Jak być konserwatystą

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
How to be a Conservative

Jak być konserwatystą w kulturowo, religijnie i politycznie sceptycznej epoce? Roger Scruton przekonuje, że chociaż ludzkość może przeżyć bez konserwatywnego światopoglądu, to nie może się bez niego rozwijać. W sytuacji, gdy dominującą siłą w zachodniej polityce jest miękki lewicowy liberalizm, a większość intelektualistów utożsamia się z tak zwaną lewicą, potrzebny jest powrót do staroświeckich zasad przyzwoitości i wartości, będących opoką naszej osłabionej, ale wciąż żywej cywilizacji. "Konserwatywne dążenia w ich najlepszym wydaniu to dążenia do zachowania wspólnego miejsca zamieszkania - miejsca, które jest nasze" - przekonuje Scruton. Współczesna kultura wydaje się coraz bardziej wroga wobec tradycyjnych wartości i niechętna tezie o wielkich osiągnięciach cywilizacji zachodniej. Jak być konserwatystą to nie tylko instruktaż dla współczesnego konserwatysty, ale również płynące z głębi serca nawoływanie o powrót do korzeni zachodniej kultury.

źródło opisu: http://sklep.zysk.com.pl/jak-byc-konserwatysta.html

źródło okładki: http://sklep.zysk.com.pl/jak-byc-konserwatysta.html

Kompatybilista | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

"Jak być konserwatystą?" porządkuje spojrzenie na rzeczywistość społeczną i polityczną. Dla konserwatystów będzie stanowić pomoc w wyartykułowaniu swoich przekonań. Przeciwnikom konserwatyzmu pozwoli zobaczyć w tym punkcie widzenia coś więcej niż tylko bigoterię i lęk przed zmianą.
Choć tytuł pracy sugeruje, że Scruton będzie wyjaśniał nam sens konserwatyzmu (i rzeczywiście czyni to), to w gruncie rzeczy jego książka jest przeglądem wszystkich liczących się dziś pozycji filozofii politycznej z perspektywy konserwatywnej (nacjonalizmu, socjalizmu, liberalizmu, kapitalizmu, multikulturalizmu, internacjonalizmu, ekologii). Zaskakującym patronem wywodu staje się przeto Hegel. Nie tylko dlatego, że jest on przedstawiany przez Scrutona jako myśliciel konserwatywny, który zrozumiał prawdę niedostępną liberałom, że jednostka może wzrastać jako wolna tylko w korzystnym środowisku instytucji państwa, religii czy rodziny, ale również dlatego, że przy takiej strategii konserwatyzm jawi się...

Dan | 2016-07-02

Dobrze napisana książka pełna głupich rzeczy.

Michał | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Zdecydowanie podzielam pogląd, iż Roger Scruton jest jednym z najwybitniejszych obecnie żyjących konserwatystów. Książka "Jak być konserwatystą" posiada w sobie tak wiele wartościowych treści, że właściwie można by było ją pokroić na zbiór cytatów. Należy nadmienić, że jest to książka w zasadzie filozoficzna, więc jej dogłębne zrozumienie wymaga skupienia. Jestem pewien, że jeszcze do niej wrócę.