Superman: Man of Steel
komiksy
MuMin84

Multiwersum zmieniło się nieodwracalnie po wydarzeniach przedstawionych w Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach. W miejscu niezliczonych Ziem, na których obecnych było wiele wersji Supermana, znalazła się jednak Ziemia i jeden Człowiek ze Stali. To był początek nowej epoki dla bohatera Metropolis. Relacja między Clarkiem Kentem i jego przyjaciółmi, rodziną i wrogami zostały przedstawione od nowa dla ówczesnego czytelnika.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wkp | 2017-12-11
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Oto komiks, który powinien znaleźć się w każdej kolekcji miłośnika tego medium – nie tylko postaci Supermana. Komiks zawierający w sobie opowieści, od których właściwie zaczęło się wszystko. Co konkretnie? Zarówno cały gatunek superhero, współczesna wersja Człowieka ze stali, jak również jego przygody na naszym, polskim rynku. Dlatego też wznowienie tego albumu było jednym z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie (i na pewno nie tylko) tomów WKKDC. Ale o znaczeniu tego komiksu nikogo chyba nie trzeba przekonywać (a jeśli tak, będzie jeszcze na to miejsce poniżej), pytanie jednak co z jego wartością w oderwaniu od tego „historycznego znaczenia”? W końcu tak wiele przełomowych dzieł (choćby Kryzys na nieskończonych Ziemiach) dziś nie robi już zbyt dużego wrażenia. Ale Człowiek ze stali na szczęście nie zawodzi, choć oczywiście daleko mu choćby do wydanego w tym samym czasie albumu Batman: Rok Pierwszy.

Całość mojej recenzji na portalu Gotham w deszczu:...

Dorian_LC | 2017-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 02 lipca 2017

SUPERMAN - POCZĄTEK

8,5

Superman: Człowiek ze stali, to zbiór komiksów z 1986 roku, a fabułę stworzył brytyjski pisarz komiksów John Byrne (m.in. cykl: "Fantastic Four", "Hellboy", czy "Wonder Woman").

"Człowiek ze stali" to opowieść origin, przedstawiająca genezę najstarszego superbohatera uniwersum DC. Fundament fabularny stanowi poszukiwanie własnej tożsamości: Clark Kent dowiaduje się o swoim pozaziemskim pochodzeniu.
Autor położył nacisk na jego "ludzkie" oblicze i choć akcji nie brakuje, to najciekawsze fragmenty stanowią wewnętrzne dywagacje superbohatera.
Znakomicie wypada też prolog na planecie Krypton, ukazujący futurystyczną wizję cywilizacji wyprzedzającą Ziemian o tysiąclecia.

Superman to heros niemal pozbawiony wszelkich ograniczeń: potrafi latać, ma nadludzką siłę, widzi przez ściany... a także potrafi wciągnąć trujący gaz oraz "wyczuć", kiedy ktoś mu zrobi fotkę.
Pozostaje jeszcze sprawa, jego ukrytej tożsamości: czy naprawdę wystarczy założenie okularów,...

The_5nake | 2017-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Na początku komiksu pomyślałem sobie: 'o nie! znowu origin!" A jednak był to tylko wstęp do rewelacyjnego komiksu.
Człowiek ze stali pokazuje początki Supermana jako bohatera działającego w Metropolis. Przez zwykły przypadek nasz bohater robi sobie wroga z najpotężniejszego człowieka w mieście - Lexa Luthora. Relacja tych dwóch osobowości od zawsze była napięta i interesująca. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że Superman z nadludzkimi siłami stawiał czoło zwykłemu człowiekowi, niesamowicie inteligentnemu, ale człowiekowi.
'Człowiek ze stali' pokazuje idealnie jak Clark Kent próbuje znaleźć równowagę w swoim życiu, w którym zakochany w Lois Lane, musi pogodzić się z faktem, że póki co redaktorka zauroczona jest jego alter ego. Bardzo dobrze pokazany aspekt wewnętrzny postaci.
Do tego wszystkiego dochodzi przeciwnik Supermana - Bizarro, który szybko zostaje pokonany, ale sprawia wiele radości w całej historii. Do tej pory zdecydowanie najlepsza historia o Supermanie.

Piotr | 2017-06-29
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

Kolejny już niezwykle przewidywalny origin story Supermana i to momentami dosyć nieaktualny (np. tutaj "S" na stroju to nie żaden herb rodu El). Jest to całkiem znośny wstęp do Supermana, ale sęk tkwi w szczegółach.

Komiks to zbiór kilku zeszytów tylko lekko ze sobą połączonych. Niestety to widać, bo np. kompletnie nie wiem na cholerę wrzucono tu historię z Batmanem, bo mi kompletnie nie pasuje do całości. Do tego jest masa szczegółów, które nie są jakimiś wielkimi wadami, ale mnie irytowały. Przykłady (i tak, są tu spoilery, ale nie oznaczam ich jako takich no bo bez przesady- większość z was jest wstanie domyślić się całej fabuły tego komiksu):
-Zdarza się "harcerskie" podkreślanie jaki to Supek dobry i amerykański co zawsze mnie lekko irytowało.
-Lois Lane jest tak obrażona na Clarka za to, że ten ukradł jej temat Supermana w Daily Planet, że umie wyliczyć czas, w którym to zrobił co do godziny. Serio, kobieto trochę profesjonalizmu. Nie bądź stereotypową laską z...

David | 2017-06-01

Bardzo przyjemnie się czyta. Świetny album, aby zacząć historię "człowieka ze stali".
Ps. Prawdziwa perełka to pierwsze zeszyty z superman-em zamieszczone na końcu albumu (Action Comics #1, pierwotnie opublikowany w maju 1938 roku).

Joyofcomunism | 2017-09-05
Przeczytana: sierpień 2017

Uwspółcześniony (w stosunku do lat 30) origin i pierwsze lata supermana w wydaniu doskonałego Johna Byrne'a. W przeciwieństwie do dużej liczby komiksów z tego okresu nie stracił na aktualności.

talkingroot | 2017-05-29
Przeczytana: 20 maja 2017

Jeśli chcecie poznać Supermana w najczystszej postaci, to koniecznie przeczytajcie ten komiks. Absolutne arcydzieło.

roman1408 | 2018-03-11
pppt94 | 2018-02-25