Osobisty przewodnik po depresji

Wydawnictwo: Zwierciadło
depresja
Whispers

Depresja, nazywana dżumą XXI wieku, z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że cierpi na nią aż 350 milionów ludzi na świecie. Tomasz Jastrun poeta, prozaik, dziennikarz od wielu lat zmaga się z depresją. Jego książka to swoisty poradnik, a także intymna, dramatyczna próba opisania walki z depresją i przybliżenia ludziom nią dotkniętym, a także ich bliskim, czym w istocie jest ta tajemnicza choroba. Autor krok po kroku śledzi i opisuje depresję, niczym bestię, która potrafi przybrać różne postacie. Niezwykle ważną częścią książki jest próba zrelacjonowania ostrej fazy choroby.

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/

źródło okładki: ksiegarnia.zwierciadlo.pl

comboometga | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Nic dodać, nic ująć. Moim zdaniem, Pan Jastrun perfekcyjnie ubrał w słowa wszystko, co człowiek powinien wiedzieć i o czym pamiętać, jeśli chodzi o chorobę, jaką jest depresja. Poetyckie porównania i artystyczne opisy pozwalają lepiej zrozumieć stan, w jakim znajduje się chora osoba, a przy okazji możliwe jest poznanie przyczyn, objawów i skutków tej ciężkiej przypadłości. Pomimo iż temat nie jest prosty, przez książkę przebrnęłam z przyjemnością i w pewnym sensie jakąś lekkością. Po prostu wszystko było tak ujęte i przekazane, że człowiek nie miał pytań, a mógł tylko potakiwać w trakcie, współczuć i marzyć o tym, by nigdy nie zaznać czegoś podobnego. A jeśli już jest w tym stanie, liczyć na jakieś odnalezienie się i zrozumienie problemu, z jakim się boryka. Depresja jest wyleczalna, to nie wyrok śmierci.

książek: 2076
Scarlet | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Ciężko napisać mi cokolwiek o tej książce, bo odnajdowałam wspólne pierwiastki z jej autorem... Naprawdę jest to bardzo osobista pozycja, która może pokazać innym jakim problemem dla osoby dotkniętej depresją jest codzienna egzystencja.

misseL | 2017-02-15
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Może dla osób z depresją to faktycznie przełomowa pozycja, do mnie nie przemówiła, ani nie otworzyła mi oczu.

kocham_cie | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2016

Z twórczością Tomasza Jastruna miałam sporo do czynienia, cudowna poezja, felietony, wypowiedzi z łam czasopism. Często ze słów, albo przerw pomiędzy nimi dało się wyczuć smutek i ból... Książka, którą miałam szansę przeczytać jest faktycznie osobistym przewodnikiem po depresji... Jednocześnie, jest też przewodnikiem dla innych chorych, dla ich rodzin, bliskich. Trudno tą publikację jednoznacznie ocenić, jednak to na pewno ważna wypowiedź zarówno dla chorych, jak i społeczeństwa, dla którego depresja staje się plagą. Tytuł jest na pewno też przekazem chorych. Autor w swój specyficzny, poetycki sposób obrazuje to co siedzi w duszy osób z depresją. To co w tej duszy siedzi, a o czym dowiecie się z tej książki, jest potwornie smutne, przerażające, sprawiające ból... Niestety tylko poznając te uczucia, próbując je sobie wyobrazić, możemy próbować zrozumieć ten świat często zamknięty, ciemny, zimny, daleki, mroczny. Depresja w naszej rodzinie jest obecna długo, choć diagnoza była...

Monika Krawczyk | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Połknąć. Świetne.Świetne.Świetne.Wreszcie ktoś pisze moimi odczuciami.Wreszcie ktoś pisze o mnie.Nie spotkałam tak realnej i doskonale wstrzelonej w problem książki o depresji.Wiadomo czemu.Zakładek,cytatów zaznaczyłem całe mnóstwo.Polecam każdemu z problemem.Poczuje,że nie jest sam.

galaxie500 | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

W tej książce nie ma ani słowa fałszu. Niestety, jest boleśnie prawdziwa, pokazuje depresje taką jaka ona jest. Znalazłam weń kilka elementów, o których podświadomie wiedziałam, odkrycie, że ktoś inny również je zauważył dodaje otuchy.

Ogółem - sporo wiedzy, sporo pocieszenia, sporo nadziei, i sama prawda.

Elżbieta | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Trudno jednoznacznie ocenić tę książkę bo jest to trudna lektura. Na tyle trudna, że ciężko ją przeczytać na raz.
Wydaje mi się, że książka będzie z pewnością pomocna osobom, które chcą zrozumieć skalę cierpienia ludzi dotkniętych tą chorobą, bo ktoś im bliski zmaga się z depresją.
Sam autor pisze.."Po pierwsze- jeśli ktoś nie miał depresji, to nie potrafi do końca zrozumieć tej choroby. Po drugie- bliscy też muszą się jakoś bronić przed nami, przed naszą rozpaczą".
Często słowo depresja jest też nadużywane, a ..."Nie ma poważnej depresji ten, kto potrafi wybuchnąć śmiechem. Spontaniczny śmiech jest wyrazem radości życia"

Kjuna | 2016-06-26
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tomasz Jastrun w swój specyficzny, trochę poetycki sposób odkrywa przed czytelnikiem ten niedostępny świat, gdy ciemność zalewa wszystkie kolory dookoła, gdy śmiech dziecka staje się szkłem rysującym krwawe kreski na skórze, gdy zwykła rozmowa jest górą nie do pokonania. Zrozumienie człowieka, który zapadł się w tą piekielną otchłań niemożności bycia, jest niemal niemożliwe. Depresja dotyka nie tylko chorych, ale i zdrowych bliskich, na których spada ciężar nie tylko samodzielnego ogarniania rzeczywistości, co do tej pory było dzielone z partnerem, ale potrzeba wpasowania się w potrzeby chorego, które nierzadko są trudno definiowalne, a ich niespełnianie wywołuje irytację, rozdrażnienie, jeszcze głębsze zapadanie się w piekło obojętności w stosunku do życia.

Ta choroba, coraz bardziej obecna, w coraz większym stopniu dotykająca nie tylko dorosłych, seniorów, ale i dzieci, nie gardząca żadnym stanem majątku, wykształceniem, wielkością rodziny, firmy, inteligencji, jest nazywana...

baszar | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Ciężka acz interesująca książka. Autor - poeta i felietonista opisuje swoje zmagania z depresją. Że potrafi pięknie pisać wielokrotnie pokazywał w swoich wcześniejszych utworach. Odczucia z bycia "na dnie" przedstawia niezwykle szczerze i plastycznie. Książka może też nieść nadzieje - Jastrun opisuje swoje lepsze chwile, umieszcza też nieco praktycznych informacji o leczeniu choroby.

almos | 2016-04-06
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Znany pisarz i felietonista napisał dosyć intymną książkę o depresji w której mówi głównie o swoich zmaganiach z tą straszną chorobą. Książka ma rozdziały lepsze i gorsze, ale trzeba przyznać że Jastrun szczerze przedstawia swoje przeżycia. Znajdujemy też sporo informacji o symptomach i objawach pobocznych związanych z stą straszną chorobą. Niezbyt przyjemna ale ciekawa lektura.

To kolejna książka traktująca o depresji wydana ostatnio, po znakomitej 'Ciemności widomej' Styrona i trochę mniej przekonującej 'Twarze depresji' Morawskiej. Czy książka Jastruna dodaje coś do nich? Trochę tak, ale sytuował bym ją bliżej Morawskiej niż Styrona.

Zaczyna Jastrun od tego, że zmaga się z depresją od wielu lat, a odziedziczył ją po matce, Mieczysławie Buczkównie, która cierpi na chorobę dwubiegunową. Ostrzega czytelnika: Trudno mi pisać o depresji, chociaż znamy się od tylu lat. Ona wymyka się słowom.” Dzieje się tak m.in. dlatego, że głęboka depresja: „jest tak dojmującym doświadczeniem,...