rozwiń zwiń

Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Okładka książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania
Anton Czechow Wydawnictwo: G&P klasyka
32 str. 32 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
G&P
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788372721716
Tłumacz:
Henryk Gościański
Tagi:
opowiadania rosyjskie satyra Rosja XIX w.
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
874 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3145
925

Na półkach: , ,

Uwielbiam Czechowa i jego opowiadania. Genialne pióro!

DODANE:
Podczas DKK w mojej bibliotece omawialiśmy klasykę, literaturę rosyjską, a dokładnie Antoniego Czechowa i jego opowiadania: „Śmierć urzędnika", „Smutek", „Gruby i chudy" i „Kameleon". Te wymienione krótkie teksty można odnaleźć w zbiorku pt. „Śmierć urzędnika i inne opowiadania".

Autor w swoich utworach ukazuje nam m.in. ludzkie niedoskonałości i przywary. Przedstawia nam je jak na dłoni. Czytając jego teksty sami czujemy jak człowiek potrafi być kruchy i jak błądzi, jak skłonny jest niepotrzebnie przesadzić i wyolbrzymić swoje zmartwienia. Mamy bardzo skomplikowaną naturę, mała zadra potrafi nas wytrącić z równowagi, dogłębnie zranić, spowodować, że będziemy się czuć upodleni, „umieramy" ze zgryzoty w oczach innych i swoich („Śmierć urzędnika"). W „Smutku" dostrzegamy SAMOTNOŚĆ W TŁUMIE - to bardzo częste zjawisko także i w dzisiejszych czasach.

Czechow był niebywałym obserwatorem ludzkich zachowań – dosłownie wgryzamy się w ludzki umysł pod względem psychologicznym. Tworzył sytuacje, które intrygują i zaskakują. Miejscami zachowania ludzkie odczytujemy jako przerysowane, wypaczone, karykaturalne, napisane w sposób prześmiewczy. Patrząc jednak na system społeczny w tamtym czasie, można uznać je za normalne.

Czechow to genialny pisarz, który stosuje ciekawe zabiegi literackie, zabawę słowem, technikę powtórzeń. Jego utwory napisane są prostymi słowami, są jednak tak dosadne, wywarzone, dobrze skomponowane i dobrane, że czytelnik może odkryć w jego tekstach o wiele więcej. Typowy przerost treści nad formą. Mała liczba słów pisarza zawiera wszystko to, co ważne i po dziś dzień, jak najbardziej, aktualne. Wszystkie opowiadania coś łączy – jest to mianowicie ukazanie warunków i myślenia, jakie panowały w sferach i strukturach społecznych Rosji XIX wieku. Urzędnicy wyższego szczebla i generałowie byli traktowani z poważaniem. Mniej zamożni wręcz łasili się do nich, żeby zyskać ich sympatię i uznanie. Pisarz uwypuklał te sytuacje – pokazywał, że nie zgadza się z takim panującym porządkiem, buntuje przeciwko tej rzeczywistości, jest niechętny poklaskowi wobec „władzy". Te krótkie formy literackie to istne perełki, majstersztyki – pisarz, jak mało kto, opanował je do perfekcji. Zabawne, smutne, mocno ukazujące ułudę przerysowanej (bądź nie) rzeczywistości.

Omówiliśmy wszystkie cztery opowiadania. Każdy chętnie wypowiadał swoje przemyślenia i mówił o przeróżnych skojarzeniach, jakie im się nasuwają w związku z lekturą. Była to także rozmowa na temat historii Rosji. Często się ze sobą zgadzaliśmy, ale były i takie momenty, w których dochodziło między nami do konstruktywnej polemiki. Spotkanie było niesamowicie interesujące.

Uwielbiam Czechowa i jego opowiadania. Genialne pióro!

DODANE:
Podczas DKK w mojej bibliotece omawialiśmy klasykę, literaturę rosyjską, a dokładnie Antoniego Czechowa i jego opowiadania: „Śmierć urzędnika", „Smutek", „Gruby i chudy" i „Kameleon". Te wymienione krótkie teksty można odnaleźć w zbiorku pt. „Śmierć urzędnika i inne opowiadania".

Autor w swoich utworach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 417
  • Chcę przeczytać
    438
  • Posiadam
    157
  • Lektury
    50
  • Literatura rosyjska
    30
  • Ulubione
    21
  • Lektury szkolne
    15
  • Klasyka
    13
  • Z biblioteki
    6
  • 2013
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także