The Manor
Ag2S

Tam, gdzie kończy się Lalka Prusa, zaczyna się Dwór Singera Jedna z najlepiej ocenianych przez czytelników książek Isaaca Bashevisa Singera. Klasyczna powieść noblisty wreszcie doczekała się nowego wydania, by ponownie zachwycić odbiorców. Kiedy Kalmanowi Jakobiemu – przedsiębiorczemu, ale równocześnie niezwykle religijnemu Żydowi – udaje się wreszcie osiągnąć sukces ekonomiczny, wszystko...

Tam, gdzie kończy się Lalka Prusa, zaczyna się Dwór Singera
Kiedy Kalmanowi Jakobiemu – przedsiębiorczemu, ale równocześnie niezwykle religijnemu Żydowi – udaje się wreszcie osiągnąć sukces ekonomiczny, wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. Dzięki rozważnym decyzjom zyskuje poważanie w oczach miejscowej ludności, a status materialny pozwala mu na znalezienie odpowiednich kandydatów na mężów dla swoich córek. Prawdziwe problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy jedna z nich postanawia uciec, plamiąc tym samym honor całego rodu.
Wraz z klęską powstania styczniowego w Polsce dochodzi do silnych przemian społecznych. Coraz większe wpływy zyskują Żydzi. Dwór to opowieść nie tylko o ludziach wyznania mojżeszowego, ale także o problemach charakterystycznych dla epoki. Bohaterowie muszą się opowiedzieć po stronie tradycji i wiary lub zmian i postępu. Ta decyzja zaważy nie tylko na ich życiu, ale również na życiu osób z nimi spokrewnionych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3907/D...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3907/D...»

Magda | 2014-09-11

Ciekawa opowieść, rodzaj sagi w której przeplatają się losy rodziny żyda Kalmana Jakobiego i Jampolskich, polskiej rodziny szlacheckiej. Fabuła książki umiejscowiona jest w czasie burzliwych przemian społecznych i politycznych po powstaniu styczniowym.
Powieść skupia się przede wszystkim na przedstawieniu zamkniętej społeczności żydowskiej . Stawia głównych bohaterów przed koniecznością przewartościowania swojego życia. Głównym dylematem jest życie w zgodzie z tradycją i wiarą, które trzeba połączyć z koniecznością przyjęcia zachodzących zmian i postępem.

onika | 2013-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści
Przeczytana: marzec 2013

"Dwór" to doskonała powieść obyczajowa. Teoretycznie jest to historia rodziny Kalmana Jakobiego, Żyda z Jampola. Akcja książki rozpoczyna się po klęsce Powstania Styczniowego. W Polsce zachodzą wielkie przemiany społeczne, Żydzi zyskują więcej przywilejów, ich działalność staje się coraz bardziej zauważalna i potrzebna dla dalszego rozwoju kraju.
Cennym doświadczeniem była dla mnie możliwość przyjrzenia się zwyczajom kultywowanym przez XIX-wiecznych Żydów, poznanie ich tradycji i światopoglądu. Zwłaszcza, że jest to obraz świata, który minął.

Chyba pierwszy raz spotkałam się w powieści z taką mnogością bohaterów. I tak naprawdę nikt tu nie wysuwa się na pierwszy plan. Autor stworzył niezwykle głębokie portrety psychologiczne swoich postaci. Każda z nich przeżywa rozterki duchowe, szuka swojego miejsca w świecie, pragnie miłości i zrozumienia. Nie zawsze udaje im się pogodzić swoje pragnienia z możliwościami, jakie daje im świat. Zwłaszcza, że z racji wyznawanej religii możliwości...

ChristinaL | 2016-11-07

Wspaniala opowiesc o losach hrabiostwa Jampolskich i rodziny przedsiebiorczego zyda Kalmana zaczyna sie po Powstaniu Styczniowym. Wypelnia ja po brzegi bogaty opis zwyczajow zydowskich zwiazanych z biegiem zycia czlowieka od narodzin do smierci i konfliktow wynikajacych z prob wypierania tychze tradycji przez nowoczesne zycie mlodych.
Bohaterowie 'Dworu' przezywaja wielkie namietnosci i zdrady, kochaja, porzucaja, popelniaja przestepstwa. Przymieraja glodem i jezdza karetami, studiuja medycyne i dzialaja w podziemiu politycznym.
Dzieki mistrzowskiemu tlumaczeniu ta niezwykle barwna historia rodzinnych dramatow na tle katastrof politycznych zapewnia wyjatkowa uczte literacka !!

książek: 1934
Basia_ | 2013-01-26

" Dwór " Singera to wspaniała powieść , która wciąga od pierwszych stron. Mamy tu ukazane losy dwóch rodzin z małego miasteczka - rodziny żydowskiej i rodziny hrabiego ,który będąc zesłany na Sybir po upadku powstania styczniowego, powraca do swego majątku.
Autor bardzo obrazowo ukazał obyczaje , tradycję żydowską.

Książkę bardzo dobrze się czyta. Nie mogłam się od niej oderwać , tak wciągnęły mnie losy bohaterów. Teraz przystępuję do czytania drugiej części pt :" Spuścizna ".

Polecam !!!

cymelium | 2018-11-23
Przeczytana: 30 listopada 2018

Delicje.....literackie delicje. Czysta przyjemność czytania. Przepiękna opowieść, napisana przepięknym językiem. Nie usunelabym żadnego zdania, żadnego słowa. Literacki majstersztyk.
Czytając, pomyślałam sobie, że większość ,,autorów", których ,,dzieła" zalegają na ksiegarskich półkach, powinno sięgnąć po Dwór. Sięgnąć i przeczytać, żeby zobaczyć jak należy pisać. Cóż, niestety takie mamy czasy, że każdy pisać może. Ale nie wszystko należy czytać. Dwór polecam.

,,Jakież nadzwyczajne sa zwierzęta w porównaniu z ludźmi! Mają wszystko: pokorę, łagodność, wierność, wewnętrzna niezależność."

Magda | 2013-11-08

Jest w tej książce coś, co mnie w pewien sposób wzrusza, jakieś wspomnienie świata, który nigdy nie wróci. Poza tym to świetne uczucie w końcu odnaleźć swoje literackie alter ego, tak jak ja odnalazłam Azriela. Dobrze, że jest jeszcze drugi tom - mam nadzieję, że dowiem się, co u niego :)

Meszuge | 2018-08-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Czy faktycznie w każdym człowieku tkwi ziarno szaleństwa? Jeśli nawet nie, to nie ulega wątpliwości, że mamy niesamowity talent do komplikowania sobie życia…

Żydowski kupiec Kalman zostaje dzierżawcą majątku hrabiego Jampolskiego, zesłanego na Syberię po upadku powstania styczniowego. Po hrabim słuch ginie, a Kalman podejmuje bardzo dobrą „politycznie” decyzję – zezwala na pozostanie we dworze żonie hrabiego, Marii i ich dorastającym dzieciom – Felicji i Lucjanowi. Dzięki temu środowisko patrzy na niego mniej krzywym okiem. Przynajmniej na początku.
Dzięki ciężkiej pracy i niewątpliwemu talentowi do robienia dobrych interesów, Kalman staje się najbogatszym mieszkańcem nie tylko Jampola, ale i dalszej okolicy. Niestety, sielanka nie trwa długo. Jedna z córek Kalmana ucieka z synem Jampolskich, małżeństwo drugiej z lekarzem Azrielem też pozostawia wiele do życzenia, po śmierci żony Kalman wiąże się z Klarą, itd. itp.

„Dwór” to znakomity obraz popowstaniowego miasteczka oraz...

almos | 2014-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Czytałem jako książkę dawno temu a teraz przesłuchałem audiobooka we wspaniałej jak zwykle interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Jest to cześć pierwsza dylogii (druga część to `Spuścizna), a tytułowy dwór w Jampolu jest w czasie powieści we władaniu dwóch rodzin: hrabiego Jampolskiego i żyda, Kalmana Jakobiego. I właśnie losy tych dwóch rodzin są opisane w książce, dziejącej się na przestrzeni wielu lat w wieku XIX, po upadku Powstania Styczniowego.

Warto spojrzeć na historię Polski z punktu widzenia Singera, jest to perspektywa inna w porównaniu np. z 'Lalką' Prusa, dziejącą się w tych samych czasach. Mówi np. hrabia Jampolski że 'Polacy zamieniają złoto w błoto, a żydzi błoto w złoto', komentując upadek ekonomiczny i rozkład moralny polskiej szlachty i arystokracji po powstaniu styczniowym. I jakoś tak odbieram przesłanie tej książki że żydzi idą do góry (vide Kalman Jacobi) a polscy arystokraci staczają się w dół (vide Lucjan Jampolski).

Singer jest przede wszystkim...

Tatiasza Aleksiej | 2014-08-07

:)podobała mi się. Trudne życie, niełatwe wybory. Codzienne życie Żydów w tamtych niełatwych czasach.

Anepor | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Prawdziwa gratka dla miłośników sag rodzinnych, do których i ja się zaliczam. Tym razem poznajemy dzieje wielkiej żydowskiej rodziny począwszy od Kalmana Jakobiego, który dzięki swojej zaradności stał się bogatym człowiekiem, a skończywszy na jego dzieciach, które stają dorosłe i zakładają własne rodziny i tworzą własne historie. Wszystko to na tle historii Polski (choć nie ma tego za wiele) i wspaniałych opisów zwyczajów gmin żydowskich. Prawdziwa gratka. Bardzo, bardzo mi się podobało.