Koniec defilady. Ostatnia wiadomość

Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Cykl: Koniec defilady (tom 4)
Wydawnictwo: Replika
Parade's End. The Last Post
literatura piękna
EIGHT

Saga o dżentelmenie w najlepszym angielskim stylu I wojna światowa dobiega końca. Valentine Wannop i Christopher Tietjens, wraz z bratem i siostrzenicą Tietjensa, mieszkają w domku w Sussex. Każde z nich, boleśnie doświadczone przez wojnę, niepewne przyszłości, zarówno swojej, jak i całej Anglii, ma inne spojrzenie na otaczający świat. Gdy rodzinny dom Tietjensów zostaje wynajęty...

Saga o dżentelmenie w najlepszym angielskim stylu
I wojna światowa dobiega końca. Valentine Wannop i Christopher Tietjens, wraz z bratem i siostrzenicą Tietjensa, mieszkają w domku w Sussex. Każde z nich, boleśnie doświadczone przez wojnę, niepewne przyszłości, zarówno swojej, jak i całej Anglii, ma inne spojrzenie na otaczający świat. Gdy rodzinny dom Tietjensów zostaje wynajęty przypadkowemu Amerykaninowi, a rosnące w posiadłości wielkie drzewo ścięte, okazuje się, że dla ludzi takich jak Tietjensowie, z oddaniem służących swojej ojczyźnie, nie ma miejsca w zdeprawowanym, cywilnym społeczeństwie. Radość z Dnia Zwycięstwa ustępuje miejsca poczuciu niepewności, które przynosi czas pokoju.

Ostatnia wiadomość to czwarty i ostatni tom cyklu Koniec defilady, ukazujący niepokojący obraz powojennego świata – zdegradowanego, pozbawionego wszelkich tradycji.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=622

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=622

BetiFiore | 2018-04-29
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Ostatni tom podobał mi się najmniej. Trzeba było bardzo uważnie czytać, bo czasami miałam wrażenie, że autor używał strumienia świadomości. Zakończenie trochę mnie rozczarowało. Ten tom został napisany lekko na siłę, moim zdaniem.