Prawdziwe życie

poezja
a5
2019-09-26
2019-09-26

Okładka książki Il caffe letteriario. Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku. Roberto Calasso, Francesco M. Cataluccio, Ewa Górniak Morgan, Ireneusz Kania, Rafał Kołątaj, Silvia Lusuardi Siena, Janusz Majewski, Emilia Olechnowicz, Katarzyna Otwinowska, Ugo Rufino, Stefan Szlachtycz, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk
Ocena 8,0
Il caffe lette... Roberto Calasso, Fr...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 7,0
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2019 Jakub Beczek, Maria Bigoszewska, Leszek Bugajski, Andrzej Coryell, Janusz Drzewucki, Jerzy Gizella, Henryk Jankowski (językoznawca), Marta Kucharska, Jadwiga Malina, Piotr Müldner-Nieckowski, Marek Pacukiewicz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Michał Sobol, Marek Sołtysik, Edward Stachura, Adam Zagajewski, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,0
Twórczość nr 7... Jakub Beczek, Maria...

Czytać wiersze pana Adama, to zawsze prawdziwa uczta. Tak było i tym razem. Mamy cos wspólnego ze sobą, pan Adam i ja, jest to rana związana z nieodwracalnością przeszłości, z poczuciem przemijania, a przecież różnimy się, bo pan Adam utracił dzięki losom historii rodzinne miasto, potem został emigrantem, podczas gdy ja mieszkam od ponad pół wieku w tym samym mieście, w tej samej dzielnicy. Wiersze są cudowne, są trafne, są efektowne, ale nie są efekciarskie, mówią o rzeczach błahych i o rzeczach ważnych. "Prawdziwe życie" przypomina nieco ostatnie tomiki wierszy Miłosza, a w których poeta wraca do krain dzieciństwa i młodości. Charakterystyczna jest słowna precyzja, pozbawiona ornamentów, sytuacyjność, która buduje klimat i podpowiada, gdzie szukać istoty danego wiersza. To, co lubię najbardziej w poezji, i co sam stosuje w moich wierszach, to słowa klucze, słowa metafory. Jasny klarowny język i zdumiewające zestawienia sensów, zaskakujące wnioski. Wydobywanie prawd o życiu z najzwyklejszych spraw, z pospolitych sytuacji. Nie ma tu krzty akademickości, chociaż bywa patos, albo wysoki ton. Wieloznaczeniowość. Możliwość błądzenia w poszukiwaniu interpretacji, ale czasem też zwyczajna dosłowność. Tomik mądry i piękny. Jedyna wada: za krótki.

Jest to wyjątkowy tom wierszy. Piękna i znacząca książka, którą trzeba przeczytać. Chociażby po to, by znaleźć "chwilę radości / i ciemne szczęście melancholii".
Cały tekst na https://www.okiemvery.pl/

Cały tekst na https://www.okiemvery.pl/

Tomik poezji Adama Zagajewskiego - lubię poezję, choć nie jestem w tej dziedzinie ekspertem. Oczywiście podobały mi się motywy sródziemnomorskie i rzymskie ("Powołanie Mateusza").

Zwyczajna poezja w podróży, wspomnieniach i chwilach. A to są chwile i słowa wielkie.

Dodaj cytat z książki Prawdziwe życie