K2 1986. In Memoriam Tadeusz Piotrowski

Seria: Literatura górska na świecie
Wydawnictwo: Stapis
góry, K2, Tadeusz Piotrowski
_heroinowy

ze strony wydawnictwa STAPIS: W międzynarodowej wyprawie na K2 pod kierownictwem prof. dr Karla Herrlighoffera udział wzięli m.in.: Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski (Polska). 8 lipca 1986, ok. godz. 18.30, po 5 dniach wspinaczki Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku K2 po zdobyciu środka południowej ściany nową drogą (Polish Line, dotąd nie powtórzoną w całości). Do...

ze strony wydawnictwa STAPIS:
W międzynarodowej wyprawie na K2 pod kierownictwem prof. dr Karla Herrlighoffera udział wzięli m.in.: Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski (Polska). 8 lipca 1986, ok. godz. 18.30, po 5 dniach wspinaczki Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku K2 po zdobyciu środka południowej ściany nową drogą (Polish Line, dotąd nie powtórzoną w całości). Do ataku szczytowego po biwaku na wys. ok. 8200 m, gdzie skończył się gaz, w obawie przed zmrokiem ruszyli na lekko, bez śpiworów puchowych i namiotu. Podczas zejścia zwykłą drogą, na której niżej znajdują się obozy innych wypraw, w pogarszającej się pogodzie musieli jeszcze dwukrotnie biwakować, na wysokości ok. 8300 i 7900 m, mając do ochrony już tylko cienką płachtę biwakową, pozbawieni jedzenia i picia. Niedługo po wyruszeniu z drugiego biwaku, wskutek awarii raków wspinaczkowych, na zalodzonym odcinku, tuż poniżej zwieńczenia Żebra Abruzzów, Tadeusz Piotrowski obsunął się wprost na partnera, który nie był w stanie go zatrzymać przed dalszym upadkiem, spadł w przepaść i zginął.

źródło opisu: http://www.stapis.com.pl/lit-gorska.html#k2

źródło okładki: http://www.stapis.com.pl/lit-gorska.html#k2

_heroinowy | 2016-03-26
Na półkach: Przeczytane, Góry, 2016
Przeczytana: 26 marca 2016

Z punktu widzenia dokumentacji jednej z najtrudniejszych polskich dróg w Himalajach to pozycja obowiązkowa. Konieczna rownież dla upamietnienia postaci Tadeusza Piotrowskiego, dla ktorego K2 było pierwszym i zarazem ostatnim ośmiotysięcznikiem, na ktorym pozostał na zawsze.
To przede wszystkim album z czarno-białymi zdjęciami Piotrowskiego z tej wyprawy, a na nich ludzie i surowa natura Karakorum.
Do tego 10 stron fragmentów listów Piotrowskiego pisanych z drogi i bazy pod K2 do żony oraz innych członków rodziny, gaść faktów z tego tragicznego sezonu '86 na K2. A na koniec fragment książki Jerzego Kukuczki "Mój pionowy świat" opisujący decydujacy atak na Czogori (K2), zdobycie szczytu i dramatyczne zejście, podczas którego Tadeusz Piotrowski odpada od ściany...