Miejsca na krawędzi szeptu

Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
Robert

Premierowy zbiór opowiadań - tylko w BookRage! Mówią, że szept bywa krzykiem oraz agonią. Dotyka starca i młodą matkę. Jest początkiem końca. Na blokowisku, pośród szarych ścian i sypiącego się tynku tylko małe dziecko nie jest świadome tego, co może się zdarzyć. Istnieją wodospady, w których wodach zobaczysz przyszłość i przeszłość. Pokażą ci uczucia, dadzą zrozumienie. Ale mogą też...

Premierowy zbiór opowiadań - tylko w BookRage!

Istnieją wodospady, w których wodach zobaczysz przyszłość i przeszłość. Pokażą ci uczucia, dadzą zrozumienie. Ale mogą też pochłonąć cię, jeśli nie jesteś ostrożny i pełen żalu. Gdy patrzysz cały czas w jeden punkt, możesz zobaczyć diabła. Gdy zobaczysz diabła, możesz wyznać mu, czego tak naprawdę pragniesz. Masz trzy życzenia, nie zmarnuj żadnego.
W ruinach zniszczonego miasta mieszka kobieta zwana Zniczem. Żywi się prochem i rozpala go na nowo w swojej duszy. Żyją w niej wszyscy, których spaliła wojenna zawierucha. Tylko czy ona również żyje?

„Miejsca na krawędzi szeptu” to cztery opowieści z pogranicza jawy i snu. Współczesne horrory przeplecione realizmem magicznym – znaki rozpoznawcze autora „Ektenii” i „Rodu”. Dwa premierowe opowiadania wespół z kolejnymi dwoma, przeredagowanymi specjalnie dla tego zbioru. Wejdźcie do miejsc na krawędzi szeptu i dajcie się pochłonąć szaleństwu.

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: bookrage.org

Siemomysła | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 31 maja 2016

To trzecia samodzielna pozycja firmowana nazwiskiem Emila Strzeszewskiego, którą czytam i muszę rzec, iż nasunął mi się wniosek, iż autor lubi liczbę cztery ;) Z czterema historiami mieliśmy do czynienia w "Ektenii", z czterema odsłonami opowieści w "Rodzie", a "Miejsca na krawędzi szeptu" to zbiór czterech samodzielnych tym razem opowiadań. Nie tworzą wspólnej, jednolitej historii, lecz zdecydowanie łączy je klimat - ciężki, że aż przygniata - i wydźwięk zakończeń tych bardzo różnych opowieści, o bardzo różnych ludziach, w różnych czasach. Opowieści, które zostawiły na mnie osad, nie przyniosły ukojenia, nie dały nadziei.
Dobra, mocna lektura.

miharu | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Nie podoba mi się styl, nastoletnio brzmiące angsty jakieś. Jeszcze w opowiadaniu o duchu "podbalkonowym" jest nieco dialogów, ale już w kolejnych tekstach nic nie rozbija bryły bełkotliwej pisaniny. Brzmi to na przykład tak:

"Zdajesz sobie jednak sprawę, że zależy jej na tobie, inaczej nie wytrzymałaby nawet jednego drinka. Nim skończyłbyś pierwszą paczkę, zniknęłaby — i to na zawsze. Mówisz jej, że powinna to zrobić, ale dajesz też do zrozumienia, iż jej potrzebujesz. Jednocześnie nie chcesz, bardzo nie chcesz, aby to trwało. Liczy się tylko koniec, pragniesz zamknąć ten rozdział, tak jak wszystkie poprzednie. Nie chodzi nawet o to, że się znudziłeś, choć to poniekąd prawda. Główną kwestią jest raczej fakt, iż nie potrafisz się do nikogo przywiązać. Nie chcesz dopuścić żadnej osoby. Jesteś tylko ty, twoje przeżycia, zaś świat wokół jawi się jako dopełnienie tego, co chcesz oglądać."

I tak brnie się przez nużące, mętne, rozmyte wynurzenia emocjonalne pisane w drugiej osobie, które...

Artur | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Niektóre opowiadania są świetne, inne nieco nużące, ale każde z nich ma świetny finał i dla niego warto je przeczytać. Konstrukcja książki momentami wydawała mi się chaotyczna, a niektóre opisy emocji przydługawe, ale gdy na ostatnich stronach zaczyna się akcja, to napięcie nie opuszcza człowieka aż do końca. To oczywiście tylko moja subiektywna opinia (człowieka, który uwielbia fantastykę), dlatego każdemu polecam przeczytać i zapoznać się ze chociażby ze stylem autora.

Vilc | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018