Klasa 1b. Dzwoń pod 112

Debit
2009-01-01
2009-01-01
Adriana Gruszczyńska

Wizualnie nie za bardzo mi się spodobała na pierwszy rzut oka, wydawała się też za długa i zbyt dorosła dla moich przedszkolaków, ale nic bardziej mylnego, parzyli w nią z ogromnym zainteresowaniem, gdyż książeczka opowiada fajną historię i jest ładnie i ciekawie napisana.

Maja, uczennica klasy 1b, nie przepada za czytaniem, jednak wszystko się zmienia, kiedy niewinna zabawa na trampolinie kończy się wypadkiem.

Z początku nie specjalnie polubiłam główną bohaterkę, zwłaszcza po tym, jak potraktowała Oskara i aż się ciśnie na usta, że dostała za swoje. Ale podobała mi się przemiana dziewczynki. No może jeszcze powinna przeprosić. Szkoda, że tego zabrakło. Ale jej książkowa metamorfoza pokazuje młodym, że nie watro się poddawać i zniechęcać, trzeba wciąż próbować.

Na pewno znacie już klasę 1b i wszystkich uczniów, którzy do niej chodzą :-) Jeśli nie, to szybko nadróbcie zaległości, gdyż książki opowiadające o pierwszoklasistach są bardzo ciekawe i mądre. Zachęcam do lektury nie tylko pierwszoklasistów! ;-)
Główną bohaterką kolejnego opowiadania z serii "Klasa 1b" jest Maja. Ta radosna i przyjacielska pierwszoklasistka uwielbia ruch na świeżym powietrzu i wspinanie się po drzewach, ale niestety ma pewien problem: trudności z czytaniem. Mama namawiała Maję, aby ta ćwiczyła, ale dziewczynka z trudem składała litery, więc szybko zniechęciła się do czytania. Na szczęście przybył ktoś, kto uratował Maję, to Oskar zaprosił dziewczynkę do wspólnej zabawy. Dzieci postanowiły, że wypuszczą Puszka – królika Oskara na trawę i wspólnie z nim się pobawią. Zabawa była wspaniała, ale okazało się, że Lena sąsiadka Oskara, bawi się jeszcze lepiej, bo ma trampolinę. Maja, zachęcona przez Lenę, także postanowiła poskakać, ale niestety bardzo przykro się to dla niej zakończyło. Co się stało Mai i dlaczego Oskar musiał dzwonić pod 112?! Tego dowiedzą się wszyscy pierwszoklasiści (i nie tylko),jeśli sięgną do książki „Klasa 1b. Dzwoń pod 112” Heleny Bross.
Bardzo polubiłam książki Heleny Bross o klasie 1b. Są one interesujące, zabawne i bardzo mądre. Poprzez ciekawą fabułę uczą dzieci pozytywnych reakcji na różne problemy i wydarzenia, które je spotykają. Dzieciaki z klasy 1b przeżywają różne trudności, ale zawsze wychodzą z nich silniejsze i mądrzejsze. Helena Bross stworzyła opowieści a o zdecydowanie pozytywnym przekazie.
W opowiadaniu "Klasa 1b. Dzwoń pod 112" głównym tematem jest nieostrożna zabawa i wynikające z niej złamanie nogi. Mali Czytelnicy będą mogli utrwalić swoją wiedzę na temat wezwania pogotowia ratunkowego. Dowiedzą się także, co się dzieje, kiedy przyjeżdża karetka, jak wygląda badanie rentgenowskie i zakładanie gipsu na złamanie. Ponadto dzieci będą mogły przeczytać o trudnościach z czytaniem i wynikającej z nich niechęci do książek.
Kolejnym bardzo ważnym atutem książek z serii "Klasa 1b" są duże litery i wyraźny druk, a także ilustracje, które świetnie uzupełniają tekst, gdyż zachęcają dzieci do samodzielnego czytania.
Bardzo serdecznie polecam książkę "Klasa 1b. Dzwoń pod 112" oraz pozostałe opowiadania z serii :-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com

• Biblioteka publiczna