Baśń zimowa

Wydawnictwo: Sic!

Starość, o której mówi Przybylski, bardzo odległa jest od pogodnego, konsolacyjnego mitu złotej jesieni, wedle którego ostatnie lata życia to czas spokoju, dystansu, mądrości. Celem aBaśni zimoweja jest gwałtowne zakwestionowanie wspomnianego mitu, pokazanie starości jako czasu degradacji i cielesno-duchowego cierpienia, jako okresu ostatecznej utraty złudzeń i nadziei.a( Marian Stala)aKsiążka przekracza wszystkie dotychczasowe miarya (Piotr śliwiński)aPrzybylski jest interpretatorem natchnionym, zdolnym do takiego rozumienia i przeżywania sztuki, które staje się częścią jego osobowości, jego egzystencji.a (Helena zaworska)

Michał Anioł, T. S. Eliot, Jarosław Iwaszkiewicz i Tadeusz Różewicz, pod koniec swojego życia, przelali na papier swoje lęki i zapatrywania na starość i śmierć. Dzięki komentarzom Ryszarda Przybylskiego oraz zagadnieniom psychologicznym, filozoficznym oraz historycznym "Baśń..." jest wszechstronną analizą starości. Analizą gorzką, pełną bólu, cierpienia, chorób. Starość w książce Przybylskiego nie ma nic wspólnego z mitem jesieni życia, pełnym spokoju, radości i zadowolenia.
"Baśń zimowa. Esej o starości" napisana jest prostym i rzeczowym językiem zrozumiałym dla każdego. Jednakże im więcej czytelnik wie, tym dogłębniej może zrozumieć zagadnienia przedstawione przez Przybylskiego oraz spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. "Baśń..." jest swoistym kompendium wiedzy o starości, do której zmierzamy z każdą upływającą sekundą.

Lugal | 2010-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2010

Absolutnie niewiarygodna, niebywale erudycyjna opowieść o starości. Autor snuje swoje rozważania w oparciu o twórczość wielkich artystów m.in. Michała Anioła, Eliota, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza. Ostrzegam, że nie czyta się tego łatwo. Książka z pewnością pretenduje do kilkukrotnej lektury.

Wiktoria | 2017-05-30
Przeczytana: 27 maja 2017