Moja ojczyzna A4

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Patria mea A4
poezja
kinga

Ana Blandiana reprezentuje archetyp pisarza, którego życie i twórczość stały się wyobrażeniem losu zbiorowości. Należy do tej grupy pisarzy, którzy stawiają siebie w roli świadka swoich czasów; w poezji dochodzi swojej poetyckiej tożsamości, a także szuka wyrazu dla prawdy i sprawiedliwości. Jej pisanie jest formą oporu wobec braku sensu w otaczającym świecie i wobec wszystkich mechanizmów, które w sposób systematyczny zniewalają i unicestwiają jednostkę.

Poetka stawia pytanie o granice wolności wobec różnego rodzaju przemocy i zniewolenia. Tytułowa "Moja ojczyzna to kraj", w którym Blandiana żyje jako poetka, to kartka (w standardowym formacie papieru A4), którą ma przed sobą w chwili pisania. To także "Ojczyzna niepokoju" – tytuł wiersza zamykającego tom – przestrzeń, w której wyraża nie tylko zachwyt nad pięknem świata, prowadząc intymny dialog z „autorem tej bezlitosnej doskonałości”, lecz także niepokoje i obawy o kondycję człowieka, poszukując jednocześnie egzystencjalnej równowagi.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

kinga | 2016-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Książki nagrodzone w 2016 roku

Koniec roku to czas podsumowań. Na fali uniesień i wzruszeń typu „było, minęło” przypominamy również, jakie książki zostały wyróżnione w tym roku najważniejszymi polskimi nagrodami literackimi. Co już przeczytaliście, a jakich tytułów na pewno nie dopiszecie do swojej niekończącej się listy „do przeczytania”? Jacy twórcy zostali wyróżnieni w tym roku?

Ana Blandiana z Rumunii Europejską Poetką Wolności

W sobotę, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się finałowa gala Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Laureatką została rumuńska poetka Ana Blandiana, którą uhonorowano za tomik „Moja ojczyzna A4”, nagrodę otrzymała również jej tłumaczka Joanna Gargaś-Warwas.