poezja polska 20w

Wydanie Biblioteki Narodowej ze wstępem Marty Wyki

książek: 1991
Renax | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Po przeczytaniu dwóch biografii poety, sięgnęłam ponownie po jego poezję. Żeby postawić kropkę nad i. Moim zdaniem, są to wiersze nierówne. Osobiście odbieram dwa poematy: "Niobe' i 'Bal u Salomona' jako utwory genialne (10 gwiazdek), do których na pewno wrócę, żeby je zgłębić na spokojnie. Spodobały mi się też wiersze groteskowe, w których mamy wyraźną i bajkową sytuację liryczną. Wiersz o aniołkach i o kwiatach, które się kłócą o pierwszeństwo. Mnie nasunęło się podobieństwo do Józefa Baki.
No i lubię 'Zaczarowaną dorożkę', bo lubię spacery po starówce czasami, gdy mam taką możliwość.
Niedopowiedzianym pytaniem są dla mnie wiersze miłosne, bo za bardzo weszły do kultury masowej. Mówiąc wprost, zbanalizowano je. Ileś razy traktowano je jako 'dobry bajer'. Za często, albo po prostu to nie są wiersze na moją obecną chwilę w życiu.
Na koniec powiem, że w sumie to każdy poeta chyba chciałby, żeby jego wiersze znała każda ławka w parku, każda zakochana para, żeby aż tak weszły do...

Horus | 2016-11-27
Przeczytana: grudzień 2015