Pierścień Rybaka

Wydawnictwo: Klub Książki Katolickiej

Dlaczego pewnego dnia tajne służby watykańskie zaczynają wnikliwie badać dossier Benedykta oraz średniowieczną legendę o aKsiężycowym Papieżu, znaną tylko mnichom z pewnego francuskiego klasztorua Kim jest stary włóczęga, który pod koniec XX wieku mówi o sobie po prostu: Jestem Benedykt i nosi w plecaku pierścień rybaka symbol władzy papieskieja Oszustema Szaleńcema Dlaczego Watykan posyła jego śladem swego najlepszego agentaa Co oznaczają tajemne symbole, zatopiona kaplica i klucz, który niczego nie otwiera, wstrząsające sceny z przeszłości i apokaliptyczne zwiastuny przyszłościa Kto jest pochowany w nowym grobie w krypcie św. Piotra, przy którym modlą się Jan Paweł II i kardynał R.a...

Roland | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Ty jesteś skała

„Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój”. Tymi słowami dwa tysiące lat temu Jezus zwrócił się do Piotra tworząc podwaliny Kościoła. Według wierzących począwszy od Piotra każda kolejna głowa tegoż Kościoła jest Namiestnikiem Chrystusa. Jednakże nie o dogmatach, czy kwestiach wiary jest ta powieść, lecz jak sam tytuł wskazuje „Pierścień rybaka” o instytucji, która wpływała, wpływa i pewnie będzie wpływać na losy świata, czyli papiestwie. Jednakże autor nie skupia się na całej jego historii, lecz pewnym wycinku, czyli tzw. schizmie zachodniej. Nie jest to powieść tylko historyczna, ani też tylko obyczajowo-sensacyjna, lecz coś pomiędzy, gdzie realne wydarzenia mieszają się z fikcją literacką. Cóż, drodzy współczytelnicy jeśli oczekujecie powieści na miarę „Kodu Leonarda da Vinci” z tymi wszystkimi intrygami, spiskami, tajemnymi znakami i stowarzyszeniami oraz tajemnicą burzącą posady chrześcijaństwa to możecie tę książkę od razu...

Przemysław Zyra | 2015-07-10
Na półkach: Polecam, 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 lipca 2015

Ciekawa historia. Ze względu na tak dużą zbieżność z historycznymi faktami wręcz intrygująca. Sposób narracji nie jest niesamowity, ale ciekawy pomysł i wierność szczegółom tworzy ciekawy efekt.

Książka pisana w 1995 roku. Niesamowicie ciekawym wydaje się więc, że potem to właśnie kardynał R. został papieżem i przyjął imię Benedykta.

To pierwsza książka Pana Raspaila, z którą miałem do czynienia i z pewnością nie ostatnia. Chętnie sięgnę po Obóz Świętych.

Mollinka_90 | 2016-08-04
Przeczytana: 2014 rok

Dzieje papiestwa dostarczają fascynującego tematu twórcom literatury, nie tylko tym, którzy jak Dan Brown, są poszukiwaczami teorii spiskowych. Fakt faktem, że historia Watykanu i bez zmyślonych wątków czy postaci, dostarcza nam ciekawych tematów. Kto zagłębi się w jej meandry, ten odkryje np. tzw. saeculum obscurum - ciemne stulecie, w którym kolejni papieże ginęli w tajemniczych okolicznościach, skrycie mordowani przez możne rody, które na Piotrowy Tron pragnęły wynieść swych przedstawicieli w osobach równolegle panujących antypapieży.

W powieści Jeana Raspaila poznajemy tajemniczego wędrowca imieniem Benedykt, o którym nie wiadomo z początku zbyt wiele, ale w jego plecaku znajduje się symbol papieskiej władzy - słynny Pierścień Rybaka. Pojawienie się Benedykta wzbudza niepokój w kręgach władzy kościelnej. Czy Stolica Piotrowa wysyłałaby swego najlepszego agenta, by odkrył tajemnicę zwykłego szaleńca lub uzurpatora? Czego obawiają się duchowni? Kim jest Księżycowy Papież,...

dilbi | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Nie przepadam za książkami historycznymi, ale ta książka bardzo mi "podeszła". Czyta się ją bardzo szybko, napisana jest łatwym, ale nie prostackim językiem. Historia, o której opowiada snuje się i plecie na przestrzeni paru wieków. I pozwala na to, żeby na chwilę się zatrzymać i pomyśleć nad tym jak mocno trzeba wierzyć, żeby utrzymać swoją "misję" przez tyle stuleci.
Polecam!

hermiona | 2014-02-04

Interesuję się historią od zawsze i zwykle podchodzę krytycznie do książek, które się nią zajmują, zwłaszcza w tej kontrowersyjnej formie. Raspail stanął na wysokości zadania, w przeciwieństwie do większości autorów tego typu nie zgrywa się na wszechwiedzącego mędrca, całość emanuje pokorą wobec tego, co było, a postać Benedykta wzbudza jak najlepsze uczucia. Napisana językiem lekkim, lecz nie ubogim, pełna żywej, niezasuszonej historii nie stara się wywołać skandalu, mówi czytelnikowi to, co ma do powiedzenia, i to jemu pozostawia ocenę swojej wypowiedzi. Pozycja godna polecenia dla wszystkich, którzy zawiedli się na książkach tego typu jako ta, która zrehabilituje tak częste i rażące ich winy.

Silny_Belwas | 2013-08-14
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Pierścień Rybaka” jest reklamowany jako katolicka odpowiedź na „Kod Leonarda” Dana Browna. Na pewnym poziomie jest to oczywiście trafne zestawienie jednak sądzę, że wielu czytelników poczuje się zwiedzionych tego typu reklamowaniem. „Kod Leonarda” to taka typowa literatura fast foodowa. Czytelnik brownowych książek chce szybkiej akcji i odkrywaniu tajemnic a Dan Brown jak mało kto potrafi mu ją zapewnić produkując książki sensacyjne złożone z prawd, półprawd i przeinaczeń.

Powieść Jeana Raspaila przede wszystkim nie jest książką sensacyjną. Tajemnice w niej zawarte sprowadzają się głównie do odkrywania przed czytelnikiem zapomnianych faktów z dziejów Kościoła. Sposób w jaki autor „Obozu Świętych” posługuje się jednak tymi faktami sprawia, że od książki wprost nie sposób się oderwać. Raspail snuje więc równolegle dwie opowieści. Pierwsza rozpoczyna się w średniowieczu gdy Kościół przeżywał schizmę, druga toczy się współcześnie, za pontyfikatu Jana Pawła II i jest dopełnieniem...

poznanianka | 2014-01-20
Przeczytana: 27 września 2012

Bardzo dobrze się czyta, nie jest długa, więc nieprzegadana. Fabuła wciąga, zwłaszcza jeżeli człowiek interesuje się historią. Nie czuję się ani obrażona, ani zgorszona. Raczej przekonana, że spory o władzę nigdy nie kończą się szczęśliwie dla wszystkich.
Polubiłam Benedykta, ale polubiłam też bp. Cassiniego i ojca Nykasa, których zadaniem było odnalezienie tego ostatniego antypapieża. Całkiem ciekawa konstrukcja i całkiem prawdopodobna, przynajmniej jeżeli chodzi o szczegóły logistyczno-organizacyjne...

Bartosz Ramus | 2014-08-11

Jest to pierwsza książka tego autora, którą miałem ogromną przyjemność się zapoznać. Książka jest napisana rewelacyjnie, autor na podstawie faktów historycznych tworzy wspaniałą historie trzymającą w napięciu.

BIETKA | 2010-10-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: październik 2007

Przykuwająca uwagę powieść ukazująca prawdziwe, porażające dzieje Kościoła. Napisana uczciwie, na podstawie badań i erudycji Autora- przedstawia fakty zgodne z prawdą historyczną. Akcja dzieje się przemiennie: czasy współczesne, które mają swe korzenie w średniowieczu, w czasach rozłamu chrześcijaństwa, tzw.schizmy. Zagadka tajemniczego wątku jest frapująca: nieznany samotnik, Benedykt porównany do wielkiej postaci, wielkiego Papieża JP2!
Powieść zdecydowanie warto przeczytać:)) Prawda łączy się tu z tajemnicą o wydżwięku moralnego niepokoju.

ciociasamozloeluta | 2014-04-20

Niepozorna lekturka a taka zmyslna. Przykro mi stwierdzic ale Dan Brown to by strescic te opowiesc musial by zapelnic okolo 1000 stron. Nazywam sie Benedykt tak o sobie mowi pewien wloczega w dodatku nosi z soba pierscien rybaka. Tajemne obrzedy pod oslona nocy i kto jest pochowany w krypcie sw. Piotra? Prawdziwa przygoda nie tylko dla wierzacych czy niewierzacych. Krzywych, prostych czy tam innych zielonych ludkow.