Batman: The Black Mirror
komiksy
ulik

Kiedy Batmana uznano za zmarłego, Dick Grayson, dawny Robin, założył kostium Mrocznego Rycerza i stał się nowym obrońcą Gotham. Nawet gdy Bruce Wayne powrócił, ciężar ochrony metropolii nadal spoczywał na barkach Dicka. Osamotnionego, wyobcowanego i nieufnego młodzieńca wspierali wyłącznie wierny Alfred oraz komisarz Gordon. Oto zbiór kilku najlepszych opowieści z Graysonem w roli Batmana. Przyjdzie mu się zmierzyć z tajemniczym Sprzedawcą, który organizuje dla zdegenerowanych bogaczy aukcje pamiątek po znanych mordercach. Dick będzie też musiał rozwiązać zagadkę wielkiej orki, która pewnego ranka pojawiła się na... podłodze pewnego banku. Te i inne przygody Graysona sprawią, że ujrzymy nowego Batmana, jakiego jeszcze nie znaliśmy!

źródło opisu: Egmont Polska, 2015

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Yousta | 2019-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Genialne!

SylaSP | 2018-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2018, Komiksy

Rysownicy: Jock i Francesco Francavilla przypadli mi do gustu o wiele bardziej niż ich poprzednicy. Scenarzysta Scott Snyder też bardzo dobrze się spisał. Wydanie zawiera materiały z Detective Comics 871-881. Mroczne odbicie 3 zeszyty; Anatomia zbrodni 3 zeszyty; Wygłodniałe miasto 3 zeszyty; Zaginieni chłopcy; Wytrych; Mój mroczny architekt. Historie tu opisane zostały niejako wykasowane po restarcie serii w 2011r.

Tixon | 2017-03-04
Przeczytana: 27 lutego 2017

Kiedy Bruce zajmuje się organizowaniem Batman Incorporated Dick ponownie musi przywdziać pelerynę Mrocznego Rycerza i zmierzyć się z Gotham.
W tym wydaniu jest to mroczne miasto, z którego przemocy (ale również szaleństwa i żądzy krwi) po prostu nie da się wyplenić. Na miejsce pokonanych i zamkniętych złoczyńców zjawiają się nowi - "zwykli" ludzie zbierają się na tajnych aukcjach i licytują przedmioty należące do super-łotrów.
Snyder dużą uwagę poświęca psychologii postaci. Dla Dicka Batman i walka z przestępczością nie jest rodzajem terapii, a zgłębianiem się w brud i szaleństwo miasta. Każdorazowo czuć zmagania gdy wychodzi, aby się oczyścił z tego wszystkiego, spróbował wrócić do normalnego życia.
A potem przychodzi finał i okazuje się, że to niemożliwe.

Mateusz Kosiński | 2017-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Mocna rzecz, świetny antagonista i dobre rysunki.

Marek Adamkiewicz | 2016-12-19

Troszkę naciągnę tę ocenę, bo mimo wszystko poziom "Powrotu Mrocznego Rycerza" to nie jest, ale i tak "Mroczne Odbicie" to kawał komiksu i, jak dla mnie, najlepszy z dotąd przeze mnie przeczytanych opowieści Snydera o Batmanie.

Nacisk jest tu położony na niezwykle duszny klimat. W interpretacji Snydera Gotham jest miastem brudnym i okrutnym. Nic dobrego nie dzieje się tu samo z siebie, a każdy kolejny dzień w mieście jest dla normalnego człowieka walką.
Warto zwrócić uwagę na świetnie zarysowanych bohaterów. Co istotne, to nie tylko sam Batman (tutaj jest nim Dick Grayson), ale także (a może przede wszystkim) komisarz Gordon. W "Mrocznym Odbiciu" musi się on zmagać ze swoim szalonym synem. Postać młodego Gordona to główna atrakcja tego tytułu. Ten psychopata nie tylko nie stoi w cieniu także występującego tu Jokera, ale momentami nawet przewyższa go w okrucieństwie i dewiacji.

Właściwie wszystkie epizody wchodzące w skład tego tomu trzymają poziom, a razem tworzą opowieść,...

Maczas | 2016-09-10
Przeczytana: lipiec 2015

Jedna z moich ulubionych historii o Batmanie.

Irimias | 2016-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Snyder jest nierównym pisarzem. Zdarzają mu się dobre strzały, takie jak np. "Wake" oraz przeciętne akcyjniaki w postaci Batmana z Nowego DC. W "Mrocznym odbiciu" - mam wrażenie - wzbija się na wyżyny swojego talentu serwując ponurą opowieść o psychopacie, który zmanipulował samego Jokera. Ale to nie spektakularne pojedynki, których jest tu na szczęście niewiele, ale klimat brutalnego kryminału robi robotę. Ciekawym zabiegiem jest ustawienie Gordona w centrum wydarzeń. Głównie to jego monologi nadają ciężki ton opowieści. Jest też kilka twistów fabularnych, które jasno dają do zrozumienia, że czytamy Detective Comics. Zaskoczyła mnie jeszcze jedna rzecz - to wcale nie Jock, którego oryginalny styl dobrze pamiętam z"Wytches", błyszczy. Błyszczy talent Francavilla, którego nieco staroświecka kreska doskonale sprawdza się w tym klimatycznym dramacie sensacyjnym. To jeden z najlepszych Batmanów jakie ostatnio czytałem.

Pan Burito | 2016-08-02

Wow, zdecydowanie jedna z lepszych historii z Batmanem wydana w Polsce. Nie wiedziałem, że się aż tak zaskoczę czytając przygody Dicka Graysona jako Mrocznego Rycerza. Miałem nadzieję, że ten komiks będzie przynajmniej dobry, a jest genialny! To jeden z moich ulubionych tytułów od DC Comics.

apl | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Coś mi w tym komiksie nie pasowało... nie te rysunki, nie ten styl ułożenia obrazów, nie nie ten bohater... i wrażenie że gdzieś to już było (w zakresie aukcji i maski)... Ciężko mi się tą pozycję czytało, wracałam do niej w kawałkach co jakieś 3 tyg. i pewnie to dodatkowo pogarszało mój odbiór, bo nie wszystko mi płynnie przechodziło w całość. Bardzo fajny jest wątek Jamesa G., wątpliwy Jokera. Nightwing ok, ale to nie Batman - pomysł podmianki trochę średnio wyszedł, bo właściwie przecież nic nie stało na przeszkodzie, by Nightwing był 'sobą' (poza chęcią ukrycie związku Bruce'a i Batmana). W każdy razie - to nie mój klimat.

Czas na komiks | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane, Paweł, Mariusz

Możecie się ze mną zgodzić lub nie, ale moim zdaniem spośród wszystkich komiksów superbohaterskich, najpoważniejsze, najdojrzalsze i chyba najbardziej przerażające są te o Batmanie. Avengers mogą sobie ratować ziemie, Guardiansi galaktyke, X-meni rasę mutantów, a Superman to wszystko razem, mimo to jak na mój gust i tak zawsze najtrudniejsze zadanie ma Batman, choć stawia tylko czoło wyzwaniom jednego miasta, za to nie byle jakiego. Gotham City to istna wylęgarnia psychopatów, terrorystów, kryminalistów a nawet mutantów typu Killer Croc.

Cała recenzja na naszym blogu:

Oceniał Paweł