Ptasiek

Wydawnictwo: Rebis
Birdy
8371207587

Inne wydania

Opowieść o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwie i pięknie. Jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości.
Kontynuacją Ptaśka jest powieść "Al".

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis

źródło okładki: Dom Wydawniczy Rebis

Wkp | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LOT NAD PTAŚKOWYM GNIAZDEM

Czasem w literaturze tak się zdarza, że już sam debiut jakiegoś autora przechodzi do historii, stając się jego opus magnum i nigdy już niedoścignionym wzorem – jakości to, czy popularności. Podobnie było z Williamem Whartonem, którego „Ptasiek”, nawet jeśli i pisarz stworzył potem większe dzieła, na zawsze pozostanie tą najbardziej znaną (i znaczącą) powieścią w dorobku autora.

Druga Wojna Światowa właśnie się skończyła, nie trzeba już udawać wariata, żeby dostać kategorię D, ale zamknięty w szpitalu psychiatrycznym po wojennej zawierusze Ptasiek nie udaje. A może jednak? Jego przyjaciel z dzieciństwa Al, który także trafił do szpitala – z tym, że oczekuje na operację twarzy uszkodzonej w wyniku bombardowania – stara się dotrzeć do Ptaśka i ożywić go nieco dla świata. Zaczyna więc snuć wspomnienia z życia ich obu, kiedy byli jeszcze dziećmi. Próbuje przypomnieć mu, jak wtedy było. Jak kochał ptaki, jak hodowali gołębie, jakie problemy miał z matką i...

lkason83 | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra, jedno po drugim, zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony runął z wysokości na ziemię i zabił się na miejscu". - "Mitologia" Jan Parandowski

Jednym z pacjentów pewnego szpitala psychiatrycznego jest młody mężczyzna, z którym nie można się w żaden sposób porozumieć; siedzi całymi godzinami w kucki i wpatruje w okno, jakby chciał tamtędy wyfrunąć. By nawiązać z nim kontakt, dyrekcja posyła po jego przyjaciela, który w innym szpitalu czeka na operację zgruchotanej podczas wojny twarzy. Gdy jeden wspomina wspólnie przeżyte chwile, drugi wtóruje mu we własnych myślach; tak poznajemy losy przyjaźni mocniejszej niż wojna, śmierć i szaleństwo.

Po wielu latach postanowiłem nadrobić zaległości, a przy okazji rozliczyć się ze swoim młodzieńczym gustem literackim; jak zdołałem się już przekonać na przykładzie innego pisarza, podobne potyczki potrafią wywołać rumieniec wstydu. Wydawałoby się, że William Wharton idealnie się do takich...

Kosa | 2011-12-22
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Długo zastanawiałam się jakich użyć słów, by opisać tę książkę, dlatego w tym miejscu muszę posiłkować się cytatem: „Ptak nie myśli o tym, co robi - jednym swobodnym ruchem skrzydeł odrzuca wszystko w jednej chwili. Wszystko bym dał, żeby się tego nauczyć”. Bo "Ptasiek" to opowieść właśnie o próbach nauki latania. Ta umiejętność pozwala na ucieczkę od rzeczywistości, od ludzkiego okrucieństwa i bezsensu wojny.
Część "ptaśkowa" jest niezwykle ujmująca, ale niestety wieje nudą. Życie ptaków, a wraz z nimi głównego bohatera, toczy się jakby w równoległym, surrealistycznym świecie. Fragmenty opisywane z perspektywy Ala są biegunowo inne, ale o wiele ciekawsze. Fascynująca jest również przyjaźń tych chłopców, tak skrajnie różnych, a przy tym jednocześnie mających ze sobą wiele wspólnego.
Wharton stworzył wzruszającą, w gruncie rzeczy antywojenną powieść, w której absurd wydarzeń ma swoje odzwierciedlenie w bezradności bohaterów..."Ale próbować warto."

dasio72 | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Rozpisana na dwa głosy opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu ,o ucieczce w szaleństwo ,które jest w stanie dać przynajmniej jakiś substytut wolności ,której tak bardzo pragną bohaterowie. Poznajemy więc Ala ,szkolnego osiłka ,idola sportowego ,ulubieńca dziewczyn ,który w czasie wojny dowiedział się jakim naprawdę jest człowiekiem i stracił szacunek do samego siebie. Z drugiej strony mamy Ptaśka ,wyalienowanego chudzielca obsesyjnie zafascynowanego ptakami. Fascynacja zamienia się w obsesję a ta w szaleństwo. Ci dwaj pokaleczeni przez życie ludzie są najepszymi przyjaciółmi ,i wydaje się że to właśnie dzięki wzajemnej sobie pomocy są jeszcze w stanie wrócić do tzw.normalnego życia i stawić czoło rzeczywistości.
Znakomita opowieść o szaleństwie i prawdziwej męskiej przyjażni.

Marfield | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Książka wyjątkowa, dziwna i nie pozostawiająca obojętnym. Robi tym większe wrażenie, że to debiut Whartona! Opowiada o przyjaźni, obsesji, dorastaniu, skomplikowanych więzach rodzinnych i społecznych, o dążeniu do wolności, wreszcie o wojnie. Chociaż tego ostatniego, mimo, że w wielu opisach wybija się na pierwszy plan, proporcjonalnie nie ma tak wiele to jednak wspomnienia Ala z frontu zachodniego wbijają w fotel! Nie czytałem chyba jeszcze tak przejmującego opisu wojny - pełnego strachu, krwi, walki o przetrwanie przemieszanej rezygnacją, aż po próby odnalezienia nowego siebie po tym koszmarze.
Czego jest za to wiele w "Ptaśku" to ptaków... Duża, jeśli nie większa, część książki jest o ptakach - gołębiach i kanarkach, żeby być dokładnym. Zarówno o hodowli, jak i o świecie widzianym oczami ptaka, o relacjach pomiędzy ptakami, wreszcie o byciu (na pewno?) ptakiem... Z początku czytając "ptasie" fragmenty coś mi nie pasowało. Myślałem "no ile można?!". Z czasem jednak...

_martiness_ | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

"Ptasiek" był dla mnie trudną książką. Ale jak może być łatwa, skoro porusza temat wojny, pragnienia normalności, szukania siebie i swojej tożsamości.
Książka stała na półce rodziców odkąd pamiętam i zawsze chciałam ją przeczytać, bo sama uwielbiałam ptaki, szczególnie gołębie. Mama jednak słusznie mi doradziła, żebym odłożyła jej lekturę na później.
No i stało się. Książka mnie poruszyła (nie tylko sceną z psami czy opisem działań wojennych). Dzięki postaci Ptaśka- chłopaka poszukującego siebie, którego marzenia pofrunęły wysoko, a które wojna sprowadziła brutalnie na ziemię i postaci Ala, bardziej przyziemnego chłopaka, który boi się wojny - stwierdzam, że to naprawdę dobra książka. Zwłaszcza dla osoby, która o wojnie na szczęście tylko słyszała.

kamyk576 | 2014-01-05

Bardzo ciekawa książka:) Nie wiedziałam, że tak mnie zaciekawi...

Marta | 2013-08-28
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2013

W jednej ze swoich książek William Wharton wzmiankuje, że w swoich powieściach powinno się pisać o tym, co się zna (przede wszystkim pod względem emocjonalnym). Wierzył (jak dobrze pamiętam i pojmuję), że tylko wtedy można pisać naprawdę dobrze i prawdziwie, gdy zna i rozumie się poruszany temat, gdy współodczuwa się myśli i emocje bohaterów, gdy postacie są “blisko” samego ciebie. Nie dziwi więc rodzaj literatury przez autora preferowany (powieść obyczajowo-psychologiczna), nie dziwią też bohaterowie nim “przesiąknięci”.
Zdaje się zresztą, że obrał całkiem słuszną drogę, biorąc pod uwagę fakt, że już za swój debiut został laureatem National Book Awards (1980) – jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Ptasiek, bo to o tej pozycji mowa, został napisany dwa lata wcześniej, w 1978 roku i muszę przyznać, że należycie go doceniono.

Ptaśka poznajemy w dość specyficznych okolicznościach – w szpitalu psychiatrycznym oczami jego jedynego przyjaciela Ala, który nie...

Melba | 2014-03-17

Przeczytałam Ptaśka dawno temu. Parę lat później próbowałam sobie przypomnieć, cóż to była za książka, jak z pogranicza snu, o niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców i jeszcze bardziej niezwykłej relacji jednego z nich z ptakami?

Czytałam ją już kilka razy i polubiłam do tego stopnia, że kupiłam sobie w wersji audio - i często słucham :)
To, co podoba mi się w niej najbardziej, to pragnienie Ptaśka, żeby latać i sposób, w jaki próbuje on to swoje marzenie zrealizować. Zrozumie mnie ten, kto często miewa sny o lataniu - ja mam to szczęście, że śnię w kolorze i bardzo często o lataniu właśnie. Sposób w jaki Wharton opisywał przeżycia Ptaśka mnie urzekł :) i jest mi niezwykle bliski, dowiódł dodatkowo, że on również "fruwa" po nocach, bo inaczej nie oddałby towarzyszących temu uczuć tak wiarygodnie.

Próbowałam jeszcze później jakiejś innej książki Whartona, ale okazała się to zupełnie nie moja bajka: jakieś rozwlekłe, nijakie historie o niczym. Zrobię jeszcze jedno podejście z innym...

Straszliwa_Buchling | 2014-07-06
Przeczytana: sierpień 2013

Marzenia są wpisane w ludzką naturę, stanowią jej nieodłączny element. Czymże byłoby życie bez pragnień i aspiracji? Przecież one pozwalają nam się rozwijać, czynią naszą egzystencję czymś pięknym i ekscytującym zarazem. Są swoistym motorem twórczym.
Co jednak, gdy pewne pragnienie jest niemożliwe do zrealizowania? Co się stanie, kiedy jakaś tęsknota nie potrafi znaleźć ujścia i coraz mocniej nurtuje naszą duszę, nie opuszczając ani na moment?
Poznajcie opowieść o chłopcu, który nade wszystko pragnął latać.
O młodym człowieku, który kochał ptaki.
O Ptaśku - który uwierzył, że jest jednym z nich.
Poznajcie również Ala, na zewnątrz „twardziela”, a w środku wrażliwego człowieka, który przeżył koszmar na froncie, a teraz ze wszystkich sił stara się nawiązać kontakt ze starym przyjacielem. Przywołując wspomnienia, usiłuje przebić się poprzez jego szaleństwo i wydobyć niegdysiejszego towarzysza ze skorupy ptaka, w którą tamten sam się przyoblekł.
Każdy z bohaterów opowiada nam o...