W czas posuchy

Tłumaczenie: Sylwia Twardo
Cykl: Inspektor Banks (tom 10)
Wydawnictwo: Pol-Nordica
In a dry season
susza, zaginiona wioska
Pistacia

Jest upalne, suche lato. Wody sztucznego zalewu Thornfield opadły tak bardzo, że odsłoniły ruiny zatopionej przed wielu laty niewielkiej wioski Hobb's End. Przypadek sprawia, że bawiący się chłopiec natrafia na ludzkie kości, jak się okazuje - szczątki brutalnie zamordowanej młodej kobiety. Nadinspektor Alan Banks, którego kariera zawodowa znalazła się właśnie w martwym punkcie, ma przed sobą trudne zadanie: musi ustalić tożsamość ofiary i odnaleźć zabójcę. Wszystkie ślady prowadzą w przeszłości, do czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w wiosce pojawili się obcy przybysze.
[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Pol-Nordica, 2004

źródło okładki: wlasne

Meowth | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Warstwa kryminalna nie powala oryginalnością - w opuszczonej wiosce, którą przed laty zatopiono, tworząc tu zalew, i która za sprawą długotrwałej fali upałów nagle wynurza się z wody, przypadkowo odkryte zostają ludzkie szczątki. Próba ustalenia tożsamości ofiary oraz poszukiwanie jej zabójcy prowadzą w czasy II wojny światowej.

Zatem tajemnica sprzed lat, czyli coś, co w kryminałach pojawia się stosunkowo często, a i reminiscencje wojenne nie są niczym nowatorskim. Peter Robinson poszedł jednak dalej, a jego książka nie jest jedynie czystej krwi kryminałem. Fabuła, choć ściśle związana ze zbrodnią i dochodzeniem, chwilami jednak porzuca motywy sensacyjne na rzecz interesujących portretów psychologicznych bohaterów oraz wątku romansowego. Co jednak wydało mi się w tej powieści najciekawsze, to opisy wydarzeń z przeszłości, z czasu wojny. I bynajmniej nie dla śledzenia okoliczności, które doprowadzą w końcu do zbrodni (bo czytelnik dosyć szybko dowiaduje się, kto stał się wówczas...

Hana | 2016-09-06
Na półkach: Robinson Peter, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2016

Czas posuchy w pracy,w miłości.Nawet woda z zalewu wyparowała.Rozwiedziony inspektor Banks poznaje Annie Cabbot.Prowadzą sprawę kobiety zamordowanej przed laty,której szkielet znalazł w błocie zalewu jakiś dzieciak.Równolegle czytamy zapiski z czasów wojny Vivian Elmsley dotyczące zamordowanej.Toczą się dwie historie.Znowu Link wchodzi mi przed oczy,a przecież to Robinson jest.Trudno
………………………………….
Wyczytałam w tekście,że Banks ma 9 stóp i 5 cali (286 cm) wzrostu a Annie jest od niego tylko parę cali niższa.Mutanty po prostu.Korektor przepuścił fajny błąd.Natomiast użytych przez tłumacza słów wątpia (wnętrzności) czy rychło (wkrótce) nie widziałam,nie słyszałam od lat.:)

Alivea | 2014-06-09

"W czas posuchy" to nasze pierwsze spotkanie z Alanem Banksem i jak się później okaże, nie ostatnie. Przyznam, że pierwszą książką Robinsona jaką przeczytałam był "Podpalacz" gdzie również spotykamy Banksa.
Przyznam, że wątek kryminalny był nudnawy. Mimo to chętnie przeczytałam całość chcąc zagłębić się w relację Alan - Annie znaną już z "Podpalacza". Teraz czas na kolejne części.

magda5431 | 2014-08-10
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Rozczarowanie, ale to była jedna z pierwszych książek serii o Alanie Banksie, więc rozumiem i nie zniechęcam się do Robinsona przez nią. Kolejne są o wiele ciekawsze i zaskakujące. Szczególnie zakończenie tej powieści mnie rozczarowało po przeczytaniu już kolejnych książek z serii.
Ale dzięki niej dowiedziałam się o początkach znajomości Banksa z Annie, a opis wojny, relacji między ludźmi w tamtych czasach jest wciągający ;)

rotten | 2011-04-02

Zawód. Intryga niby ciekawa, ale w pewnym momencie straciłem zainteresowanie, choć do końca dobrnąłem. Wykreowany przez autora detektyw sprawia wrażenie nudnego playboya, który może ewentualnie zrobić wrażenie na pensjonariuszkach uzdrowiska w Ciechocinku, zatem wątek miłosny zupełnie chybiony i irytujący.

Jolka1711 | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Wciągnęła mnie , ale nie do końca w zakresie wątku kryminalnego ale raczej obyczajowego.

kl1976 | 2015-12-28
Przeczytana: 30 listopada 2015

inspektor Banks,seria która planuje przeczytać cała

Kassandra | 2014-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2014