Lotnisko w Amsterdamie / Airport in Amsterdam

Wydawnictwo: A5 K. Krynicka
poezja
poezja
Tania

Polsko-angielski wybór wierszy Adama Zagajewskiego. Autorką tłumaczeń na angielski jest Clare Cavanagh, wyboru 30 wierszy dokonał Autor. Czytelnik tego reprezentatywnego wyboru wierszy, dokonanego przez samego autora, odnajdzie w nim poetyckie obrazy z odległych epok i miejsc: od romańskich kościołów do chińskich restauracji, od Krakowa do Lwowa; od wierszy skierowanych do literackich...

Czytelnik tego reprezentatywnego wyboru wierszy, dokonanego przez samego autora, odnajdzie w nim poetyckie obrazy z odległych epok i miejsc: od romańskich kościołów do chińskich restauracji, od Krakowa do Lwowa; od wierszy skierowanych do literackich przyjaciół i mistrzów, do poruszających wspomnień o rodzicach; od peanów na cześć wspaniałej muzyki, do opisów niepowodzeń autora, kiedy jako dziecko uczył się gry na pianinie. Niezależnie od jej zmysłowego bogactwa, mamy tu do czynienia z poezją kontemplacyjnego spojrzenia, percepcyjną i intelektualną, intuicyjną, nieoderwaną od otaczającego świata, lecz zdolną do pozornie niemożliwego przekroczenia samej siebie. Jest to poezja świadoma nieprzewidywalnej natury oświecenia, otrzymywanych niezależnie od zasług chwil zapomnienia własnego ja, momentów istnienia poza czasem, po których zostają nam w pamięci jedynie wyblakłe ślady.
To poezja pokornej i cierpliwej obserwacji oraz nagłych epifanii; zaprasza nas do wejścia, zawsze na nowo, do rwącej rzeki tego świata, aby pod powierzchnią, pomiędzy płynącymi ziarnkami piasku, odnaleźć drobiny złota.

( Z Posłowia Jakuba Zigurasa)

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

dzola | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Nie jestem miłośniczką i znawczynią poezji. Znalazłam kilka wierszy bliskich mojej poetycznej stronie duszy, kilka wersów, nad którymi warto się pochylić.
Jeżeli miałabym zamknąć ten cykl w jakichś ramach, to byłby to obraz melancholijny, pełen wspomnień, powrotów do ludzi, miejsc i chwil.

nangnak | 2017-03-28
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 28 marca 2017

Spotkałam dziś w budapesztańskim metrze greckiego poetę, który podpatrzył w mojej torbie tegoż Zagaja i się tak serdecznie ucieszył ("aaa znam go i lubię"), że aż żarciki o "ponownym braku Nobla" przestały śmieszyć.