Egzotyczne ptaki i rośliny

Wydawnictwo: Biuro Literackie

Kamasz | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Należy zaznaczyć, iż jest to Andruchowycz wczesny, z okresu Bu-Ba-Bu. Czyli karnawał, neobarok i ulica w stylu. Jak sam przyznaje w notce, skupiał się wówczas bardziej na brzmieniu, na rymach i rytmie niż semiotyce ("semiotyce", jak ironicznie zauważa). Czy wystarczająco wiele tu ironii, parodiowania i śmiechu dekonstrukcyjnego?

Na książkę składają się wiersze z trzech tomów, lecz nikt nie raczył zaznaczyć, które teksty, z których tomików pochodzą. Można więc traktować "Egzotyczne ptaki i rośliny" jako antologię 1980-1990. I jak to bywa w takich wypadkach, poziom wierszy jest bardzo różny. CO Z TEGO!?

Teksty pulsują jakimś egzotycznym życiem, ożywiają zapomniane lub nieznane po prostu legendy, narkotyzują i fosforyzują. Wiersze wylatują z książki, potrzebują przestrzeni (genialny "Wolf Messing: wygnanie gołębi") i oddechu. Bo świat kreowany przez Andruchowycza nie przypomina Ukrainy, jaką mamy w głowach. Owszem, pijacy, włóczędzy, alkohole i zbrodnie ("Sonety...

Romsi | 2013-02-20

Andruchowicz tłumaczony przez Podsiadłę. Czy może być lepsze połączenie?

Monika | 2015-12-14
zofrey | 2015-01-09