Jak być konserwatystą

Okładka książki Jak być konserwatystą Roger Scruton
Okładka książki Jak być konserwatystą
Roger Scruton Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How to be a Conservative
Zysk i S-ka
2016-02-15
2016-02-15
Tomasz Bieroń
Politologia doktryny polityczne konserwatyzm

Bardzo dokładne i kompletne studium idei konserwatyzmu. Mam jednak wrażenie, że czasami autor zbytnio odpływa w specjalistyczne terminy, aczkolwiek nie zmienia to tego, że książkę czyta się świetnie!

Ciekawa książka. Autor wysuwa kilka prawd na temat różnych dzisiejszych ideologii i pokazuje w jaki sposób konserwatysta ma się do nich odnosić. Dowiecie się od Scrutona dlaczego nie zbuduje się naszej tożsamości na tzw. Kulturze odrzucenia, która dominuje obecnie w świecie zachodnim, dowiecie się dlaczego należy chronić dziedzictwo naszej cywilizacji, dowiecie się dlaczego tylko i wyłącznie konserwatyzm jest racjonalną postawą w stosunku do świata i zmian w nim zachodzących. Polecam.

Kilka dni temu skończyłem tą ważną książkę,a dzisiaj. dotarła do mnie wiadomość śmierci autora. RIP.
Coraz mniej takich myślicieli...

Coraz mniej takich myślicieli...

Autor to filozof i z takiego punktu widzenia jest napisana ta książka. Jest to lektura momentami wymagająca, niezwykle wartościowa dla kogoś chcącego zgłębić konserwatywny punkt widzenia na rzeczywistość. Scruton swoje ideały tłumaczy i zaznacza źródła takiego, a nie innego podejścia do omawianych spraw. Inspirująca intelektualna podróż w towarzystwie jednego z najwybitniejszych orędowników współczesnej myśli konserwatywnej.

"Jak być konserwatystą?" porządkuje spojrzenie na rzeczywistość społeczną i polityczną. Dla konserwatystów będzie stanowić pomoc w wyartykułowaniu swoich przekonań. Przeciwnikom konserwatyzmu pozwoli zobaczyć w tym punkcie widzenia coś więcej niż tylko bigoterię i lęk przed zmianą.
Choć tytuł pracy sugeruje, że Scruton będzie wyjaśniał nam sens konserwatyzmu (i rzeczywiście czyni to),to w gruncie rzeczy jego książka jest przeglądem wszystkich liczących się dziś pozycji filozofii politycznej z perspektywy konserwatywnej (nacjonalizmu, socjalizmu, liberalizmu, kapitalizmu, multikulturalizmu, internacjonalizmu, ekologii). Zaskakującym patronem wywodu staje się przeto Hegel. Nie tylko dlatego, że jest on przedstawiany przez Scrutona jako myśliciel konserwatywny, który zrozumiał prawdę niedostępną liberałom, że jednostka może wzrastać jako wolna tylko w korzystnym środowisku instytucji państwa, religii czy rodziny, ale również dlatego, że przy takiej strategii konserwatyzm jawi się jako stanowisko obejmujące i znoszące inne punkty widzenia, zdolne wszakże do przechowania w sobie ich prawd.
Ciekawą tezą autora jest stwierdzenie, że konserwatyzm jest w równym stopniu co liberalizm dzieckiem Oświecenia. Innym interesującym fragmentem jest ten, w którym Scruton przedstawia konserwatyzm nie tylko jako siłę negatywną, hamującą pomysły progresywistów, lecz mającą swe własne wartości pozytywne na sztandarach: obronę tradycyjnego modelu rodziny, wolność religijną, obronę pracy i wolnego czasu oraz idei klasycznego piękna. Tych intrygujących myśli jest znacznie więcej. Może mało oryginalna pozycja, ale jakże pomaga w rozumieniu rzeczywistości.

Dobrze napisana książka pełna głupich rzeczy.

Dobrze napisana książka pełna głupich rzeczy.

Zdecydowanie podzielam pogląd, iż Roger Scruton jest jednym z najwybitniejszych obecnie żyjących konserwatystów. Książka "Jak być konserwatystą" posiada w sobie tak wiele wartościowych treści, że właściwie można by było ją pokroić na zbiór cytatów. Należy nadmienić, że jest to książka w zasadzie filozoficzna, więc jej dogłębne zrozumienie wymaga skupienia. Jestem pewien, że jeszcze do niej wrócę.

• Filozofia
  • Literatura angielska