Armia Konna i inne utwory

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna Literatura Rosyjska Biblioteka Polityki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polityka
waldenburg

Opowiadania Izaaka Babla ( w wyborze i tłumaczeniu Jerzego Pomianowskiego) są jedyne w swoim rodzaju za sprawą tego, co opisują: egzotyczny świat zamożnych odeskich Żydów oraz lustrzane względem polskiego doświadczenie wojny 1920 roku. Od klimatów trochę jak z „Ziemi obiecanej” (aksamitne jarmułki i kamień pogromów), przez kurz i szrapnele starć pod Beresteczkiem i Zamościem, trafiamy znów do Odessy, gdzie króluje romantyczny gangster, Benia Krzyk.

Opowiadania te są niepowtarzalne również za sprawą sposobu, w jaki opisują cwaniaków, Kozaków i kokoty. Te teksty nie pozostawiają żadnych złudzeń w kwestii okrucieństwa świata, a zarazem przepełnione są bezradną litością. Zdarzały się w literaturze XX wieku teksty równie, a pewnie i bardziej brutalne. Ale to zachłyśnięcie się krwawą prawdą życia – gwałty krasnoarmiejców, dobijanie rannych przez polskie i sowieckie zagony, brukowana dżungla odeskiej Mołdawanki – i współczucie dla wszystkich, którzy ranią i są ranieni, jest jedyne w swoim rodzaju, niczym pocałunek i policzek doświadczone w tej samej chwili.

Ale proszę państwa, tu nie ma co pisać. To trzeba czytać - po to, żeby przekonać się, że "żadna kula nie przeszywa ludzkiego serca z taką siłą, jak dobrze postawiona kropka na końcu zdania".

Zeratul | 2013-02-25

Jedna z moich ulubionych książek, ze szczególnym uwzględnieniem "Opowiadań odeskich"
Świetnie napisane krótkie historie, zwłaszcza te ze stylizacją na język/sposób mówienia żydów ("Gedali"!) - w czym ogromna zasługa także tłumacza.
Ciekawy Dziennik 1920, czyli wojna polsko-bolszewicka widziana z drugiej strony (choć bynajmniej nie gloryfikująca Armii Konnej Budionnego)
No i Benia Krzyk z banalną odpowiedzią na typowo polskie marudzenie ("A ten Kulczyk to jest brzyydal..."):
"Co by Pan zrobił na miejscu Beni? Nic by Pan nie zrobił! A Benia zrobił i dlatego on jest Król, a Pan masz figę w kieszeni..." ;)
Książkę szczerze polecam :)

waldenburg | 2011-01-10
Przeczytana: grudzień 2010

Świetne opowiadania. Szczególnie cykl dzieciństwo i opowiadania z odessy przypadły mi do gustu. Niektóre metafory, to istne perły. Dziennik z wojny 1920 roku, jest niezwykle ciekawy. Oderwane zdania, czasami wręcz równoważniki zdań, które pozwalają Babelowi zapamiętać szczegół lub fakt, a później owocują opowiadaniem. Ciekawe również z perspektywy czasu.

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

warto przeczytać mając na względzie naszą historię

Grisznak | 2016-03-24

Bardzo ciekawa książka. Spojrzenie na wojnę polsko-bolszewicką z drugiej strony frontu, pisane przez intelektualistę, człowieka spostrzegawczego i bystrego, piszącego szczerze i uczciwie.

Sylwia | 2016-11-24
Aga | 2016-11-18