Baśnie japońskie

Wydawnictwo: Kirin
baśnie, literatura japońska
literatura piękna
Ginko

Niepublikowany dotąd na rynku polskim zbiór najpopularniejszych japońskich baśni i legend, takich jak Momotarō (Brzoskwiniowy Chłopiec), Opowieść o zbieraczu bambusa i księżycowej księżniczce, Kintarō (Złoty chłopiec) czy demon z bramy Rashōmon. Są to opowieści, które zna w Japonii każde dziecko, ale ich lektura okaże się pouczająca także dla dorosłych. Dla osób zainteresowanych kulturą Japonii, w której opowieści te są głęboko zakorzenione, a aluzje do nich znaleźć można w rozmaitych współczesnych mediach, znajomość tego kanonu japońskich podań jest po prostu nieodzowna.

źródło opisu: http://kirin.pl/

źródło okładki: http://kirin.pl/

Nesscafe | 2019-07-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Bardzo fajny zbiór japońskich baśni. Wybrane do niego zostały te najbardziej popularne w Japonii i chyba to jest istotne, samej treści bajek chyba nie ma co oceniać. Dobrze, że na polskim rynku jest taka książka, a dla fanów kultury Japonii obowiązkowa do zapoznania się.

Kinga | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Ciekawy zbiór różnych baśni, które łatwo się czyta. Dobrze pokazują różnice i podobieństwa kulturowe oraz pewne wzorce zachowań, japońskie spojrzenie na świat. Podoba mi się tłumaczenie, wykorzystanie niuansów języka.

Maciej Mazurkiewicz | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Bardzo ciekawy zbiór tradycyjnych opowieści, które wiele mówią na temat kultury Japonii. To bardzo ważne dzieło Yei T. Ozaki, która zajmowała się spisywaniem na papier przeróżnych historii mających funkcję dydaktyczną, bowiem zawsze dobrze kończą Ci, którzy wykazują się szczerością oraz dobrymi intencjami. Idealna pozycja nie tylko dla dziecka, lecz i dla dorosłego, gdyż każdy może odnaleźć inspirację dla siebie w życiu codziennym. Ponadto ten zbiór ma dużą wartość nie tylko wychowawczą. Także ktoś szukający informacji o folklorze Kraju Kwitnącej Wiśni powinien być usatysfakcjonowany, ponieważ pojawia się wiele wzmianek o naturze tego kraju oraz chińskim pochodzeniu niektórych motywów czy legend, które zostały przyjęte przez Japończyków. Nie tylko miłośnicy tej kultury będą zadowoleni, być może "Baśnie Japońskie" będą w stanie zwrócić uwagę na ten kraj kogoś, kto wcześniej nie interesował się tradycją tego azjatyckiego państwa.

dusia89 | 2018-05-02
Przeczytana: 01 maja 2018

Wspaniały zbiór krótkich opowiadań, dla każdego, w każdym wieku. Pouczające, z morałem, niejednokrotnie wzruszające. Wszystko to, co baśń powinna mieć.

Bajkochlonka | 2018-03-09
Przeczytana: 23 lutego 2018

Książka składa się na 22 historie, pełne mitycznych stworzeń, niewiarygodnych splotów akcji i przede wszystkim ważnych wartości.

,,Baśnie japońskie” to nie tylko bajki, ale również legendy, bo opisują historyczne aspekty Japonii, wyjaśniają nazewnictwo czy pochodzenie różnych sławnych postaci.
Baśnie z dalekiej Azji różnią się pod wieloma względami od naszych, europejskich. Przede wszystkim puenta nie zawsze jest mocno podkreślona. Nie wszystkie wątki historii są zamykane, pozostaje wiele niedopowiedzeń.

Pełna recenzja na: http://bajkochlonka.pl/2018/02/23/basnie-japonskie-recenzja/

Barwne tłumaczenia i dobrane do ich treści piękne drzeworyty idealne są na długie popołudnia.

Emma | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Jeżeli chcesz poznać historię i kulturę jakiegoś kraju, to musisz poznać jego baśnie i legendy. Opierając się na tym stwierdzeniu sięgnęłam po "Baśnie japońskie", które w tym roku dostałam pod choinkę.
Lektura była bardzo ciekawa i delektowałam się nią przez kilka wieczorów. Książka zawiera baśnie, które od pokoleń znają i lubią wszystkie dzieci w całym Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowieści te są zupełnie inne, niż te, które opowiadamy naszym dzieciom. Ich akcja toczy się często na wyspach zamieszkałych przez demony lub nad morzem, którego królem jest smok mający w głębinach pałac i posiadający tajemnicze kamienie odpływu i przypływu.
Przesłanie bajek jest podobne, ale i tu widać różnicę: gwałtowna śmierć musi być koniecznie pomszczona.
Książkę polecam wszystkim dzieciom, ale i wszystkim dorosłym, których interesuje kultura Dalekiego Wschodu.

eR_ | 2016-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Na naszym rynku wydawniczym, bardzo wybiórczo traktuje się literaturę, pochodzącą z szeroko pojętej Azji. A już baśni, legend, z tamtego rejonu, jest jak na lekarstwo. Oczywiście, powstają zbiory które nam przybliżają tamte rejony i ich opowieści, niesłusznie zakwalifikowane, jako dla dzieci, jednak ciągle mi mało.Te opowieści są po prostu inne, a przez to-moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Dla tego z tym większą przyjemnością sięgnąłem po zbiór znanej japońskiej autorki, która zawarła tutaj najpopularniejsze baśnie opowiadane dzieciom w Japonii. Myliłby się jednak ktoś, kto uznałby, że taki zbiorek nie zasługuje na uwagę osoby dorosłej. O nie! Prawdę mówiąc niektóre z tych opowieści są niezwykle brutalne i raczej dzieci miałyby potem koszmary, niż wyciągnęły z nich jakiś morał. Zresztą wydawca zaznacza, że opowieści te są raczej miłą odmianą dla osób dorosłych.

A co możemy znaleźć w tym zbiorze? Najpopularniejsze magiczne opowieści z Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli te...

Dociekliwy_Kotek | 2016-06-26
Przeczytana: czerwiec 2016

Prawdę mówiąc spodziewałam się przeciętnej książki dla dzieci, a dostałam całkiem zadowalające czytadełko.
Autorka skompilowała opowieści znane z kronik, z literatury klasycznej, wreszcie z mitologii i folkloru, więc osobom zainteresowanym niektóre z przedstawionych tu baśni, bajek i podań na pewno nie będą obce. W żadnym razie nie jest to jednak wada (chociaż wartość zbioru na pewno podniosłoby wskazanie źródła).
Na duży plus zasługuje "gładki", pasujący do bajek styl autorki/praca tłumaczki. W rezultacie połączenia tych dwóch - tematu i wykonania - otrzymujemy książeczkę miłą w odbiorze, bezpretensjonalną i całkiem satysfakcjonującą.
Jeśli o mnie chodzi - chociaż sceptycznie podchodziłam do serii autorstwa Yei Ozaki chyba dałam się wreszcie przekonać do lektury pozostałych dwóch książek.

Ola | 2016-03-01

Od jakiegoś czasu doskwierał mi fakt, że mimo iż niedawno w niewielkich odstępach czasu ukazały się trzy zbiory baśni japońskich ("Bezpowrotna góra", "Baśnie japońskie" R. Tylera i "Ryżowe ciasteczko"), żaden z nich nie przedstawiał faktycznie najpopularniejszych baśni japońskich (Bezpowrotna góra to właściwie autorska wariacja na temat). Tutaj zebrane zostały wszystkie baśnie, których mi dotąd brakowało - Kintaro, Momotaro, Kaguya-hime, Urashima-taro itd. Niektóre z nich ukazały się już wcześniej, w baaardzo starej książeczce - "Czarodziejski imbryczek" (ktoś pamięta?), tu jednak są rozwinięte. W "Czarodziejskim imbryczku" każda z baśni zajmowała jakieś 2 strony i stanowiła właściwie streszczenie, pisane uproszczonym językiem, skierowanym do dzieci i albo były ocenzurowane, albo (jeśli istnieje więcej wersji tej samej historii) przytaczano wersję najłagodniejszą. W "Baśniach japońskich" niejedna historia jest dość brutalna, dlatego odradzałabym lekturę dzieciom (nawet opis na...