Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii

Journey of the Pink Dolphins
Adam Pluszka
literatura piękna
Ag2S

Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny to „boto”, zmiennokształtni, którzy pod ludzką postacią wychodzą z wody, aby uwieść człowieka i zaprowadzić go do Encante, podwodnego świata cudów. Naukowcy nazywają je Inia geoffrensis i wywodzą ich początki z pradawnego gatunku uzębionych waleni, którego korzenie sięgają około piętnastu milionów lat wstecz. Jedno, co wiadomo na pewno, to najmniej zbadany gatunek delfinów na świecie.

W „Podróży różowych delfinów” przeplatają się ze sobą starożytne mity i współczesna nauka. Sy Montgomery – poetka, przyrodniczka i Indiana Jones w jednej osobie – śledzi historyczną i naturalną przeszłość delfinów, bada ich obecne środowisko i zastanawia się, jaki los czeka te niezwykłe ssaki, jeśli człowiek nie przestanie na masową skalę wycinać lasow deszczowych. Nie waha się przy tym wspinać na trzydziestometrowe drzewa, kąpać w wodzie, w której roi się od piranii, zażyć ayahuaski, bardzo silnego halucynogenu, dzięki któremu szamani porozumiewają się z delfinami, ani sterczeć na słońcu kilkanaście godzin tylko po to, żeby zobaczyć skrawek płetwy grzbietowej.

Sy Montgomery pisze także o cudach Amazonii, miejscu, w którym rzeka spaja się z lasem, delfiny pływają wśród wierzchołków zatopionych drzew, a XXI wiek miesza się z początkami czasu.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Oficjalna recenzja
fossa książek: 345

Pierwsi uwodziciele Amazonii

Różowe delfiny nie tylko faktycznie istnieją, ale stanowią nieodłączną część życia społeczności zamieszkującej dorzecze Amazonii. Równie często jak w wodzie występują w ludzkich przesądach, snach albo opowieściach przekazywanych z ust do ust. To stworzenia tajemnicze, ale też wyjątkowo kochliwe. Gdy pod męską postacią wychodzą na ląd uwodzą najpiękniejsze dziewczęta. Wówczas taki zakochany delfin gotowy jest porwać swoją wybrankę do osławionego podwodnego miasta Encante. A nieszczęśliwie zakochany delfiny oznacza nie mniejsze kłopoty. Tak przynajmniej twierdzą mieszkańcy Amazonii, którzy nawet jeśli nie widzieli na własne oczy niecnych występków delfinów to na pewno znają kogoś kto doświadczył tego na własnej skórze.

Urokowi tych dziwnych stworzeń nie oparła się również amerykańska pisarka i przyrodniczka, Sy Montgomery. Jak sama przyznaje jej książka, „Podróż różowych delfinów” to nic innego jak historia miłosna. I dlatego nie zważając na ryzyko, niewygody i koszty podążała za nimi niestrudzenie przez najdziksze zakamarki amazońskiej dżungli. Wszystko po to by w mulistej wodzie zobaczyć kawałek różowej głowy, płetwy albo ogona. Zwieńczeniem podróży Sy okazało się pływanie z delfinami, co z pewnością wynagrodziło jej wszystkie wcześniejsze trudy oraz drobne niepowodzenia. Wygląda też na to, że delfiny odwzajemniły jej uczucia - a na pewno ciekawość - bo z początku ostrożnie, a później coraz śmielej odkrywały przed nią swoje różowe oblicza.

W książce Montgomery delfiny...

W książce Montgomery delfiny stanowią też punkt wyjścia do szerszych rozważań, a te najczęściej dotyczą tak palącej kwestii jak kondycja Amazonii. Autorka w tym temacie wykazuje głębokie zrozumienie problemów trawiących zarówno sam obszar jak i jego mieszkańców. Choć na każdym kroku Sy dostrzega zagrożenia lub poczynione już przez człowieka szkody to zauważa też zmiany na lepsze. Niepohamowana ludzka chciwość sprawia jednak, że ekolodzy niezmiennie drżą o przyszłość lasów deszczowych. Ale w tym niepokojącym obrazie pocieszający jest przynajmniej fakt, że różowe delfiny z amazońskich dorzeczy mają się całkiem dobrze i póki co nic im nie grozi. Ich butlonosi bracia zamieszkujący bezbrzeżne tonie oceanów nie zawsze mają tyle szczęścia.

Wyprawa Sy Montgomery śladem delfinów o tym niecodziennym ubarwieniu okazała się podróżą złożoną i wielowymiarową. Autorka dzieli się nie tylko pasją, ale też wiedzą. Pisanie o Amazonii przez pryzmat ludowych wierzeń, ekologii, prehistorii jak i własnych doświadczeń dostarcza masy ciekawych spostrzeżeń. Jednak na niewiele by się to zdało gdyby Sy Montgomery była kiepską pisarką. Tymczasem jest ona jedną z lepszych pisarek wśród przyrodników, łączącą w sobie najlepsze cechy obu tych profesji. W rezultacie „Podróż różowych delfinów” to piękna i mądra książka, która na pewno spełni oczekiwania amatorów gatunku - tego literackiego i tego zoologicznego.

Anna Aniszczenko

Niebo | 2019-07-29
Przeczytana: lipiec 2019

Ciekawa, przybliżająca świat amazońskiej fauny i flory, stanu wód, historii tego obszaru oraz jego mieszkańców. Spodziewałam się, że książka bardziej skupi się na boto - nie jest to jednak żaden minus.
Żarty w książce trochę nieudane, ale winię tu tłumaczenie z angielskiego.

literomaniak | 2019-02-05
Przeczytana: 01 lutego 2019

Inspirująca książka z dużą dawką ciekawych informacji. Co do merytorycznej wartości nie mam zarzutów. Zyskałam trochę wiedzy o przyrodzie, geografii i historii Ameryki Południowej i Amazonii, poznałam jej problemy i niektóre sposoby ich rozwiązywania. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, czytanie książki sprawiło mi trochę przyjemności.
Moją ocenę jednak obniża jednak pretensjonalny chwilami sposób pisania autorki. Na przykład chęć bycia zabawną, co niezbyt jej wychodzi. Ale przede wszystkim przeszkadza mi opisywanie inii jako istoty magiczne, czytające w myślach ludzi, porywające ich dusze... istoty niemalże boskie... Do tego opisywanie spotkania z delfinami (oraz innych zjawisk i sytuacji) jako doznań seksualnych, przedstawianie siebie jako niesamowicie uduchowionej, jako ich wybranki, kochanki? Montgomery przesadza z mistyką, niepotrzebnie sakralizuje wiele zjawisk, zwłaszcza tych dotyczących tytułowych różowych delfinów. Często zachowuje się infantylnie. Jej postać w książce,...

Katarzyna | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Książka, która niczym kanoe zabiera nas w podróż po rzekach Amazonii. Cudowna, lekka, zachwycająca.

Twidd | 2018-03-29
Przeczytana: 16 marca 2018

Na pewno nie kupiłabym i nie przeczytała tej książki, gdyby nie Matrasowa promocja. Jednak Sy Montgomery pozytywnie mnie zaskoczyła. Chociaż nie jestem pasjonatką biologii, uwielbiam podróże, a Autorka była w stanie zaciekawić mnie historią inii - widać było, że pisanej przez osobę pełną pasji do wykonywanego zawodu.

"Podróż różowych delfinów" zabiera nas do Amazonii, gdzie razem z przyrodniczką czatujemy na boto, wynurzające co jakiś czas fragmenty swoich ciał z rzeki. Razem słyszymy ich oddechy. Dowiadujemy się o Encante, magicznej podwodnej krainie - delfinim królestwie, w którego istnienie wierzą tubylcy. O operze w Manaus - zachwycającym, pełnym przepychu amazońskim teatrze, który nie ma jednak dobrej przeszłości, bowiem jego budowa pochłonęła życie wielu istot. O wyjątkowym rezerwacie w Mamirauá, gdzie o naturę troszczy się lokalna ludność. O "spotkaniu wód" - miejscu, gdzie dwie bardzo różniące się od siebie rzeki płyną razem, ale nie mieszają się ze sobą. I wielu, wielu...

Eliza | 2017-11-01
Przeczytana: 15 października 2017

Niestety po wspaniałej książce tejże autorki "Dobra świnka..." szybko kupiłam "Podróż różowych delfinów" i niestety przeżyłam duże rozczarowanie. Książka zupełnie mnie nie zainteresowała, a czytam dużo przyrodniczych lektur. Szkoda. Nie dobrnęłam do końca. Może w innych okolicznościach polubimy się bardziej.

nuna21 | 2017-05-27

Podróż różowych delfinów to reportaż poświęcony nie tylko poszukiwaniom i próbie poznania tych stworzeń. To także zbiór mitów, legend, lokalnych wierzeń i współczesnej nauki dotyczących terenów amazońskiej dżungli.
Autorka zabiera nas w świat, który ulga degradacji, gdzie każdego dnia wymiera kolejny gatunek a ludzie zachodu zagarniają kolejne hektary bezcennego lasu tropikalnego.
Reportaż jest niezwykły, Montgomery splata w nim bardzo umiejętnie opowieści miejscowych szamanów, nie tylko o samych delfinach ale całej faunie i florze, z rozmowami z naukowcami badającymi te tereny, próbującymi za wszelką cenę ochronić i odbudować wyniszczone ekosystemy.
Ta nietuzinkowa książka jest warta naszej uwagi,nawet jeśli nigdy w życiu nie wybierzmy się nad Amazonkę to pozostanie ona w naszym sercu, bo jak pisze autorka to rzecz o miłości.

Katarzyna | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Cudowna podróż w głąb Amazonii w poszukiwaniu różowych delfinów. Poznajemy fascynującą przyrodę, lokalne społeczności oraz mityczne opowieści. Autorka także uczula czytelników na problem ochrony lasów deszczowych Amazonii na skutek nadmiernej wycinki drzew. Polecam wielbicielom literatury podróżniczej i przyrodniczej.

Moreni | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Moje własne

Serią ECO zainteresowałam się, od kiedy właściwie o niej usłyszałam, czyli od trzeciego tomu (co ogólnie jest do mnie niepodobne, bo tego typu serie „ozwierzęce” uwielbiam i zwykle śledzę je od pierwszych zapowiedzi). Trzecim tomem była właśnie „Podróż różowych delfinów”. Przyznam, że od razu wpadła mi w oko, bo w tej kategorii już sam fakt napisania książki o zwierzętach innych niż domowe jest wyróżnikiem. A żeby ktoś pisał o słodkowodnych delfinach, to jeszcze nie słyszałam.

„Podróż różowych delfinów” to opis wyprawy do Amazonii, jaką autorka odbyła w celu zgłębienia tajemnicy inii – tytułowych słodkowodnych delfinów, zamieszkujących Amazonkę. Mamy więc odwiedziny w ośrodku zajmującym się propagowaniem ochrony tego gatunku, rozmowy z naukowcami, zajmującymi się badaniem tych delfinów i tak dalej. Ale najciekawszym aspektem książki są rozmowy z tubylcami – ponieważ różowe ssaki zajmują wiele miejsca w tamtejszym folklorze.

To jest, paradoksalnie, bardziej książka podróżnicza niż...

Eila | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

,,Patrzyłam na inie jak na cud.Dlaczego tak bardzo pragnęłam za nimi podążać? Oczywiście, chciałam się dowiedzieć,dokąd płyną. Ale w głębi serca chciałam dotrzeć dalej:do Encante.Chciałam dotrzeć do Edenu.Chciałam zejść za iniami w przyszłość, w dół, do wodnego brzucha świata,do źródła dziwów, piękna i pożądania.Chciałam dotknąć duszy Amazonki''.
Sy Montgomery-znana pisarka i podróżniczka zabiera czytelnika w podróż śladami legendarnych różowych delfinów.
Amazonia jest wciąż tajemnicą dla badaczy, naukowców, biologów. Jej bogata flora i fauna nadal nie została do końca poznana. Niestety, powierzchnia lasów tropikalnych nadal zmniejsza się w zastraszającym tempie.Organizacje non profit walczą o jej przetrwanie.Człowiek zabija Amazonię, pozbawia jej mieszkańców naturalnego środowiska, rodzimej kultury. Handel dzikimi zwierzętami, wycinanie lasów,zatruwanie rzeki rtęcią, konkurowanie wielkich firm z małymi, rodzinnymi przedsiębiorstwami.Boto, czyli zmiennokształtni wzbudzają...

Fuzja | 2016-07-06

Tajemnicze różowe delfiny, o których słyszeli zapewne tylko nieliczni, nie są jedynie wytworami wyobraźni społeczności zamieszkującej dorzecze Amazonii. Istnieją naprawdę, choć trzeba mieć wyjątkowe szczęście by je zobaczyć. Sy Montgomery w swoim kolejnym reportażu z podróży postanowiła spisać doświadczenia związane z ich poszukiwaniami. Podróż różowych delfinów to opowieść o tych cudownych stworzeniach. Jednak te ssaki stanowią dla autorki jedynie tło lub punkt wyjściowy dla rozważań na różne tematy związane z historią tamtejszych terenów oraz kulturą ludności je zamieszkujących. Ogromną część treści publikacji zajmują także kwestie ochrony przyrody. Podróżniczka skrupulatnie wylicza wszelkie zagrożenia wynikające z eksploatacji otaczającej nas natury. Bystrym i wnikliwym okiem przygląda się także sposobom mającym je wyeliminować.

Uważam, że to bardzo ważna i potrzebna współczesnemu człowiekowi publikacja. To cudowne i budujące, że są na świecie istoty, które poprzez to, że nie...