Ptakologia

2018-01-17
Adam Pluszka
przyroda ptaki

Na półkach: , , , ,

Poznawanie ptasiego świata sprawia mi ogromną przyjemność. Po świetnej „Wszystkie okna dla oknówek” Pawła Pstrokońskiego sięgnęłam po ptasie opowieści zza Oceanu i... po raz kolejny się nie zawiodłam!

„Ptakologia” Sy Montgomery to kolejna wartościowa książka, która pozwoliła mi lepiej zrozumieć nie tylko naszych skrzydlatych przyjaciół, ale też ludzi poświęcających im całe swoje życie. Jedyny minus to czarno-białe, niezbyt ciekawe zdjęcia i ilustracje. Przecież książka o ptakach aż prosi się o kolory!

Bardzo sympatyczna książka. Z miłością opowiada o przeżyciach autorki w świecie ptaków, o tym jak się z nim zapoznawała osobiście i o faktach i wydarzeniach z szerszego świata. W każdym rozdziale czuć jej podziw dla tych stworzeń i każdy rozdział taki podziw pobudza w czytelniku.

Oprócz przeżyć autorki przytaczane są różne badania i poglądy badaczy, a problemy, z jakimi spotykają się gatunki ptasie, są przystępnie naświetlone: w żadnym jednak momencie książka nie przypomina podręcznika. Są to zapiski człowieka, który chce się podzielić czymś miłym, czymś co kocha.

Przyjemna lektura. Czytałam z uśmiechem.

Skąd się wzięło powiedzenie, że kury są głupie, albo określenie niezbyt przyjazne typu ptasi móżdżek? No chyba musiał je wymyślić ktoś, kto nie zna zupełnie tego świata. A osobom znającym ptaki ot tak z podwórka, tak jak i ja zresztą z serca polecam tę książkę. O czym opowiada? O niezwykłym i wciąż chyba do końca nie poznanym świecie naszych skrzydlatych braci.
Oczywiście autorka nie zapoznaje nas z każdym gatunkiem ptaków, bo jest to po prostu niemożliwe, ale skupia się na kilku dosyć specyficznych przedstawicielach. I tak poznajemy np. kury. Nie ma chyba osoby na świecie, która nie widziała kury, koguta i kogo nie zachwyciły maleńkie kurczaczki. Ale kura to nie tylko " producent "jajek, a stworzenie z niezwykłą inteligencją oraz ciekawymi zwyczajami.
A jeśli wśród was czytelników są ci, którzy wolą egzotykę to poczytajcie o kazuarach lub uroczych papugach. Albo może zachwyćcie się szybkimi jak wiatr gołębiami lub delikatnymi jak puch kolibrami.
Oj ptasi świat jest niezwykły. a autorka opowiada nie tylko o cechach danego gatunku, ale o ochronie tych latających cudeniek czy o badaniach nad poznaniem ich języka.
Muszę przyznać, że po lekturze trochę inaczej patrzę na przelatujące nad głową wróble, szpaki czy bociany...

Oczywiście...

"Ptakologia" to książka przede wszystkim o Sy Montgomery, a później o ptakach. Autorka ma ogromne ego i w żaden sposób nie udaje jej się tego ukryć. Przy okazji na jaw wychodzi jej hipokryzja - unika mięsa, ale jest zakochana w skolnictwie; kocha zwierzęta, ale zapoznanego myśliwego polującego na wrony w horrendalnej ilości nazywa dobrym człowiekiem. Występuje tu wiele sprzeczności, nad którymi ciężko przejść do porządku dziennego. Jestem też zawiedziona biało-czarnymi fotografiami umieszczonymi w "Ptakologii". Brak kolorowych zdjęć w książce o przyrodzie pachnie zaniedbaniem wydawniczym. To chyba najsłabsza pozycja "Marginesów", jakąkolwiek czytałam. Można się z niej co prawda dowiedzieć tego i owego o ptakach, ale przyswajalność wiedzy podanej w takiej formie jest mocno utrudniona.

Do zakupu skusiła mnie promocja i okładka .... przeczytałam, bo .... przeczytałam. Więcej w tej książce z pamiętnika niż o ptakach ... nie polecam osobom, którym zależy na zdobyciu wiedzy o ptakach

Męczyła mnie ta książka. Za mało o ptakach, za dużo o autorce.

Męczyła mnie ta książka. Za mało o ptakach, za dużo o autorce.

Bardzo ciekawa, napisana z olbrzymią czułością opowieść o ptakach. Nie tylko rewelacyjna lektura, ale i obowiązkowa dla wszystkich.

Nie byłam w stanie jej skończyć, strasznie nudna, a wcześniej przeczytałam z zapartym tchem "Rzecz o Ptakach" :(

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Ogólnie - podobała mi się. Poznajemy poniekąd kilka historii z życia autorki i jej spotkania z pewnymi rodzajami ptaków. Czytając inne recenzję natknęłam się na powtarzający się zarzut, że autorka zbytnio skupia się na sobie... może rzeczywiście jest ona lekko egocentryczna, ale jak dla mnie nie w jakiś ogromnie rażący sposób. Muszę jednak przyznać, że wszystkie historie są przepuszczone przez "ja" autorki. To nie są stricte opowieści o ptakach. Może to zabrzmi jak zaprzeczanie samej sobie, ale tak to wygląda. Spotykamy tu nie bezimienne opisy gatunków, a konkretne kury, kolibry, gołębie i papugi, z którymi zetknęła się autorka.

Dużo ciekawostek dot. naszych skrzydlatych przyjaciół. Książkę traktuję jako zbiór anegdot i historii.

Dodaj cytat z książki Ptakologia