Klątwa rodziny Palmisano

2016-05-18
2016-05-18
Grzegorz Ostrowski, Joanna Ostrowska
Grzegorz Ostrowski Joanna Ostrowska

Nie będę ukrywał, że męczyłem się z tą książką. Fakt, że nie jestem fanem książek z wieloma opisami krajobrazu, potraw czy ogrodów, a w tej książce takich pozycji było sporo.

Akcja się rozkręciła pod koniec przez co ostatnie 1/4 książki przeczytałem w niecałe dwie godziny. Wkręciłem się, gdyż zaczęło się coś dziać. Opisy wojny, przedstawienie szczegółów było bardzo ciekawe, pokazało jak wyglądało to po stronie Włoskiej. Końcówka bardzo mnie zainteresowała przez co gdy ktoś umierał utożsamiałem się z głównym bohaterem i z nim to przeżywałem.

Książkę przeczytałem, jednak tak jak wyżej wspomniałem nie porwała mnie i jestem świadom, że mogłem ten czas wykorzystać na przeczytanie innej książki. Zawsze jednak zostanie jakieś doświadczenie.

P.S. Czytając tą książkę wszystko widziałem oczami wyobraźni. Książka ma bardzo dobrą fabułę, aby zrobić z niej ekranizację filmową. Jestem zdziwiony, że tej książki nikt jeszcze nie przedstawił na ekranie.

"Klątwa rodziny Palmisano" to pozycja z gatunku mało ambitnych, za to mocno wciągających, a takie ostatnio robią mi dobrze na chaos w głowie i stresy.
Akcja powieści toczy się na samym południu Włoch, w niegościnnej Apulii. Autor, choć jest Hiszpanem wykazał się znajomością życia tamtejszych mieszkańców, ich miejsca na ziemi oraz lokalnej historii.
Powieść rozpoczyna pierwsza z wielkich wojen dwudziestego wieku, prowadzi nas przez dwudziestolecie międzywojenne, ale większość akcji obejmuje drugą wojnę.
Tytułowi Palmisanowie okazali się mieć potwornego pecha w trakcie I wojny światowej. Jedna z wdów pozostałych po poległych mężczyznach, z pomocą przyjaciółki, postanowiła oszukać przeznaczenie swojego nowonarodzonego syna. Jej decyzja jest kontrowersyjna, a życie w kłamstwie powoduje wiele moralnych dylematów. Czy to postanowienie okazało się być słuszne, musicie przekonać się sami. Zajmujące perypetie bohaterów i akcja nie pozwalająca na nudę to niewątpliwe plusy tej obyczajówki. Jeżeli szukacie lektury pozwalającej oderwać myśli od tego, co dzieje się na świecie, Rafel Nadal właśnie to Wam oferuje. Na lekki chaos i niezbyt wybitnych bohaterów można przymknąć oko, w końcu od czytadła nie wymaga się wiele 😂

Powieść rozpoczyna...

Ciekawa fabuła, rewelacyjne opisy, dzięki którym czułam smak przygotowywanych potraw oraz widziałam piękne krajobrazy. Dzięki lekturze poznałam nieznany dotąd dla mnie rejon Włoch. Nie miałam pojęcia o istnieniu między innymi tzw. trullo. Do tego można poznać inną odsłonę historii II wojny światowej, przedstawionej z punktu widzenia Włochów, ich działań wojennych.

Książka od samego początku mnie zafascynowała. Pierwsze 50str. wprowadziły mnie w zachwyt i wzruszenie. Więc jakie było moje rozczarowanie, gdy okazało się, że na kolejnych stronach jest nudno i nieskładnie. Niestety dopiero po połowie powieści akcja się rozwija i robi się ciekawa.
Historia stworzona przez autora sama w sobie miała duży potencjał, ale pisarz ją zaprzepaścił. Nie polubiłam bohaterów powieści, którzy byli papierowi i sztuczni. Podobały mi się nieznane mi wcześniej wątki historyczne i to one uratowały tą książke.

Niestety ta książka - choć reklamowana jako kataloński bestseller - okazała się rozczarowaniem. Choć pomysł fabuły ciekawy, to autorowi zabrakło polotu. Postaci papierowe, dialogi miałkie. Akcja poszatkowana na tysiąc rozdzialików, które bardziej przypominają szkice do powieści, niż samą powieść. Zdecydowanie nie polecam.

„Klątwa rodziny Palmisano” to budząca wiele emocji opowieść o wojnie, miłości i nienawiści, przyjaźni, lojalności oraz wielkiej historii, która traktuje ludzi jak pionki w grze o życie i śmierć.

Przyznam, że sięgając po książkę Rafela Nadala, miałam wątpliwości – obawiałam się, że okaże się ona przewidywalnym romansem z wojną w tle.
Na szczęście okazało się, że to powieść ciekawa, chociaż nie rzuca na kolana. Niektóre wątki są przewidywalne, ale autor przygotował dla czytelników także kilka fabularnych niespodzianek, więc całość wypada zadowalająco.

Akcja zaczyna się od przypomnienia długiej listy mężczyzn z włoskiej familii Palmisano, poległych podczas pierwszej wojny światowej. Aż trudno uwierzyć, że wśród ofiar znalazło się dwudziestu jeden ojców, synów, braci, mężów, narzeczonych…
Gdy tuż po zakończeniu wojny na świat przychodzi kolejny Palmisano, jego młoda matka i świeżo upieczona wdowa postanawia zrobić wszystko, by przerwać tragiczną passę. Prosi swą przyjaciółkę, by wychowała jej syna jak własnego. Decyzja ta przynosi wiele zaskakujący zdarzeń, które ostatecznie decydują o losach kilku postaci.

Burzliwe perypetie bohaterów rozgrywają się na tle ważnych wydarzeń XX wieku: to wojna domowa w Hiszpanii oraz II wojna światowa.
Dotychczasowi przyjaciele, znajomi i członkowie rodziny zostają podzieleni przez politykę, która wymaga podejmowania ważkich decyzji. Jedni włączają się w walkę z własnej woli, nawet kosztem opuszczenia swojego kraju, inni zostają powołani do wojska, jeszcze inni próbują na wojennej tragedii zbić kapitał i zrobić karierę.

Bohaterowie są uwikłani nie tylko w polityczne konflikty. Kochają, nienawidzą, są wierni albo zdradzają, mają ambicje, za które nieraz muszą zapłacić wysoką cenę.
Miłość, przyjaźń, lojalność i odpowiedzialność to elementy, które przewijają się przez całą powieść. Towarzyszy im wiele emocji, które udzielają się czytelnikom.

Kolejnym plusem jest wiarygodnie i przekonująco przedstawione tło historyczne. Widać, że autor wie, o czym pisze i nie idzie pod tym względem na łatwiznę, co należy do rzadkości w tego typu beletrystyce.

Na pewno nie jest to literatura z wysokiej półki, ale spełnia oczekiwania kogoś, kto chce przeczytać powieść jednocześnie relaksującą i ambitną.

Na szczęście okazało się, że to...

Podczas pierwszej wojny światowej ginie dwudziestu jeden mężczyzn z rodziny Palmisano. Młoda wdowa, Donata, chcąc ocalić przed klątwą swojego synka, oddaje go na wychowanie swojej kuzynce. Vitantonio dorasta jako Convertini, brat bliźniak Giovanny. Mijają lata i nadchodzi kolejna wojna, życie Vitantonia, nieważne pod jakim nazwiskiem jest w niebezpieczeństwie.
"Klątwa rodziny Palmisano" to książka pod pewnymi względami rozczarowująca. Może to z powodu podziału na dużą ilość krótkich rozdziałów, narracja rwie się. Może z powodu zarysowanych grubą kreską postaci- jest dobry, zły a nawet brzydki. Zły jest zły od początku, a szlachetny- szlachetny do końca. Jedyną zniuansowaną postacią wydaje się nonna Convertini. I zgrzytnęło mi, gdy bohater w samym środku wojny, po wielu miesiącach rozłąki ma zobaczyć się z matką, ale szwenda się po okolicy bo "musi poczuć tętno miasta". Nawet nie wiem, jak to nazwać. Największą zaletą książki jest wzbudzenie chęci wyjazdu do Apulii.

"Klątwa...

Książka mnie nie porwała.

Książka mnie nie porwała.

Powieści obyczajowe o wojnie często są monotematyczne i ciężko się je czyta. Tutaj tak nie jest. Pojawia się nowy wątek, którego rozwiązania czeka się niemalże do ostatniej strony.

Ciekawy pomysł na fabułę. Książka sama w sobie jest dobra, chociaż nie rzuca na kolana. Przeczytanie jej to zdecydowanie nie był zmarnowany czas. :)

• W bibliotece
  • Do kupienia