Nekroskop 5: Roznosiciel

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aga | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

"Roznosiciel" to już piąta część serii o Nekroskopie. Brian Lumley nadal utrzymuje wysoki poziom. Jednakże zakończenie jest dość nietypowe i nie do końca zrozumiałe. Jestem ciekawa jak dalej potoczy się historia Harry'ego. Polecam

ryszpak | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Finis coronat opus. Rzec by się chciało, choć wiem, że cykl ten liczy jeszcze "naście" tomów. Ja poprzestanę jednakowoż na piątym. Równie dobry jak poprzednie a ciągle słyszę i czytam, że kolejne tomy to duuuży spadek formy. W związku z tym, iż kupować ich nie mam zamiaru, a najbliższa biblioteka, która mogłaby dysponować książkami Lumleya to jakieś 50 km od domu, robię dłuższą przerwę. Kto wie, może kiedyś wrócę do tego cyklu...

sulibrat | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019

Zaczynając piąty tom byłem nieco rozgoryczony. Harry Wampyrem? Ale jak, coś mi umknęło? Tak, umknęło mi coś na co przecież zwracano uwagę w tomie czwartym. Dlatego też z początku wydawało mi się, że coś tu się nie" klei". To jakaś sztuczka autora? Jakaś wolta? Nie. Wszystko było przemyślane (?). Harry się zmienia. Pada w gruzy turris fulgurata świata Harrego. Lumley świetnie podsyca ciekawość czytelnika podając mu dwie historie równolegle. Byle by szybko przebrnąć przez jedną i wrócić na trop tej drugiej :) Czytanie idzie szybko. Już nawet zapomniałem, że "boczyłem" się początkowo na autora. To co dalej zafundował to czyste mistrzostwo.... i bombowy koniec :D który czyta się jednym tchem... zapomina się o pójściu do toalety :) Tak, jak napisał kolega: finis coronat opus... i koniec to niezwykły, jakże symboliczny. Ale czy to faktycznie koniec? Mam w kolekcji wszystkie pozostałe części i na pewno po nie sięgnę. Zobaczymy co z tego będzie.

Tymczasem z całą pewnością mogę polecić...

Klucznik | 2015-12-05
Przeczytana: 2012 rok

Nic nie jest już takie samo. Los spłatał Harryemu żart. Ironia, można powiedzieć. Dawni przyjaciele z INTESP teraz są wrogami, a ziemia przestała być "domem". Harry musi uciekać. A jedyną drogą ucieczki jest Perchorsk i to, co wciąż się w nim znajduje. Polecam!

herodot83 | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nekroskop
Przeczytana: 01 lipca 2014

Coś się kończy i coś się zaczyna, cykl powołał do życia wampira, który nie uczęszcza do liceum i ma w sobie mrok, zanurzamy się w nim jest nam tam dobrze, w oddali o cukierków i różowego koloru. Opowieść trwa, a my razem z nią.

golteria | 2018-07-25
Przeczytana: grudzień 2014

Cały cykl rewelacyjny, uzasadnienie przy pierwszym tomie ;-)

Shariana | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

,,Lumley jest specyficzny" uznałam inteligentnie zaraz po przeczytaniu książki, czyli parę minut temu. Istotnie, jego cechą charakterystyczną jest chyba próba zaszokowania czytelnika, przez co czasami tekst nabiera wręcz groteskowego wymiaru. W tym tomie jest to szczególnie odczuwalne, jeśli chodzi o wampiry. Może się to podobać lub nie, ja mam, szczerze mówiąc, dość mieszane uczucia.
Styl? Momentami dość oporny, ale lekki i wcale przyjemny. Znów pomarudzę sobie na stare wydanie, z literówkami, które potrafiły wywołać pełen politowania uśmiech. Nie zmienia to faktu, że Lumley pisać potrafi i ma pomysły, które wcale zgrabnie realizuje. Pytanie tylko, czy z czasem nie zacznie zastępować nimi prawdziwej fabuły.

Athoualia | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Horror, Wampiry
Przeczytana: 08 lutego 2017

Nie mogłam jakoś przebrnąć przez tą książkę... Widać że trzeba było już serię zakończyć, wątki z INTESP się skończyły. Nie była to zła książka, ale na tle reszty ociekała przeciętnością.

Marcin Kotwica | 2014-05-03
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Mam problem ze zrozumieniem epilogu. Kim jest ten pierwotny wampir? Bo na końcu jest napisane, że miał wybrać dobro albo zło i wybrał zło kierując się na te bagna. Może ktoś mi pomóc?