Mezopotamia

Okładka książki Mezopotamia Jan Braun
Okładka książki Mezopotamia
Jan Braun Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
338 str. 5 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1971-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
338
Czas czytania
5 godz. 38 min.
Język:
polski
Tagi:
Mezopotamia Asyria Babilon Babilonia Akad Sumer Sumerowie Bliski Wschód historia starożytna kultura starożytna
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

„Mezopotamia” cenionego sumerologa Jana Brauna (tak naprawdę jest to praca wielu różnych autorów z jego wkładem i pod jego redakcją) to jeden z pierwszych kompleksowych polskich podręczników traktujących o starożytnej Mezopotamii, po raz pierwszy wydany w 1971, kilka lat po książce Bielickiego. Bielicki opowiadał tylko o samych Sumerach, a Braun postanowił opowiedzieć, z pomocą innych autorów, o dziejach całej Mezopotamii. To, co odróżnia podręcznik Brauna od podręcznika Bielickiego, to nie tylko objęcie szerszego zakresu czasowego. Przede wszystkim „Mezopotamię” Brauna odróżnia – i charakteryzuje – encyklopedyczność, zarówno w formie jak i treści. Książka ta jest zbliżona swoją konstrukcją do encyklopedii. O ile u Bielickiego różne wątki w narracji swobodnie się przeplatały, tak tutaj każdy rozdział poświęcony jest innemu aspektowi dziejów Mezopotamii, przedstawia jeden temat po drugim osobno, autonomicznie. Jest tu rozdział o geografii regionu, rozdział o antropologii, rozdział o językach regionu, rozdział o prawodawstwie, rozdział o piśmiennictwie, rozdział o religii czy rozdział o sztuce. Taka kompozycja przywodzi na myśl artykuł na Wikipedii – Mezopotamia jest tematem artykułu, a każdy rozdział w książce odpowiada jakby poszczególnym sekcjom wikipedyjnego artykułu i traktuje o innym aspekcie. Podobieństwo do Wikipedii widoczne jest jeszcze w niezwykle szczegółowym, wręcz pedantycznym spisie treści, w którym zawartość każdego rozdziału jest rozpisana na mniejsze podpunkty, a te na jeszcze mniejsze jednostki. Również język jest suchy i encyklopedyczny, trudno tu o jakąś autorską narrację, jest tylko beznamiętne wypisywanie kolejnych informacji – do tego ich objętość jest raczej zwarta i nieobszerna, ogranicza się do ogólnych faktów, bez rozdrabniania się. Na zakończenie każdego rozdziału przedstawiana jest bibliografia, którą wspomagano się przy jego opracowywaniu, co różni się od Wikipedii, ale za to przypomina klasyczną papierową encyklopedię. Z uwagi na datę powstania, książka ta przedstawia stan wiedzy odpowiadający latom 60-tym. W swoim czasie była z pewnością przydatna.

„Mezopotamia” cenionego sumerologa Jana Brauna (tak naprawdę jest to praca wielu różnych autorów z jego wkładem i pod jego redakcją) to jeden z pierwszych kompleksowych polskich podręczników traktujących o starożytnej Mezopotamii, po raz pierwszy wydany w 1971, kilka lat po książce Bielickiego. Bielicki opowiadał tylko o samych Sumerach, a Braun postanowił opowiedzieć, z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    2
  • Mezopotamia
    2
  • Inwentaryzacja
    1
  • Starożytność
    1
  • Posiadam
    1
  • Starożytność, archeologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mezopotamia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne