Ptasiek

Wydawnictwo: Rebis
Birdy
8371207587

Inne wydania

Opowieść o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwie i pięknie. Jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości.
Kontynuacją Ptaśka jest powieść "Al".

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis

źródło okładki: Dom Wydawniczy Rebis

Wkp | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LOT NAD PTAŚKOWYM GNIAZDEM

Czasem w literaturze tak się zdarza, że już sam debiut jakiegoś autora przechodzi do historii, stając się jego opus magnum i nigdy już niedoścignionym wzorem – jakości to, czy popularności. Podobnie było z Williamem Whartonem, którego „Ptasiek”, nawet jeśli i pisarz stworzył potem większe dzieła, na zawsze pozostanie tą najbardziej znaną (i znaczącą) powieścią w dorobku autora.

Druga Wojna Światowa właśnie się skończyła, nie trzeba już udawać wariata, żeby dostać kategorię D, ale zamknięty w szpitalu psychiatrycznym po wojennej zawierusze Ptasiek nie udaje. A może jednak? Jego przyjaciel z dzieciństwa Al, który także trafił do szpitala – z tym, że oczekuje na operację twarzy uszkodzonej w wyniku bombardowania – stara się dotrzeć do Ptaśka i ożywić go nieco dla świata. Zaczyna więc snuć wspomnienia z życia ich obu, kiedy byli jeszcze dziećmi. Próbuje przypomnieć mu, jak wtedy było. Jak kochał ptaki, jak hodowali gołębie, jakie problemy miał z matką i...

lkason83 | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra, jedno po drugim, zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony runął z wysokości na ziemię i zabił się na miejscu". - "Mitologia" Jan Parandowski

Jednym z pacjentów pewnego szpitala psychiatrycznego jest młody mężczyzna, z którym nie można się w żaden sposób porozumieć; siedzi całymi godzinami w kucki i wpatruje w okno, jakby chciał tamtędy wyfrunąć. By nawiązać z nim kontakt, dyrekcja posyła po jego przyjaciela, który w innym szpitalu czeka na operację zgruchotanej podczas wojny twarzy. Gdy jeden wspomina wspólnie przeżyte chwile, drugi wtóruje mu we własnych myślach; tak poznajemy losy przyjaźni mocniejszej niż wojna, śmierć i szaleństwo.

Po wielu latach postanowiłem nadrobić zaległości, a przy okazji rozliczyć się ze swoim młodzieńczym gustem literackim; jak zdołałem się już przekonać na przykładzie innego pisarza, podobne potyczki potrafią wywołać rumieniec wstydu. Wydawałoby się, że William Wharton idealnie się do takich...

Justyna Antoniewicz | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Tytułowy chłopiec "Ptasiek" zamiłowany i obsesyjną miłość ma do ptaków, młody człowiek kocha ptaki, jest jego ucieczką od szarej, ponurej rzeczywistości. Pokazany jest ciekawie portret Ptaśka, który popada w chorobę psychiczną.A pokazany jest jego oczami. Jak postrzega zły świat i widzi go,jak staje się on ptakiem we śnie i na jawie. Al to drugi bohater pracujący jako hycel,opisana jest okrutna, straszna wojna okrucieństwo z jej strony, chociaż krótkie, a bardzo, ale od głównego wątku, bardzo mocne, poważne i wyraziście.
"Ptasiek"to piękna, przejmująca psychologiczna książka bardzo wzruszyłam się przy niej,łzy mi poleciały,łapie za serce.
To opowieść o przyjaźni, miłości, marzeniach, wojnie, szaleństwie i pięknie.
William Wharton napisał cudowną powieść zachwyciła mnie po prostu,wzruszyła pomysł bardzo ciekawy,daje dużo do myślenia..zawiera przekaz głęboki, a także przesłanie prawdziwe jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i nie ostatnie dla mnie ta powieść jest najlepsza,...

Kosa | 2011-12-22
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Długo zastanawiałam się jakich użyć słów, by opisać tę książkę, dlatego w tym miejscu muszę posiłkować się cytatem: „Ptak nie myśli o tym, co robi - jednym swobodnym ruchem skrzydeł odrzuca wszystko w jednej chwili. Wszystko bym dał, żeby się tego nauczyć”. Bo "Ptasiek" to opowieść właśnie o próbach nauki latania. Ta umiejętność pozwala na ucieczkę od rzeczywistości, od ludzkiego okrucieństwa i bezsensu wojny.
Część "ptaśkowa" jest niezwykle ujmująca, ale niestety wieje nudą. Życie ptaków, a wraz z nimi głównego bohatera, toczy się jakby w równoległym, surrealistycznym świecie. Fragmenty opisywane z perspektywy Ala są biegunowo inne, ale o wiele ciekawsze. Fascynująca jest również przyjaźń tych chłopców, tak skrajnie różnych, a przy tym jednocześnie mających ze sobą wiele wspólnego.
Wharton stworzył wzruszającą, w gruncie rzeczy antywojenną powieść, w której absurd wydarzeń ma swoje odzwierciedlenie w bezradności bohaterów..."Ale próbować warto."

dasio72 | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Rozpisana na dwa głosy opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu ,o ucieczce w szaleństwo ,które jest w stanie dać przynajmniej jakiś substytut wolności ,której tak bardzo pragną bohaterowie. Poznajemy więc Ala ,szkolnego osiłka ,idola sportowego ,ulubieńca dziewczyn ,który w czasie wojny dowiedział się jakim naprawdę jest człowiekiem i stracił szacunek do samego siebie. Z drugiej strony mamy Ptaśka ,wyalienowanego chudzielca obsesyjnie zafascynowanego ptakami. Fascynacja zamienia się w obsesję a ta w szaleństwo. Ci dwaj pokaleczeni przez życie ludzie są najepszymi przyjaciółmi ,i wydaje się że to właśnie dzięki wzajemnej sobie pomocy są jeszcze w stanie wrócić do tzw.normalnego życia i stawić czoło rzeczywistości.
Znakomita opowieść o szaleństwie i prawdziwej męskiej przyjażni.

Marfield | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Książka wyjątkowa, dziwna i nie pozostawiająca obojętnym. Robi tym większe wrażenie, że to debiut Whartona! Opowiada o przyjaźni, obsesji, dorastaniu, skomplikowanych więzach rodzinnych i społecznych, o dążeniu do wolności, wreszcie o wojnie. Chociaż tego ostatniego, mimo, że w wielu opisach wybija się na pierwszy plan, proporcjonalnie nie ma tak wiele to jednak wspomnienia Ala z frontu zachodniego wbijają w fotel! Nie czytałem chyba jeszcze tak przejmującego opisu wojny - pełnego strachu, krwi, walki o przetrwanie przemieszanej rezygnacją, aż po próby odnalezienia nowego siebie po tym koszmarze.
Czego jest za to wiele w "Ptaśku" to ptaków... Duża, jeśli nie większa, część książki jest o ptakach - gołębiach i kanarkach, żeby być dokładnym. Zarówno o hodowli, jak i o świecie widzianym oczami ptaka, o relacjach pomiędzy ptakami, wreszcie o byciu (na pewno?) ptakiem... Z początku czytając "ptasie" fragmenty coś mi nie pasowało. Myślałem "no ile można?!". Z czasem jednak...

Marta | 2013-08-28
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2013

W jednej ze swoich książek William Wharton wzmiankuje, że w swoich powieściach powinno się pisać o tym, co się zna (przede wszystkim pod względem emocjonalnym). Wierzył (jak dobrze pamiętam i pojmuję), że tylko wtedy można pisać naprawdę dobrze i prawdziwie, gdy zna i rozumie się poruszany temat, gdy współodczuwa się myśli i emocje bohaterów, gdy postacie są “blisko” samego ciebie. Nie dziwi więc rodzaj literatury przez autora preferowany (powieść obyczajowo-psychologiczna), nie dziwią też bohaterowie nim “przesiąknięci”.
Zdaje się zresztą, że obrał całkiem słuszną drogę, biorąc pod uwagę fakt, że już za swój debiut został laureatem National Book Awards (1980) – jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Ptasiek, bo to o tej pozycji mowa, został napisany dwa lata wcześniej, w 1978 roku i muszę przyznać, że należycie go doceniono.

Ptaśka poznajemy w dość specyficznych okolicznościach – w szpitalu psychiatrycznym oczami jego jedynego przyjaciela Ala, który nie...

_martiness_ | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

"Ptasiek" był dla mnie trudną książką. Ale jak może być łatwa, skoro porusza temat wojny, pragnienia normalności, szukania siebie i swojej tożsamości.
Książka stała na półce rodziców odkąd pamiętam i zawsze chciałam ją przeczytać, bo sama uwielbiałam ptaki, szczególnie gołębie. Mama jednak słusznie mi doradziła, żebym odłożyła jej lekturę na później.
No i stało się. Książka mnie poruszyła (nie tylko sceną z psami czy opisem działań wojennych). Dzięki postaci Ptaśka- chłopaka poszukującego siebie, którego marzenia pofrunęły wysoko, a które wojna sprowadziła brutalnie na ziemię i postaci Ala, bardziej przyziemnego chłopaka, który boi się wojny - stwierdzam, że to naprawdę dobra książka. Zwłaszcza dla osoby, która o wojnie na szczęście tylko słyszała.

kamyk576 | 2014-01-05

Bardzo ciekawa książka:) Nie wiedziałam, że tak mnie zaciekawi...

Straszliwa_Buchling | 2014-07-06
Przeczytana: sierpień 2013

Marzenia są wpisane w ludzką naturę, stanowią jej nieodłączny element. Czymże byłoby życie bez pragnień i aspiracji? Przecież one pozwalają nam się rozwijać, czynią naszą egzystencję czymś pięknym i ekscytującym zarazem. Są swoistym motorem twórczym.
Co jednak, gdy pewne pragnienie jest niemożliwe do zrealizowania? Co się stanie, kiedy jakaś tęsknota nie potrafi znaleźć ujścia i coraz mocniej nurtuje naszą duszę, nie opuszczając ani na moment?
Poznajcie opowieść o chłopcu, który nade wszystko pragnął latać.
O młodym człowieku, który kochał ptaki.
O Ptaśku - który uwierzył, że jest jednym z nich.
Poznajcie również Ala, na zewnątrz „twardziela”, a w środku wrażliwego człowieka, który przeżył koszmar na froncie, a teraz ze wszystkich sił stara się nawiązać kontakt ze starym przyjacielem. Przywołując wspomnienia, usiłuje przebić się poprzez jego szaleństwo i wydobyć niegdysiejszego towarzysza ze skorupy ptaka, w którą tamten sam się przyoblekł.
Każdy z bohaterów opowiada nam o...