyczy zagadnienia, które często trudno dzieciom wytłumaczyć w taki sposób, aby zrozumiały. Oczywiście, że żadna książka za nas tego nie zrobi, ale może się ona stać dobrym punktem wyjścia do rozmowy na ten temat.

zaczytana.com.pl

Historyjka jest rymowana, niezbyt długa, a sama opowieśc dotyczy zwierzątek mieszkających w lesie. Myszka, sowa, zając są bohaterami tak sympatycznymi, że mimowolnie wciągamy się w ich przygody.
Sposób, w jaki dowiadujemy się o znaczeniu słowa "jutro", okazuje się dosyc prosty i oczywisty, ale przecież o to chodzi. Nie potrzeba nam skomplikowanych przykładów.
Ilustracje oddające klimat leśnej kniei, chwilami na kartach pojawiają się mroki nocy, podczas której zwierzątka chcą poczekac na nadchodzące jutro. Ale bardzo strasznie nie jest, tylko troszkę ;)

Zaskakujące pytania są domeną kilkulatków, a rodzice miewają zgryz z odpowiedziami. Gdyby któregoś dnia dziecko zapytało jak to jest z tym wczoraj, dzisiaj, jutro, czy "pojutro", to w odpowiedzi możemy sięgnąc po książeczkę "Mała duża historia o jutrze". Nie wiem, czy problem zostanie wyjaśniony małemu czytelnikowi skutecznie i w całości, ale pierwsza próba będzie podjęta....

Urocza, choć naiwnie prosta. Z niesamowitymi ilustracjami, które wypełniają całe kartki! Raczej dla młodszych dzieci, bo cała rymowana, ale nawet ja nie mogłam oderwać wzroku od sowich oczu, od ciemnych drzew. Jesienny, nieco mroczny leśny klimat i te olbrzymie zwierzęta, przypominające trochę powklejane wycinanki. Autorką książeczki jest fińska ilustratorka Réka Király, która w dość nieskomplikowany sposób stara się wytłumaczyć małemu odbiorcy, czym jest JUTRO. Bo czy jest to dla dziecka takie oczywiste?

Co to jest jutro? A co to jest dzisiaj? Kiedy nastaje jutro? Czy jutro może minąć niepostrzeżenie? Takie oto dylematy mają dzisiejsi leśni bohaterowie :) Wiecie, że to wcale nie jest taka łatwa sprawa jakby mogło się wydawać? Jesteście ciekawi jak nasi zwierzęcy przyjaciele postanowią odpowiedzieć sobie na te pytania? W takim razie zapraszam Was do lektury tej książeczki ;)

DZIŚ poznamy kilkoro leśnych zwierzątek. Jest Jeż, Myszka, Zając oraz Sowa. Zastanawiają się co znaczy DZISIAJ, co było WCZORAJ, co będzie JUTRO? Postanawiają wraz z Sową przeczekać noc, aby sprawdzić co się dzieje w nocy, że DZISIAJ zamienia się w JUTRO. Trochę to straszne, tak w ciemnościach siedzieć i wypatrywać kiedy to JUTRO się zjawi, świtać zaczyna, a przyjaciele nadal nie znają odpowiedzi na swoje pytania. Dopiero list z zaproszeniem od Ptaka przynosi rozwiązanie ich skomplikowanej zagadki ;)

"Śmieje się Myszka:
- List WCZORAJ przyszedł, a w nim
o JUTRZE Ptak do nas pisze.
JUTRO WCZORAJSZE to DZISIAJ wszak,
czyli przyjęcie zaraz ma Ptak!"

Powiem Wam, że nawet nie przyszło mi do głowy w jaki możliwie mało skomplikowany sposób można by wytłumaczyć dziecku kiedy DZISIAJ zamienia się w JUTRO ;) Logicznie rzecz biorąc to o północy, ale przecież nie da się tego zauważyć gołym okiem, a dzieci mają swój umysł i pewnie same sobie znajdą najlepsze rozwiązanie tego zagadnienia, zupełnie jak bohaterowie tej książki ;)

Ta książeczka to niedługie, wierszowane, rymowane opowiadanie o WCZORAJ, DZIŚ oraz JUTRZE. To ładna i zabawna opowiastka gdzie głównymi bohaterami są cztery zwierzątka z lasu. Czyta się ją szybciutko, nie jest ani zbyt długa, ani zbyt skomplikowana. Tekstu nie ma zbyt wiele, po jednym, dwa zdania na stronie. Koniecznie będę musiała dać ją mojemu starszakowi do samodzielnego przeczytania :)

Okładka jest sztywna, strony są matowe, ilustracje utrzymane w szaro, czarno, żółto, pomarańczowo, brązowych barwach. Jest tak jesiennie powiedziałabym ;) Obrazki są takie proste, bez drobnych szczegółów jednak fajnie pasują do treści, wręcz idealnie. Całość prezentuje się fajnie, jest też ciekawa. Czego chcieć więcej ;) ? Ja Wam ją polecam, a czy Was i Waszym dzieciaczkom się spodoba to już będziecie musieli przekonać się sami :)

Co to jest jutro? A co to jest dzisiaj? Kiedy nastaje jutro? Czy jutro może minąć niepostrzeżenie? Takie oto dylematy mają dzisiejsi leśni bohaterowie :) Wiecie, że to wcale nie jest taka łatwa sprawa jakby mogło się wydawać? Jesteście ciekawi jak nasi zwierzęcy przyjaciele postanowią odpowiedzieć sobie na te pytania? W takim razie zapraszam Was do lektury tej książeczki...

• 2017
  • Najmłodsi 2018
  • Dla szkrabów
  • Dla dzieci i nie tylko
  • Basia przeczytała z mamą

Dodaj cytat z książki Mała duża historia o jutrze