Dom na wzgórzu

Albatros
2016-04-13
2015-01-01
Robert Waliś
dom groza horror literatura angielska literatura grozy niebezpieczeństwo przeprowadzka tajemnica zagrożenie zjawiska paranormalne
Inne

Wspaniały horror. W końcu coś strasznego 🙂

Wspaniały horror. W końcu coś strasznego 🙂

Czyta się przyejmnie, ale niestety nie porywa.

Czyta się przyejmnie, ale niestety nie porywa.

Książka dobra, bo i nawiedzone domy zazwyczaj mnie przyciągają. Pojawiające się duchy, dziwne zjawiska to coś, co lubię. Ale... jest niestety ale. Po pierwsze pomysł, żeby duchy wysyłały smsy i emaile, jest trochę słaby. Po drugie, znalazłam nieścisłość pod koniec książki. Dotyczy ona telefonu bohatera. Nie będę zdradzać więcej, żeby nie spoilerować.

Dzień dobry 💜

„Dom na wzgórzu” Petera Jamesa to opowieść o nawiedzonym domu i mieszkańcach, którzy bezskutecznie próbują okiełznać występujące zjawiska nadprzyrodzone. Jak na swój gatunek jest to powieść bardzo poprawna i momentami potrafiąca wzbudzić w czytelniku strach, poczucie niepokoju czy wszechogarniającego lęku 💜

Ollie Harcourt, to trzydziestodziewięcioletni projektant stron internetowych, który wraz z żoną Caro i dwunastoletnią córką Jade kupują i przeprowadzają się do imponującej gregoriańskiej willi, położonej na wzgórzu o dźwięcznej nazwie Cold Hill. Dom jest ogromny, ale przy tym wyjątkowo i nad wyraz zaniedbany. Remonty, jakie czekają nowych właścicieli, przerastają nie tylko ich wyobrażenia, ale przede wszystkim dostępne fundusze i możliwości finansowe. Z czasem okazuje się też, że w rzeczywistości jest o wiele gorzej niż pierwotnie zakładano. Postępujące prace remontowe odsłaniają kolejne zaniedbania czy wręcz uszkodzenia domu – od niesprawnej instalacji wodociągowej, poprzez uszkodzoną elektryczną i grzewczą, nie mówiąc już o wszędobylskiej wilgoci na ścianach czy chociażby dramatycznym stanie dachu i piwnic czy podparć.

Niestety, w domu – poza nieustającymi usterkami – zaczyna dziać się coś dziwnego i niepokojącego. Początkowe przemykające przez atrium cienie nabierają coraz wyraźniejszych kształtów, a wywoływane najprawdopodobniej przez nadprzyrodzone istoty sytuacje i zjawiska początkowo budzą w rodzinie Harcourtów niepokój, a z czasem również przerażenie, strach o własne bezpieczeństwo i życie.

Czego tak naprawdę Harcourtowie nie wiedzą o domu Cold Hill, a czego powinni byli się dowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie posiadłości? Kim są mieszkańcy otaczającej posiadłość wioski i dlaczego tak niewiele wiedzą o historii domu?

Dzień dobry 💜

Ollie Harcourt, to trzydziestodziewięcioletni...

Skromnie napiszę , iż całkiem niezłe .

Skromnie napiszę , iż całkiem niezłe .

Świetna powieść, choć bardziej z gatunku thriller z elementami psychologicznymi, niż horror jak dla mnie.
Czyta się bardzo szybko, nie ma nadmiernych zapychaczy w postaci zbędnych opisów rzeczy nieistotnych.

Przyczepić się, mógłbym tylko do pewnej nieścisłości naukowej. Ponieważ w rzeczywistości energia opuszcza ziemię w postaci promieniowania, a nie jak było opisane w książce, że wszystko zostaje w atmosferze - Niel DeGrasse Tyson, czy Stephen Hawking w swoich książkach to tłumaczą.

Oprócz tego jednego minusa, cała reszta na plus. Polecam

Przeczytana w dwa dni. Bardzo interesująco napisana historia. Oczywiście, można powiedzieć, kolejna opowieść o nawiedzonym domu. Ale czy tylko? Autor gra konwencją, świetnie wprowadzając nastrój powoli narastającej grozy.

Moim zdaniem ciężko zaliczyć powieść do horroru. Nie sądzę by ktoś czytając mógł się przestraszyć. Ja byłam tylko zaciekawiona i zaintrygowana. Zastanawiałam się co będzie dalej, co jeszcze się wydarzy? Bardzo realistycznie oddane wydarzenia teraźniejsze.

Przez większą część opowieści czytelnik pozostaje w niepewności. Ostatecznie miesza się tyle wątków, że już nie wiadomo co jest prawdą, a co ułudą. I o to chodzi w dobrej rozrywce.

Bohaterowie chcieli spełniać marzenia. Miało być idyllicznie i swojsko. Zrobiło się dziwnie, a później przerażająco. Jak z tego wybrną? Zakończenie dobre, choć można się było go domyślić.

Polecam. Czy odważycie się wejść co nawiedzonego domu na wzgórzu?

Nieco zabawnie wyszło, że w zamierzeniu miał być to gotycki horror, a okazało się, że duchy piszą SMS-y i wysyłają maile. Nie do końca przekonały mnie takie zjawy. Również wyjaśnienie, dlaczego w ogóle to wszystko się dzieje, wydało mi się mocno niejakie i wybrakowane. Opowieść nie wywołała u mnie gęsiej skórki ani nawet wrażenia niepokoju. Wydarzenia były dość przewidywalne i zmierzały do jeszcze bardziej przewidywalnego zakończenia. Wszystko było wyłożone jak na tacy i od jednego punktu przechodziło prosto do drugiego. Brakowało mi niedomówień, niejasności, które są jednak potrzebne w tym gatunku.

"Dom na wzgórzu" nie wyróżnia się praktycznie niczym od innych historii o nawiedzonych domach. Są duchy, nadprzyrodzone zjawiska, krwawe śmierci, szczęśliwa rodzina, która po przeprowadzce staje się mniej szczęśliwa, ale nie ma nic nowego (chyba że weźmiemy pod uwagę SMS-ujące duchy).

Mimo kilku wad czytało mi się tę książkę całkiem przyjemnie. Od ostatnich stu stron wręcz nie mogłam się oderwać. Cały czas czekałam na coś zaskakującego, choć nic takiego się nie pojawiało i nie pojawiło aż do końca. Nie zmienia to bynajmniej faktu, iż z przyjemnością poznawałam dalsze losy bohaterów. Książka ma również dobre tempo a napięcie, chociaż rzadko się pojawia to, jednak można je wyczuć szczególnie pod koniec.

Książka nie jest zachwycająca i w ogóle nie straszy, ale czyta się ją przyjemnie. Gdy przymknie się oko na jej mankamenty i nie oczekuje zbyt wiele, może się okazać lekturą idealną dla zrelaksowania się.

Milion pińcetna wersja klasycznego motywu nawiedzonego domu, ile jeszcze można? To jak odgrzewany kotlet z XIX wieku, wskrzeszony do życia przez przedsiębiorczego marketingowca-pisarza typu R.Mróz i pokryty panierką ze współczesności (tutaj duch wysyła maile i smsy).
Jak widać czytelnikom taki smakołyk wystarcza, skoro powieść zwycięża w kategorii książka roku 2016. O zgrozo!
Horror z tego jest taki, jak diabełek wyskakujący z zabawki-pudełka. Zawiązanie fabuły też mocno zgrzyta, a motywacje bohaterów, żeby wprowadzić się do sypiącej się rudery na wsi, wręcz cudowne (gość kupuje chałupę, pomimo tego że zamówił ekspertyzę budowlaną, której nie przeczytał). Bo tak.
Daję jednak trzy gwiazdki, bo książka spełniła swoją rolę - odmóżdżyłem się po Żulczyku.

Nie dałam rady by skończyć

Nie dałam rady by skończyć