Da capo

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04495-7
literatura polska, Kamil Król

Bohaterem poprzedniej powieści Jerzego Franczaka, "Nieludzkiej komedii", był niespełniony pisarz Emil Król. W "Da capo" obserwujemy losy jego brata. Kamil prowadzi stabilne życie: ma dobrą pracę w korporacji, żonę i małą córeczkę. Nikt nie wie, że niesie przez dorosłe życie bagaż traumatycznych doświadczeń: ojciec-tyran, szkolne prześladowania, erotyczne upokorzenia… Przypadkowo poznana kobieta z przestępczego półświatka wywraca jego świat do góry nogami. Kamil porzuca rolę grzecznego syna, sumiennego pracownika, przykładnego męża i ojca. Wikłając się w namiętny i niebezpieczny romans, odkrywa swoje stłumione pragnienia, a zarazem musi stawić czoło demonom przeszłości.

| 2010-11-14
Przeczytana: 28 grudnia 2007

Jerzy Franczak jest autorem kilku zbiorów opowiadań, esejów, powieści, a także rozpraw o literaturze nowoczesnej. Wśród swoich dzieł pisarz ma na swoim koncie lekturę opowiadającą nam o losach Emila Króla - brata głównego bohatera książki pt.: "Da capo"

Wydana przez Wydawnictwo Literackie pozycja przedstawia nam historię mężczyzny, który podczas swojego dotychczasowego życia z uporem odgrywał przypisany mu scenariusz. Skończył szkołę, znalazł pracę, a następnie założył rodzinę. Byłoby dobrze, gdyby pewnego dnia Kamil nie wplątał się w niebezpieczny romans. Wszystko zaczyna się sypać, a główny bohater musi zmierzyć się z cieniem ojca. Czy towarzysząca nam od wieków teoria sprawdzi się w przypadku pana Króla?

Przedstawiony bliżej w książce "Nieludzka komedia" Emil był całkiem odmienną postacią od brata, który od najmłodszych lat był wyszydzany przez swoich rówieśników. Kamilowi nie było łatwo także w domu zwłaszcza, że za nic w świecie nie potrafił się przeciwstawić ojcu, który...

Kasia | 2011-03-30
Na półkach: 2011, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 29 marca 2011

"Da capo" to książka o rodzinie. Podstawowej grupie społecznej, która niewoli, ogranicza a jednocześnie stwarza, kształtuje każdego jej członka.
Kamil Król - współczesny everyman, nie znajdujący w swojej rodzinie zrozumienia i oparcia, realizuje najbardziej sztampowy z możliwych scenariuszy - zdradza żonę. Ten jednorazowy wybryk nie jest jednak źródłem jego życiowych problemów. To tylko kolejny etap w powielaniu stereotypów i wchodzeniu " w rolę" w życiu społecznym. By odnaleźć prawdziwą przyczynę niepowodzeń powraca myślami do prywatnego piekiełka rodzinnego domu.
Czy konfrontacja z cieniem despotycznego ojca przyniesie pożądany skutek? Czy ta swoista wiwisekcja pomoże mu zrozumieć swoje zachowania?
Powieść Franczaka to także demaskacja polskiej mentalności,zaściankowości, którą znamy z własnego podwórka.

Renata | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Smutna historia pewnego normalsa, która nabiera rozpędu dopiero gdzieś w połowie książki. Gdyby nie to, że język, sposób pisania i warstwa literacka tak bardzo przypadły mi do gustu, to nie przeczytałabym do końca. Bardzo kojarzy mi się z książką "Niehalo" Karpowicza. Ale może dlatego, że niedawno ją czytałam.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Da capo jest powieścią dość niejednoznaczną ze względu na głównego bohatera Kamila Króla. Bohatera specyficznego i jednocześnie do bólu normalnego i zwyczajnego. Na Kamila musimy spojrzeć poprzez pryzmat jego przeszłości, dlatego jakby pierwsza część poświęcona jest małemu i młodemu Królowi, jego problemom i kompleksom, z których wiele ma odzwierciedlenie w jego życiu dorosłym. Dorastał w niezrozumieniu, w cieniu surowego ojca, z którym relacji przez długi czas nie może sobie ułożyć, a które to relacje wpłyną na całe jego życie.

Kamil jest człowiekiem jednocześnie spełnionym – ma dobrą pracę, ma żonę i wspaniałą córeczkę, z drugiej jednak strony wciąż czegoś mu brakuje, nie wie sam czego chce, nie może odnaleźć wymarzonego spełnienia w swoim związku i w swoim ojcostwie.

Wiadome jest, że Kami żyje według wytyczonych norm, postępuje według ogólnie przyjętych standardów – od dzieciństwa tak wyglądało jego życie. Jego drogę wytyczają społeczne normy i wskazówki. W swoim życiu...

Anka | 2014-02-14

Książka... nudna. Styl pisarski - dla mnie zrozumiały, jednak historia - jak dla mnie - nieujmująca.

Trithemius | 2016-07-07
Przeczytana: 31 lipca 2011