Odyseusze. Gwiazda Morza

Cykl: Odyseusze (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
L_Settembrini

Matylda i Daniel Wesołowscy wypływają wraz z rodzicami w podróż dookoła świata. Gdzieś na oceanie spotyka ich olbrzymi sztorm, który cudem udaje im się przeżyć. W trakcie dalszej podróży znajdują łódź, która jak się okazuje, jest pusta, nigdzie nie ma właściciela. Matylda i Daniel znajdują natomiast tajemnicze notatki, medalion i dyktafon. W tajemnicy przed rodzicami odsłuchują nagranie. To...

W tajemnicy przed rodzicami odsłuchują nagranie. To zdarzenie jest początkiem wielu zaskakujących zdarzeń. Za sprawą tajemniczej anomalii Matylda i Daniel przenoszą się do czasów, gdy morzami i oceanami władali piraci…
Poznaj mrożące krew w żyłach przygody na otwartym morzu!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 286

Republika piratów i Kraken, czyli wielka wyprawa w nieznane

Agnieszka Stelmaszyk, pisarka znana z kryminalnej serii książek dla młodzieży „Kroniki Archeo” zaprasza do magicznego świata, w którym dała się ponieść fantazji i stworzyła dla młodego odbiorcy atrakcyjną powieść skąpaną w pirackich opowieściach i morskiej bryzie.

Powieść „Odyseusze” to zaledwie początek wyprawy, która dla młodych bohaterów Matyldy i Daniela nie zaczyna się zbyt różowo, bo oto z cudownej wyprawy jachtem po oceanicznych przestworzach lądują przez pogodową anomalię w zupełnie innych czasach, albo w innym wymiarze, w tym samym czasie, tracą swoich rodziców, których porwał Kraken - wielki potwór morski i zostają zdani wyłącznie na siebie z tajemniczym dyktafonem i mroczną opowieścią.

Poza zwykłą narracją, w treści znalazły się też fragmenty pamiętnika Matyldy i zapiski z dyktafonu. To powieściowy podręcznik czyli książka edukacyjna, zawierająca sporo różnych ciekawych informacji i rysunków, więc czy czytelnik chce czy nie chce, zawsze się czegoś ciekawego dowie i nauczy.

Dzieciaki trafiają do Republiki piratów, czyli do takiego miejsca, w którym można spotkać wszystkich piratów, o jakich się kiedykolwiek słyszało... i sam nie wiem, czy to dobrze czy to źle... na pewno nie wróży to nic dobrego Matyldzie i Danielowi, którzy przeskakują ze statku na statek, z miasta do miasta, z domu do domu, próbują odnaleźć rodziców, zniszczyć piętno i ocalić nie jedną syrenę.

Agnieszka Stelmaszyk w najnowszej książce dała początek nowej serii i postarała się, żeby znalazło się w niej wszystko, co trzeba, mamy więc intrygę, przygodę, tajemnicę, magię, wiedźmy i syreny i młodemu czytelnikowi to w zupełności powinno wystarczyć do szczęścia. Mnie osobiście jednak powieść wydaje się nieco płytka i taka na pół gwizdka, szkoda, że pisarka bardziej nie rozwija wątków, które tworzy. Postacie bywają miałkie i niezbyt charakterne, ale jeżeli drogi czytelniku podobały Ci się „Kroniki Archeo” to z pewnością i ta propozycja autorki przypadnie Ci do gustu.

Jedno jest pewne! Matyldę i Daniela czeka jeszcze nie jedna przygoda!

Grzegorz Śmiałek

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o moim odkryciu. Jest nim nowa seria książek przygodowych dla młodzieży. Pamiętacie "Kroniki Archeo" autorstwa Agnieszki Stelmaszyk? Na pewno pamiętacie, bo pisałam Wam o niej już mnóstwo razy :) Dzisiaj coś odrobinę podobnego choć zdecydowanie bardziej magicznego, ale co najważniejsze jest to nowa seria tej samej autorki! Jestem jej wielką fanką więc kiedy trafiłam na "Odyseusze" musiałam, naprawdę musiałam się z nimi zapoznać :)

Dziś napiszę Wam słów kilka o pierwszej części czyli o "gwieździe morza". Tak, tak akcja będzie typowo morska więc przygotujcie się na takie klimaty.
Wszystko zaczyna się spokojnie. Rodzina Wesołowskich (czyli dwunastoletnia Matylda, trzynastoletni Daniel oraz ich rodzice) wybrali się w wielomiesięczny rejs dookoła świata. Płynęli już od jakiegoś czasu i wszystko szło w jak najlepszym kierunku, do czasu aż po sztormie napotkali opuszczony jacht. Przeszukali go i uznali, że niestety osoby znajdujące się na nim musiały...

Dorcia | 2018-07-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2018

Mam mieszane uczucia - czytałam i jakbym widziała film "Piraci z Karaibów", tylko bohaterka trafiła się z XXI wieku.

Książniczka | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam