Pamiętnik

Pamiętnik
Nowy Świat
2015-06-18
2015-06-18
Chorwacja Pamiętnik tajemnica skarb literatura polska

Macie chęć wybrać się do pięknej Chorwacji? Co prawda wakacje już za nami, a złota polska jesień już u progu, ale możecie odbyć tę podróż dzięki lekturze debiutanckiej powieści Łukasza Piotra Kotwickiego pod tytułem „Pamiętnik”.

Powieść tę można uznać za mieszankę gatunkową – znajdziecie tutaj wątek kryminalny, przygodowy oraz romans. Jeśli jednak mam być szczera, zakwalifikowałabym ją raczej jako książkę przygodową. Podróż jednego z głównych bohaterów po Chorwacji w poszukiwaniu zaginionej córki przywiodła mi na myśl znany film z 2008 roku z Liamem Neesomem w roli głównej, ale w trakcie czytania stwierdziłam, że nie należy porównywać tej powieści z filmem – moje pierwsze wrażenie było całkiem mylne. Owszem, autor wykorzystał motyw zaginionego dziecka, jednak miał całkiem inny pomysł na rozwój akcji oraz na motywy kierujące bohaterami.

Jednym z głównych bohaterów „Pamiętnika” jest Roman, były policjant, który po przejściu na emeryturę, kupuje Winnebago i wyrusza w podróż po Europie. Od dłuższego czasu przebywa jednak w Niemczech i mieszka na kempingu Blue Rainbow, dorabiając sobie i przyjmując od czasu do czasu zlecenia jako detektyw. Kiedy ma zamiar wyruszyć w kierunku Francji, na kemping przybywa przyjaciel jego córki, oznajmiając, że Zuza wyjechała do Chorwacji i zaginęła. Wspólnie wyruszają do rodzinnego Świebodzina, gdzie dowiadują się od dziadka Zuzy, iż podarował wnuczce stary pamiętnik. Po jego przeczytaniu, dziewczyna porzuciła pracę w Poznaniu i wyruszyła na poszukiwanie skarbu, do którego miał ją zaprowadzić pamiętnik.

Przez pierwsze sto stron akcja toczy się powoli, wręcz leniwie. Poznajemy sylwetki Romana i Krystiana. Autor naświetla nam ich charaktery oraz wartości, którymi kierują się życiu. Dowiadujemy się o fascynacji, jaką czuje Krystian do Zuzy, o problemach związanych z brakiem pracy oraz o konflikcie młodzieńca z ojcem. Śledzimy poczynania Romana jako detektywa, jego przyjaźń z zarządcą kempingu Blue Rainbow oraz kłopoty, w które wpadł obserwując męża swojej niemieckiej klientki. Akcja nabiera trochę tempa, kiedy bohaterowie wyruszają we wspólną podróż najpierw do Świebodzina, a później do malowniczej Chorwacji.

Muszę przyznać, że spodobał mi się pomysł autora, aby wykorzystać motyw chorwackich zabytków, jako kolejnych etapów poszukiwań skarbu oraz przedstawienie akcji w formie podróży, dzięki czemu czytelnik zostaje obdarzony plastycznymi opisami krajobrazu w różnych strefach klimatycznych i kulturowych.

Duży plus muszę przyznać za konstrukcję bohaterów. Łukasz Kotwicki dogłębnie analizuje ich charakter oraz motywy działania. Poświęca im sporo miejsca w swej powieści, a co najważniejsze są to zwykli ludzie, jakich wielu w naszym otoczeniu. Chwilami jednak miałam wrażenie, że Krystian mimo małej kryminalnej przygody, jest zbyt miłym i zbyt dobrze ułożonym młodzieńcem. Brakowało mi w nim trochę brawury i zdania się na żywioł, trochę szaleństwa. Poza tym budując postaci, autor wyraźnie dzieli je na te dobre i te złe – czytelnik od razu się domyśla jaki typ bohatera ma sobie wyobrazić – począwszy od wyglądu zewnętrznego po wewnętrzne zepsucie.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, w jakich okolicznościach zaginęła Zuza, jak przebiegały jej poszukiwania oraz jakie niebezpieczeństwa czyhały na bohaterów w czasie ich przygody, i czy opisywany w pamiętniku skarb istnieje, koniecznie sięgnijcie po powieść Łukasza Piotra Kotwickiego.

Podsumowując, „Pamiętnik” Łukasza Piotra Kotwickiego należy uznać za dość udany debiut literacki. Akcja niejednokrotnie zaskoczy czytelna, bohaterzy są nietuzinkowi i nie ma w nich nic nierealnego. Piękne i plastyczne opisy Chorwacji, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Jedyne na czym, moim zdaniem, autor powinien trochę popracować, to budowanie dialogów – mogłyby być bardziej wartkie, chwilami miałam wrażenie, iż są trochę sztuczne i mało pomysłowe. Poza tym wątek romansowy pomiędzy dwójką młodych bohaterów, mógłby być odrobinkę bardziej szalony i bardziej uczuciowy. Mimo wszystko uważam, że powieść tę warto przeczytać i przenieść się do pełnej słońca Chorwacji. Polecam ją wielbicielom przygód!

Tę recenzję przeczytacie również na blogu:

www.literackiswiatjoko.blogspot.com

Projekt okładki: Studio Nowy Świat
Zdjęcia: Fotolia
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7386-585-3

Łukasz Piotr Kotwicki – absolwent Wydziału Mechanicznego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jego pasją jest fotografia. W wolnych chwilach jeździ na rowerze. Uwielbia podróże. Jest autorem dwóch powieści: "Kraina Snów" oraz "Pamiętnik". Jego książki łączą w sobie elementy takich gatunków literackich jak dramat, komedia, romans oraz kryminał. Twórczość dedykowana jest wszystkim tym, którzy znudzili się standardem i poszukują zupełnie nowych emocji.

Książka nie została napisana językiem lekkim, ale również nie ciężkim, topornym. Według mnie czcionka jest trochę za mała. Pomysł na książkę oryginalny, autor oderwał się od schematu, który często jest powielany. Początek książki był dla mnie nużący, dopiero od setnej strony fabuła mnie zaciekawiła i od tamtego momentu do końca trzymała w napięciu. Akcja szybko przenosi się z Berlina do Polski, Chorwacji i na Syberię. Utwór ten jest mieszanką kryminału, książki przygodowej i romansu. Zachwyciły mnie przepiękne i wyczerpujące opisy Chorwacji.

Roman w wieku czterdziestu kilku lat przechodzi na emeryturę. Przepracował połowę życia w policji i był bardzo dobrym gliną. W tym samym czasie rozwodzi się z żoną, kupuje starego kampera winnebago i wyrusza w podróż po Europie, chcąc od wszystkiego odpocząć i poukładać sobie życie na nowo. Dni mu mijają na rozmyślaniu o przeszłości, którą zostawił w Świebodzinie. Jest mu żal, że rozstał się z żoną. Na całe szczęście ma dobry kontakt z córką Zuzanną. Pewnego dnia odwiedza go Krystian, przyjaciel córki, i oznajmia mu, że Zuza zaginęła. Razem postanawiają wyruszyć w pełną niebezpiecznych przygód wyprawę po Europie.*

Roman Matz przepracował w polskiej policji dwadzieścia dwa lata. Jest emerytowanym policjantem, który dorabia sobie jako prywatny detektyw. Od niespełna roku mieszka na Blue Rainbow. Polubiłem tego bohatera, choć jest starszy ode mnie o około trzydzieści lat. Ma duże poczucie humoru. Pokona każdą przeszkodę, by chronić rodzinę.

Książka mi się nie spodobała, bo fabuła była przewidywalna, a niektórzy bohaterowie papierowi. Liczyłem na niezapomnianą przygodę. Na pewno wiem, że po utwór ten drugi raz nie sięgnę. Książkę nie polecam ani nie odradzam. Czuję, że czytając książkę straciłem swój czas. Stwierdzenie: "Nie oceniaj książki po okładce" w tym przypadku jest jak najbardziej prawdziwe.

* opis pochodzi z okładki

Tytuł: "Pamiętnik"
Zdjęcia: Fotolia
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7386-585-3

1978

Są wakacje, co prawda większą połowę mamy już za sobą, ale chcę dziś zabrać was do słonecznej Chorwacji. Chcecie wiedzieć, po co tam jedziemy? Siądźcie zatem wygodnie w fotelach i posłuchajcie, co mam wam do powiedzenia na temat książki Pamiętnik Łukasza Piotra Kotwickiego.
Roman jest emerytowanym policjantem, który po rozwodzie z żoną kupił kampera i wyrusza w podróż na zachód Europy. Zatrzymuje się w Niemczech, gdzie próbuje poukładać sobie na nowo życie. Z jednej strony cieszy się z wyjazdu, z drugiej zaś tęskni bardzo za swoją jedyną córką, Zuzanną. Pewnego dnia mężczyzna zostaje zmuszony do powrotu do ojczyzny. Odnajduje go przyjaciel dziewczyny, Krystian, bezrobotny absolwent pedagogiki, który informuje Romana, że Zuza zaginęła. Poszukiwania kobiety doprowadzają ich do pamiętnika chorwackiego podróżnika. Nie zdradzę tego, co zawierają te zapiski, ale powiem, że sama ruszyłabym jego śladami. Roman i Krystian wyruszają do Chorwacji, by odnaleźć zaginioną. Przygoda, w której wezmą udział, okaże się nie tylko długa, ale także niebezpieczna. Jeśli chcecie przekonać się o tym, czy odnajdą Zuzannę, a także poznać tajemnicę pamiętnika, sięgnijcie po debiutancką książkę Łukasza Piotra Kotwickiego, gdyż ze mnie tych informacji nie wydobędziecie.
Muszę przyznać z ręką na sercu, że na początku tę powieść czytało mi się koszmarnie źle. Nudziłam się i gdyby nie to, że utknęłam z nią w pociągu i nie miałam nic innego pod ręką, pewnie miałabym problem z ponownym zabraniem się za czytanie. Przez kilkanaście początkowych stron nie działo się praktycznie nic. Poznałam Romana i Krystiana, przy czym tego drugiego polubiłam zdecydowanie bardziej, choć niewiele mu w życiu wychodziło. Znam jednak ten ból, gdy nie może się znaleźć pracy i rozumiem jego położenie, choć nie pochwalam pewnych jego zachowań.
Pamiętnik to dość dobry debiut literacki. Po rozkręceniu się akcji sporo się działo. O ile na początku miałam problem ze zmuszeniem się do czytania, o tyle pod koniec książki było mi smutno, że wszystko się rozwiąże i będę musiała rozstać się z bohaterami. Podziwiam autora za to, że udało mu się kilka razy mnie zaskoczyć. Takie książki lubię. Nie ma nic gorszego, niż przewidywalna powieść. Ta taka nie była i chwała panu Łukaszowi za to. Jestem także pod wrażeniem tego, w jaki sposób opisał on Chorwację. Miałam wrażenie, że jestem tam z bohaterami i aż żałowałam, że w tym roku nie mogłam sobie pozwolić na zagraniczne wczasy.
Bohaterowie stworzeni przez autora nie są nierealni. Takich jak oni jest wielu. Każdy z nas zna chociażby kogoś, kto ma takie problemy z odnalezieniem pracy jak Krystian. Bohaterowie Pamiętnika zachowują się adekwatnie do sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie robią nic dziwnego, choć niektóre ich kwestie i przemyślenia spokojnie można było pominąć. Jednak to pierwsza powieść autora, więc przymknę na to oko. Kotwicki ma spory potencjał i myślę, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy.
Pomimo niezbyt udanego początku znajomości z Pamiętnikiem, mogę spokojnie powiedzieć, że to dobry debiut literacki i gratka dla osób lubiących książki z szybką akcją. Co prawda zdarzyło się w niej kilka korektorskich wpadek, ale nie mają one żadnego wpływu na moją ocenę i na to, co myślę o tej powieści.

Porządna książka "wakacyjna". Początek może i dość ospały ale tempo akcji wzrasta po pierwszych stu stronach. Taka swojska, polska wersja filmu "Taken/Uprowadzona". Debiut udany, czekamy Drogi Autorze na kolejne książki...

Pozycja godna uwagi, wciągająca i idealna na letnie wieczory. Autor posyła bohaterów do słonecznej Chorwacji, gdzie rozgrywa się znaczna część powieści. Niesamowite opisy oraz dopieszczona pod każdym względem fabuła, a także akcja, to wszystko sprawia, że czyta się ją bardzo płynnie. Nie raz autor rozśmieszył mnie do łez, np. akcja w skrzyniach w pobliżu przyportowych spelunek. Polecam gorąco, tym bardziej, że jest to debiut autora! Jestem ciekawa następnych książek!

Łukasz Piotr Kotwicki jest autorem, który swoje marzenie wydania książki zrealizował kilka miesięcy temu. Na drugim roku studiów na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu w Zielonej Górze, którego obecnie jest absolwentem, rozpoczął swoją przygodę z pisaniem, co zaowocowało dotychczas dwoma powieściami – „Krainą Snów” i „Pamiętnikiem”, którego recenzję przeczytacie poniżej. Jak informuje nas autor: „[Moja] Twórczość dedykowana jest wszystkim tym, którzy znudzili się standardem i poszukują zupełnie nowych emocji”. Czy naprawdę Łukasz Piotr Kotwicki potrafi zaskoczyć czytelnika, który przeczytał już w swoim życiu wiele pozycji literackich?

Na samym początku „Pamiętnika” poznajemy jednego z głównych bohaterów, Romana, emerytowanego policjanta, który po rozwodzie z żoną kupuje kampera, wyjeżdżając w stronę zachodu Europy. Zatrzymuje się w Niemczech, gdzie rozpoczyna spokojny żywot, starając się odnaleźć oraz zarazem żałując, iż znajduje się tak daleko od rodzinnego Świebodzina, a przede wszystkim – od ukochanej córki Zuzanny. Nadchodzi jednak dzień, kiedy Roman zmuszony jest do powrotu do Polski. Wszystko zmienia się, gdy na terenie zamieszkałego przez niego kempingu pojawia się Krystian – przyjaciel Zuzy. Okazuje się, iż Zuza znalazła się w posiadaniu pamiętnika chorwackiego podróżnika, który ukrył ogromny skarb na terenie swojej ojczyzny. Zaintrygowana zapiskami, postanawia wyjechać do Chorwacji, nie zawiadamiając nikogo o planach ani też motywach wyjazdu. Roman i Krystian postanawiają odnaleźć kobietę, która jak się okazuje – zaginęła. Postanawiają ruszyć jej śladem, rozpoczynając największą i najbardziej niebezpieczną przygodę swojego życia… Jednak czy skarb istnieje naprawdę?

Przyznam szczerze, iż czytając opis „Pamiętnika”, od razu pomyślałam o filmie „Uprowadzona” z Liamem Neesonem w roli głównej. Podobieństwa wydarzeń na początku książki i filmu są bardzo podobne – zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, prym wiodą ojcowie, poszukujący swoich córek. Jednak na tym porównanie należy skończyć, bowiem akcja „Pamiętnika” brnie co prawda w stronę odnalezienia dziecka głównego bohatera, lecz w zupełnie inny sposób niż zostało to przedstawione w filmie.
Uważam, że „Pamiętnik” to udany debiut wydawniczy autora, który zabiera czytelnika w podróż po niezwykle malowniczej i tajemniczej Chorwacji, skrywającej przed bohaterami wiele tajemnic. Ogromnym atutem powieści jest szybka akcja, sprawiająca, że czytelnik bardzo szybko obdarza bohaterów sympatią, z zainteresowaniem podążając ich śladem. Łukasz Piotr Kotwicki posiada bardzo lekki styl, który powoduje, że ukazaną przez niego historię czyta się z przyjemnością. Oprócz wstępu, który uważam za nieco za długi, pozostała część lektury należała do niezwykle interesujących, obfitując w całe mnóstwo zaskakujących wydarzeń. Stworzona przez autora fabuła, w której nie brakuje tajemnic i niespodzianek zauroczy na pewno niejednego czytelnika, spragnionego wrażeń. Dodatkowo opisy Chorwacji pozwalają nam lepiej wyobrazić sobie miejsca, w których rozgrywa się cała akcja. Bohaterowie wydają się być realni – postępują tak jak każdy człowiek, bojąc się utraty ukochanych osób bądź też poszukując swojej własnej drogi życiowej, przez co odbieramy ich jako osoby, które mogłyby po prostu żyć niedaleko nas. W niektórych kwestiach przedstawienia postaci autor nawet przedobrzył, bowiem czasami ich rozmowy bądź opisy odczuć (np. po obejrzanym filmie) sprawiają wrażenie nieistotnych. Popracowałabym na miejscu pana Kotwickiego nad dialogami, jednak nie ukrywam zarazem, iż widzę w autorze duży potencjał.

Chorwacja, pościgi, wielkie miłości i ukryty skarb… Czego chcieć więcej? Wszystkim tym, którzy poszukują książki o niesamowitej przygodzie, w której nie brakuje zaskakujących zdarzeń – polecam „Pamiętnik”. Autor pozytywnie zaskoczył mnie swoimi pomysłami, niejednokrotnie rozbawiając albo również i rozbudzając zaciekawienie czy wywołując delikatny dreszcz emocji. Myślę, że kolejne powieści Łukasza Piotra Kotwickiego mogą być naprawdę dobrymi tytułami.

Udany debiut.

Udany debiut.