Kryzys na nieskończonych ziemiach

Wydawnictwo: Egmont Polska
Crisis on Infinite Earths
komiksy
Bastard

Zbiorcze wydanie bestsellerowej serii, która w latach 80. XX wieku całkowicie zmieniła i usystematyzowała uniwersum superbohaterów wydawnictwa DC Comics. Do dziś jest uważana za jeden z kamieni milowych w rozwoju amerykańskiej sztuki komiksowej. Na początku czasów istniał wszechświat, który został podzielony na wiele alternatywnych wszechświatów istniejących obok siebie w różnych wymiarach....

Na początku czasów istniał wszechświat, który został podzielony na wiele alternatywnych wszechświatów istniejących obok siebie w różnych wymiarach. Na każdym z nich historia potoczyła się nieco inaczej. Kiedy w pewnym momencie niektóre rzeczywistości nawiązały ze sobą kontakt, okazało się, że istnieje kilku Supermanów, kilku Batmanów, kilku Lexów Luthorów... I stan ten trwałby nadal, gdyby nie Antymonitor, wszechwładny złoczyńca z wszechświata całkowicie odmiennego, gdyż złożonego z antymaterii. Kiedy już podbił całe swoje uniwersum, postanowił zniszczyć wszystkie globy z wszechświatów alternatywnych. Tak rozpoczyna się monumentalna opowieść o walce setek superbohaterów z różnych rzeczywistości o ocalenie znanych nam wszechświatów. Ta totalna wojna zmieni wszystko.

Scenariusz serii napisał jeden z najsławniejszych amerykańskich twórców komiksowych Marv Wolfman (Green Lantern, Fantastyczna Czwórka, The New Teen Titans), a rysunki są dziełem nie mniej znanego grafika Georgea Péreza (JLA, Firestorm, The New Teen Titans).

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/

Nekron | 2019-08-20
Przeczytana: 2018 rok

Opowieść, która uporządkowała świat DC na wiele lat. Wielowątkowość historii może trochę wybijać czytelnika z rytmu, ale trzeba wziąć poprawkę na lata, w jakich powstał ten komiks. KNNZ to jeden z najważniejszych komiksów w historii.

Wkp | 2018-08-20
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

KRYZYS, KTÓRY ODMIENIŁ OBLICZE KOMIKSU

„Kryzys na nieskończonych Ziemiach” to jeden z tych komiksów, które nie należą do najlepszych, ale ich znaczenie dla historii opowieści obrazkowych jest tak wielkie, że powinny znaleźć się na półce każdego fana. Stworzona przez duet Marv Wolfman / George Pérez maxiseria była nie tylko największym w swej epickiej skali projektem w liczącej wówczas pół wieku historii komiksów superbohaterskich, ale przede wszystkim dziełem, które doskonale podsumowywało cały ten okres i zbierało wszystkie postacie, jakie wówczas istniały w stajni DC. W konsekwencji całe uniwersum zostało oczyszczone i ujednolicone, a przed twórcami otwarta została furtka do snucia nowych, poważnych i dojrzałych opowieści, zapoczątkowując Współczesną Erę Komiksu. Teraz, na kilka dni przed premierę jej kontynuacji zatytułowanej „Nieskończony kryzys”, pojawia się doskonała okazja by przypomnieć sobie tę opowieść i jej znaczenie.

Historia opisana w dwunastu zeszytach „Kryzysu na...

czomicz | 2017-10-28
Przeczytana: 14 października 2017

Muszę się przyznać, iż album ten mnie zaskoczył i to niezmiernie pozytywnie. Mając w pamięci koszmarne "Tajne Wojny" z Marvela, spodziewałem się, iż "Kryzys na Nieskończonych Ziemiach" okaże się kolejną sieczką, która wywoła u mnie kolejną gigantyczną niestrawność. Ależ się pomyliłem. Okazało się, iż Marv Wolfman (scenarzysta Kryzysu) nie jest Jimem Shooterem (scenarzysta Tajnych Wojen). Ba, Shooter nie jest godzien sznurowadeł Wolfmanowi wiązać.
"Kryzys na Nieskończonych Ziemiach", pomimo iż nadal jest niemiłosiernie nabrzmiałą bańką tzw pompatycznej "epickości" (błe!!!), ma w sobie to coś, co sprawia, iż brniesz coraz dalej w lekturę nie mogąc się doczekać tego, co będzie dalej i jak to wszystko się zakończy. Ot, treść niezbyt pociągająca, ale podana w rewelacyjnej formie. A to świadczy wyłącznie o geniuszu Marva Wolfmana.
Do tego jeszcze dochodzi jeszcze fakt, iż w dziedzinie komiksu superbohaterskiego "Kryzys na Nieskończonych Ziemiach" stanowi swoisty kamień milowy, w...

Maciej Mazurkiewicz | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

"Kryzys na nieskończonych ziemiach" to 12-to częściowa seria, która w roku 1985 porządkowała całe uniwersum DC, przepełnionym różnorakimi światami, różnymi wersjami tych samych herosów i towarzyszącym im postaciom pobocznym. Przed zadaniem spójnego i logicznego uporządkowania tak ogromnego uniwersum stanęli Marv Wolfman i George Perez. Pierwszy miał napisać scenariusz, zaś drugi odpowiedzialny był za rysunki. Trzeba przyznać, że obaj twórcy stanęli przed wielkim wyzwaniem- Wolfman musiał zreorganizować całe uniwersum w postaci świetnej, komiksowej historii, zaś Perez na rysunkach musiał upchnąć ogrom bohaterów. Zrobili wszystko, co się dało przy tym projekcie i wydobyli cały możliwy potencjał z "Kryzysu...". Opowieść wciąga i syci czytelnika swoją objętością. Przemysł filmowy mógłby hipotetycznie z tej serii zrobić coś na miarę "Gwiezdnych Wojen". Wolfman i Perez stworzyli dzieło z epickim rozmachem, które osiąga wszystkie swoje założenia. Jest to także wyznacznik standardów przy...

Damian | 2016-10-28

Gdyby to były lata 90-te i miałbym naście lat pewnie oceniłbym wyżej. Rozumiem, że ta historia zmieniła bieg całego uniwersum - zmieniła na lepsze, ale jako opowieść jest dla mnie przeciętna.

NNN | 2016-09-26
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 25 września 2016

To nie była lekka lektura. Nagromadzenie postaci w rajtuzach i kiczowatych strojach jest porażające (nie wspominając o tym, że niektórzy z bohaterów są zwyczajnie śmieszni w swej powadze) i potrafi przyprawić o zawrót głowy. Narracyjny patos wywołuje zgrzyt zębów. Szczególnie na początku musiałem się wręcz do lektury zmuszać.

Scenariuszowi nie brak chaosu, choć zdaję sobie sprawę, że ogarnięcie bałaganu z postaciami i światami powstałego na przestrzeni kilku dekad nie było łatwe. "Kryzys..." miał to uporządkować - i dobrze.

Szkoda tylko, że tak późno. Z drugiej strony, aż strach pomyśleć co by było, gdyby nie ten reset...

Maczas | 2016-09-10
Przeczytana: maj 2016

Super! Nie da się tego opisać. Trzeba przeczytać.

Sibov | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lipca 2016

Komiks fajny ale archaiczny. Historia fajna ale dość ciężko się czyta.

apl | 2016-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 15 lipca 2016

Pasjonująca, wielowątkowa powieść o ulubionych (bardziej i mniej) bohaterach DC i ich przeciwnikach, przemnożona przez nieskończoną ilość ziem (w uproszczeniu ;) ) - autorzy dali sobie świetnie radę w tak innowacyjny sposób kreując fascynującą opowieść łączącą tak wiele opowieści. Nie czuć tu chaosu - wszystko jest przemyślane - nawet uprzedzające wydanie Kryzyzu poszczególne komiksy o pojedynczych bohaterach (o czym świadczą załączone na końcu dokumenty).

Komiks ma swoje lata - ale nic nie ujmuje jego uroku. Nie ma się poczucia, że to trochę niewspółczesna metoda narracji czy rysunki - komiks zachował swoją świeżość i urok.

Dla mnie jest the best - poza rysunkami (bardzo dobrymi zresztą), które w nowym Flashu jednak biją wszystko inne :)

AliEns00 | 2016-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Whoaaaaaa !
Po przeczytaniu tego crossoveru określenie "epicki komiks" nabiera świeżego znaczenia (mimo 30 lat na karku tej pozycji). Bałagan który panował w świecie DC miał zostać opanowany a tego zadania podjął się Marv Wolfman wraz z Georgem Perezem. Panowie w odróżnieniu do dzisiejszych dużych wydarzeń następujących w świecie komiksowym, przygotowali się do realizacji tego pomysłu w bardzo skrupulatny sposób.
Mam wrażenie, że przygotowali ogromną ścianę w stylu drzewa genealogicznego na której umieścili WSZYSTKIE postacie uniwersum i postanowili większość z nich powkładać choć na chwilę do tej kolosalnej historii.
Autor tworzy postać AntyMonitora, pochłaniającego całe wszechświaty, co powoduje że naprzeciw stają mu złączeni superbohaterowie nie tylko jednej linii czasowej, a wszystkich istniejących światów w Multiwersum (Ziemia-1, Ziemia-2 itd.)!
Mimo tego, że udajemy się w wielowątkową podróż poprzez czas i przestrzeń, spotykamy różne wersje tych samych postaci, historia cały...