Zatańcz ze mną ostatni walc

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik
Wydawnictwo: Pascal
Save Me the Waltz
Ag2S

Zapomniana dotąd powieść Zeldy przyćmiona przez Czułą noc Francisa Scotta Fitzgeralda, jest tak naprawdę pierwowzorem słynnej powieści amerykańskiego pisarza. Oburzony tak szczegółowym opisem ich prywatnego życia Francis próbował ingerować w tekst żony, a jego własna powieść stała się obroną ich małżeństwa.
Poznaj tajemniczy świat tylko dla elit!

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2014

źródło okładki: http://www.empik.com/

'Zatańcz ze mną walc', niestety, pod względem językowym jest słabą książką. Licznie niedopracowania, szybkie przeskoki w fabule oraz zbyt patetyczny styl pisania mogą zniecierpliwić nawet najbardziej wytrwałego czytelnika.
Jednak proponowałabym spojrzeć na tę powieść z innej perspektywy - jako ciekawostkę literacką. Że Zelda pierwsza opisała historię, którą jej mąż potem zawarł w 'Czuła jest noc'. Że dla pani Fitzgerald napisanie 'Zatańcz ze mną ostatni walc' było pewnego rodzaju terapią (patrz: okoliczności powstania). Że w pewnym sensie Zelda spełniła swoje marzenie...
Pozycja idealna dla zainteresowanych życiem Fitzgeraldów, i nie tylko.

Clarissa | 2014-09-10

Od strony technicznej wypada wyjątkowo słabo. Książka zawiera interesujące wydarzenia, który mają ogromny potencjał. Niestety ta pozycja za mocno kuleje językowo, by czytać to inaczej niż zwyczajną ciekawostkę.

KocieLektury | 2014-07-26
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Pierwsze polskie wydanie autobiograficznej powieści Zeldy Fitzgerald, które w dodatku jest pierwowzorem znanego utworu Francisa Scotta Fitzgeralda „Czuła jest noc”. To właściwie wystarczająca zachęta, aby sięgnąć po tę pozycję wydawnictwa Pascal, choćby dla samego porównania obydwu utworów.

Zelda żyjąca w cieniu męża chwytała się różnych działań artystycznych, aby odnaleźć własną tożsamość i przestać być tylko efektownym tłem dla działalności Fitzgeralda. Tym mniej ciekawie wygląda miejsce jej powieści w historii literatury. „Zatańcz ze mną ostatni walc” to książka popularna i zachwalana przez samych wydawców jako dopełnienie twórczości Francisa. Teraz polski czytelnik ma szansę przekonać się czy powieść Zeldy obroni się jako samodzielne dzieło, czy też pozostanie zaledwie ciekawostką dla dociekliwych.

Wyrwanie się z prowincji, życie w dostatku i sławie to marzenia Alabamy. Szansą na ich realizację okazuje się związek z dobrze rokującym, początkującym malarzem – Davidem...

Istacante | 2017-07-30
Na półkach: Mam w domku, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2017

Książka jest jak lepka, ciągnąca się breja.
Nie ma żadnych podziałów, wszystko się toczy i toczy.
Po kilku stronach staje się męcząca, ciężko się czyta.
Język jest denerwujący, chociaż niektóre opisy bywają naprawdę piękne.
Po przeczytaniu tej historii, czuję się trochę starsza.
Przebrnęłam przez większość życia Albamy, jestem wykończona.
Nie polecam tej książki, ale polecam ją każdemu sprawdzić i
wyrobić sobie własną opinie na jej temat.

Snow_Cate | 2018-10-12
Przeczytana: 20 października 2018