Książka Roku 2018

Siła Spokoju

Wydawnictwo: Taidal Books
LadyBoleyn

"Nieraz do późnych godzin miotał się w sypialnianym łóżku, przewracając z boku na bok. Gdy zdołał w końcu zasnąć, budził się w środku nocy zlany chłodnym potem. Pragnął ją przytulić. Pragnął poczuć jej ciepło. Pragnął dotknąć jej włosów. Po chwili dochodziło do niego, że leży sam i co najgorsze, że nie jest w stanie zrobić niczego, żeby w jakikolwiek sposób zmienić tę chorą sytuację. W końcu...

W końcu znalazł lekarstwo na sen. Tym „lekarstwem” był alkohol."

***

Łukasz Piotr Kotwicki w każdej ze swoich książek pokazuje życie ludzi takich jak my, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami, starając się po prostu znaleźć stabilizację i szczęście. "Siła spokoju" to powieść, którą czyta się praktycznie jednym tchem, z zainteresowaniem obserwując losy bohaterów, którzy niejednokrotnie stoją przed podjęciem trudnej decyzji. Poznajemy pisarza Eryka, który z coraz lepszym skutkiem realizuje swoje marzenia, jego uroczą żonę Maję, syna Mateusza, który wchodzi w trudny okres dojrzewania, oraz przyjaciela Bartka, mającego talent do ładowania się w kłopoty. Nie brakuje momentów szczęśliwych, ale też i zaskakujących czy smutnych, które pokazują jak przewrotne jest życie ludzkie i jak w jednej chwili cały nasz świat może wywrócić się do góry nogami. Autor pokazuje, że jedyną receptą by się odnaleźć jest miłość - do innych, ale też i do samego siebie. Tylko w poczuciu miłości można odnaleźć spokój i życiową mądrość, o ile tylko mamy siłę walczyć o to, co jest przed nami.
Kamila Graczyk
Redaktor Naczelna Sztukater.pl

źródło opisu: Sztukater.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Anna | 2016-05-15
Przeczytana: 04 maja 2016

Łukasz Piotr Kotwicki stał się ostatnio dla mnie autorem-zagadką. Po lekturze „Po drugiej stronie”, niemal bez namysłu wybrałam „Siłę spokoju”. Z każdą kolejną kartką moje oczy stawały się coraz większe ze zdziwienia, bo po całkiem udanym kryminale sensacyjnym, nie spodziewałam się, że twórca uraczy mnie powieścią obyczajową, która w moim odczuciu nożna zaliczyć do gatunku literatury młodzieżowej.
Eryk wraz z żoną i synem mieszka w Świebodzinie. Maja jest księgową i to na jej barkach w znacznej mierze spoczywa ciężar utrzymania domu. Kobieta nie narzeka, bo dokonała wyboru, wiążąc się z dobrze zapowiadającym się pisarzem. Ta decyzja nie spotkała się z akceptacją ojca Mai, który twierdzi, że córka popełniła błąd, wiążąc się z kimś o niższym statusie społecznym. W dodatku Henryk uważa wybranka swojej ukochanej jedynaczki, za człowieka bez żadnych ambicji. Nawet umowa podpisana ze znanym wydawnictwem nie przekonuje biznesmena do zmiany zdania. Przez lata panowie wypracowali wspólne...

LadyBoleyn | 2016-04-14

tomaszek2212 | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

"Siła spokoju" to dobrze napisana powieść obyczajowa z wątkiem rodzinnej tragedii w tle. Ciekawe sylewtki głównych bohaterów i nietuzinkowe postacie drugiego planu autentycznie potrafią zainteresować czytelnika i przez kilka godzin nie sposób oderwac się od lektury. Do tego dochodzą interesujące spostrzeżenia o współczesnym Świebodzinie i o życiu studenckim w Zielonej Górze w końcowych latach minionego stulecia.
Nie jest to książka bez wad, ale to po prostu porządna, fajna lektura na wieczór. Warto spędzić z nią trochę czasu. Dodatkowo okładka książki łączy się z jej treścią, nie ma tam ckliwych fotografii ani kolorowych kolaży rodem z Photoshopa.
Tak więc - "Siłę spokoju" nalezy ze spokojem przeczytać. Polecam.

kondzix666 | 2018-01-31
Emilia | 2016-05-07