Listy do ojca prywatna korespondencja

Wydawnictwo: Salwator
filozofia i etyka

Listy do ojca autorstwa Józefa Bocheńskiego OP NIGDY DOTĄD NIE PUBLIKOWANE! Ze wszech miar godna ukazania się książka. Tak pisał o listach Stanisław Lem. Ta monumentalna korespondencja z lat 1913-1936 to fenomen w polskiej epistolografii XX wieku. Listy do ojca pisane są przez filozofa, teologa i logika ukazują nieznany dotychczas świat myśliciela słynącego ze swojej wyjątkowej formacji intelektualnej i wyrazistej myśli polityczno-społecznej. Listy, pisane dzień po dniu, czasem nawet dwa razy dziennie, wykraczają poza ramy literatury filozoficznej, stając się częścią polskiej literatury pieknej. Czytelnik odnajdzie w nich ogrom fascynujących wątków pełnych dowcipu, czasem ironii, a nawet złośliwości. Są tu zarówno przemyślenia moralne na temat sensu życia ludzkiego, jak i komentarze aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce i Europie. Bocheński opisuje życie Stolicy Apostolskiej, a także atmosferę rzymskich uniwersytetów. Obok sprawozdań z kongresów filozoficznych znajdujemy relacje z jego wędrówek po zabytkach antycznego Rzymu w ślad za fabułą Qvo vadis Henryka Sienkiewicza.
Listy Bocheńskiego pisane do chorego ojca dzień po dniu, czasem dwa razy dziennie, wykraczają poza ramy literatury filozoficznej, stając się częścią polskiej literatury pięknej. Dzięki temu zainteresują każdego Czytelnika, oferując mu opowieść niezwykłą.

vandenesse | 2015-01-17
Na półkach: 2015, Przeczytane