Nekroskop

Vis-á-Vis/Etiuda
2009-02-09
1991-01-01
Adam Podosek-Wilczewski
nekroskop horror fantasy brian lumley

Nie spodziewałam się, szczerze powiedziawszy, że "Nekroskop" aż tak mnie wciągnie. Styl prowadzenia akcji nieco już jest staromodny, nie przeczę, ale reszcie nie można niczego zarzucić. I historia, i bohaterowie są angażujący, intrygujący, ciekawi. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy cyklu.

Harry Keogh nekroskop który komunikuje się ze zmarłymi, zwerbowany przez brytyjskie służby aby jak najszybciej wykrywać ewentualne paranienormalne ataki zza żelaznej kurtyny z jednej strony.
Borys Dragosani nekromanta, pracownik wywiadu pozazmysłowego ZSRR wyrywający – w dosłownym tego słowa znaczeniu – informacje ze zwłok z drugiej strony.
Ścieżki obu bohaterów krzyżują się kiedy Borys zabija szefa Harrego a ten w odwecie rusza do Moskwy.
Banalna fabuła, nudnawa narracja i niezbyt porywająca akcja do tego mała ilość horroru a zbyt duża wątków sensacyjno-fantastycznych.
Nie wiem czy to kwestia upływu czasu, ilości przeczytanych książek powoduje, że powrót po wielu latach do pierwszego tomu serii Nekroskop, jednego z klasyki złotej ery horroru okazał się mało udany i raczej ponownie już nie sięgnę po kolejne części.
Tak wysoka ocena to kwestia sentymentu do lektury czytanej pierwszy raz w czasach młodości i za wspomnienia z tamtych czasów.

Ścieżki obu bohaterów krzyżują...

Sprawnie i elegancko napisana powieść, której motywem przewodnim jest walka dobra ze złem ....Które czasami zamieniają się miejscami.
Najbliższym porównaniem i rozmachem, jest chyba do "Sagi Zmierzchu" ale w wydaniu dla dorosłych.
Autor tworzył powieść z prawdziwą pasją, to się czuję w trakcie lektury.
Nie ma znaczenia, że akcja dzieje się pod koniec lat 80-tych, w Europie. Bo całość ma mroczny, typowo gotycki klimat. To powieść, która wciąga czytelnika na długie godziny
Pierwszy tom, "Nekroskop" to chyba najlepsza część z całej serii, choć następne, też są równie ciekawe, ale z oczywistych faktów, nie mają już tego niesamowitego zaskoczenia.

Autor tworzył powieść z prawdziwą pasją, to się czuję w trakcie lektury.
Nie ma znaczenia, że akcja dzieje się pod koniec lat 80-tych, w...

Przede wszystkim, moim zdaniem, mało jest tu horroru w horrorze. Bardziej bym powiedziała, że jest to powieść sensacyjno-szpiegowska z elementami fantasy i gore. Oczywiście kwalifikacja do gatunku w żadnej mierze nie zmienia mojej oceny tej książki. A jest ona w gruncie rzeczy pozytywna, choć mam pewne zastrzeżenia.
Bardzo podobał mi się klimat Rosji lat 70., wszelkiego rodzaje intrygi wydziału paranormalnego, walka z anglią. Świetne były też wątki matematyczne, opisy, jak młody Harry rozwiązuje zadania. Generalnie fabuła jest świetna... do pewnego momentu. Samo zakończenie mi się nie podobało. Już trochę za bardzo to wszystko zrobiło się moim zdaniem przekombinowane.
Mimo to, książkę czyta się lekko i spędziłam z nią dużo miłych chwil. Bardzo dobra kreacja Borysa Dragosaniego - wspaniale zarysowana przemiana bohatera. Kreacja Harry'ego też jest w porządku, aczkolwiek cały czas mi się gryzł jego młody wiek z jego nad wyraz dojrzałymi zachowaniami, ale może to kwestia jego nadprzyrodzonej mocy?
Książkę polecam jako lekką, niezobowiązującą pozycję, jednakże dalszych części raczej nie mam zamiaru czytać. Za bardzo rozczarowało mnie przekombinowane zakończenie.

Bardzo podobał mi się klimat Rosji lat 70., wszelkiego...

Dobrze się bawiłem, obawiałem się jakieś plątaniny i dziwnych przebitek ze świata umarłych a wyszło fajnie, postać wampira i Dragosniego bardzo mi siadły

Lekka i przyjemna powieść. Dobra rozrywka. Spodziewałam się jednak bardziej rozbudowanego wątku o wampirach. Niestety tu się rozczarowałam.

Nekroskop Briana Lumleya to pierwszy tom (z bodaj 18 wydanych!) historii, o walce dobra ze złem, z parapsychicznymi mocami i wampiryzmem w roli głównej oraz motywem zimnowojennym w tle.

Książka jest typowym przedstawicielem horroru/thrillera lat 80. Mamy, więc do czynienia z motywami śmierci, gore, seksu i tajemnicy. Fabularnie śledzimy losy dwóch głównych postaci: Brytyjczyka Harry’ego Keogha i obywatela ZSRR (z pochodzenia Rumuna) Borysa Dragosaniego. Niestety z uwagi na okres powstania, obserwujemy prosty kontrast charakterologiczny występujący miedzy bohaterami. Harry to dziwak, ale osoba o złotym sercu. Nie dość, że wszyscy go kochają, to dodatkowo obdarzony został talentem, który nie ma sobie równych na świecie. Borys jest postacią ciekawszą. Z początku wydaje się mieć charakterologiczną głębię. Niestety z biegiem czasu, staje się typowym „złolem” rodem z filmów pochodzących z tamtego okresu, którego główny bohater musi pokonać, by uratować świat.

Na szczęście książkę ratuje wartka akcja, prowadzona bez zbędnych, narracyjnych dłużyzn, wątek zimnowojenny oraz przede wszystkim postać Tibora Ferenczego, którego obecność jest istotnym elementem historii.

Plusy:
- Tibor Ferenczy,
- motyw i oryginalność wampiryzmu,
- nieoczywiste zdolności bohaterów,
- wartka akcja,
- motyw zimnowojenny,
- atmosfera,
- wątek polityczny i nawiązania do historii.

minusy
- podział na dobrych i złych,
- nudny główny bohater (zarówno przez jego charakter jak i zdolności),
- miejscami przekombinowanie fabularne,
- zbyt szybka eskalacja zdolności bohaterów – od zera do bohatera, (niby na kartach książki zajmuje to lata, ale ze względu na niezbyt obszerny tekst, mamy wrażenie nagłości wydarzeń),
- za dużo zbiegów okoliczności w kwestii książkowych zdarzeń.

Książka dobra na wieczorne czytanie. Według informacji znajdujących się na stronach internetowych warto przeczytać przynajmniej pierwsze dwa tomy. Dla chcących poznać historię Harry’ego Keogha, obowiązkowe są tomy od 1 do 5. Dalej to już odcinanie kuponów.

Sięgnęłam po książkę drugi raz i znowu pochłonęłam ją błyskawicznie. Czyta się lekko o rzeczach niezbyt przyjemnych, a to nie jest takie proste, żeby zachęcić czytelnika do brnięcia w coraz trudniejsze tematy w tak ciekawy i fascynujący sposób. Polecam, zachęcam i jeszcze raz jestem ponownie zakochana w tej pozycji, a może moja miłość do tego świata grozy pełnego obłudy i zimnej wojny nigdy nie minęła?

Cały cykl Nekroskop był dla mnie cudowną wampirzą ucztą!

Cały cykl Nekroskop był dla mnie cudowną wampirzą ucztą!

Ostatnio bardzo często zaczytuje się w tematyce wampirów a ta książka zasługuje na spore wyróżnienie. Wkraczamy w niej w świat magii. Ciągła walka z niespodziewanym nadprzyrodzonym złem przybiera najróżniejsze oblicza. Mamy telepatię, władzę nad umysłami, władzę nad nieumarłymi, nekromancję czy telekinezę. Co ciekawe, walka między państwem brytyjskim a rosyjskim rozgrywa się w wymiarze paranormalnym. Wyobraźcie sobie człowieka, który potrafi się skupić i z dokładnością do jednego metra wskazać wszystkie źródła energii atomowej na świecie 😁 Albo człowieka, który samym spojrzeniem może sprawić, że Twoje serce przestaje bić 🙃 W tej książce jest wiele nietypowych zdolności. Historia wciąga, czyta się lekko i przyjemnie chociaż grozy w niej nie brakuje. Myślę, że spodoba się fanom horroru a szczególnie tym co lubią wątek nekromancji i wampirów.

• Horror
  • Wampiry